Lørdagens coronatal: Smitten stiger på halvdelen af Fyn

Mens fem kommuner oplever stigning i incidenstallet, oplever fem kommuner fald. På Ærø er der for første gang længe registreret smitte med corona.

 Fyn er lørdag delt i to, hvor fem kommuner oplever en smittestigning, mens fem kommuner oplever et fald i incidenstallet.

Det er kommunerne Odense, Nordfyns, Svendborg, Nyborg og Ærø, der oplever en stigning i incidenstallet. Størst er stigningen i Svendborg, hvor incidenstallet lørdag ligger på 18,9 mod 14 fredag. Det giver en stigning på 35 procent.

Også Ærø oplever en stor stigning, en det skyldes antallet af indbyggere i kommunen. Her er én person registreret smittet med corona, og det giver altså et incidenstal på 16,8 procent, der lå på nul fredag.

Det største fald i incidenstal findes i Middelfart Kommune, hvor tallet lørdag ligger på 15,5 mod 23,2 fredag. Der er derfor et fald på 33,2 procent.

KommuneIncidens 06.03Incidens 04.03ÆndringFærdig-vaccineretProcent vaccineret
Odense111,7110,70,966203,22
Nordfyns40,537,28,98192,77
Svendborg18,91435,030995,31
Kerteminde29,533,7-12,57562,62
Langeland56,264,2-12,55544,49
Nyborg125,1109,514,29262,90
Assens9,812,2-19,711682,86
Middelfart15,523,2-33,215463,96
Faaborg-Midtfyn3338,9-15,216113,12
Ærø16,8016,83065,14
Total174053,49

 

Snart 50.000 færdigvaccineret

Region Syddanmark melder lørdag, at 41.172 borgere har fået begge stik med vaccinen mod corona. 

På Fyn er det stadig Odense Kommune, der har flest færdigvaccinerede, hvor i alt 6.620 lørdag kan tjekke færdigvaccination af. 

Incidenstal

Ligesom fredag er Svendborg dog den kommune med størst andel færdigvaccinerde, hvor 5,31 procent af kommunens indbyggere har fået andet og sidste stik med nålen.

Flest smittede på Nordfyn

De seneste syv dage indtager Odense Kommune førstepladsen med antallet af smittede med 228 personer. Det er en stigning på to i forhold til gårsdagens tal.

Dog er Nordfyns den kommune med størst stigning siden tallene fredag. Her er 41 registreret smittet de seneste syv dage. Fredag var det tal 11. 

Regionalt har der den seneste uge været 871 smittetilfælde, hvilket giver en incidens på 71,3 i Region Syddanmark.

Kommunesmittede i dag på syv dagesmittede i går på syv dage
Odense228226
Nordfyns4111
Svendborg1114
Kerteminde78
Langeland78
Nyborg4035
Assens45
Middelfart69
Faaborg-Midtfyn1720
Ærø10
Total362336