Mandagens coronatal: Fem sogne falder for to kriterier

Ingen fynske sogn er lukkede ned, men fem sogn skal være ekstra opmærksomme, da de kun mangler at leve op til et kriterie før en nedlukning.

Over det meste af Fyn viser tallene et nogenlunde stabilt billede i forhold til coronasmitte.

Der er små stigninger i forskellige kommuner, men over hele Fyn viser tallene kun en stigning med tre ekstra coronatilfælde fundet over de seneste syv dage.

Der er dog enkelte sogn, som skal passe ekstra på. Fem fynske sogn lever op til to af de tre kriterier, som gør, at de bliver lukket ned.

Det gælder Åsum og Davinde Sogn i Odense Kommune, Roerslev Sogn i Middelfart Kommune, Søby Sogn i Assens Kommune og Lyø Sogn i Faaborg-Middelfart Kommune.

Sogne, som lever op til to ud af tre nedlukningskriterier

Ikke lukket ned

Eksempelvis Åsum Sogn,  der ligger i den nordøstlige del af Odense Kommune, har 649 smittede per 100.000 borgere, hvor kriteriet hedder maksimum 500 per 100.000 indbyggere.

Ligeledes har de 2,9 procent smittede af de testede den seneste uge. Altså over de 2,5 procent smittede af de testede, hvilket er et af de tre kriterier for en nedlukning.

KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense1741686
Nordfyns14140
Svendborg1314-1
Kerteminde431
Langeland110
Nyborg660
Assens11110
Middelfart28271
Faaborg-Midtfyn3337-4
Ærø000
Total2842813

Men da de kun har fem nye fundne tilfælde af smittede målt den seneste uge, så bliver de ikke lukket ned. Det ville kræve, at de også levede op til det sidste kriterie med 20 nye  smittede målt på den seneste uge.

Og en ting, der er med til at bekæmpe, at der er sogn, som bliver lukket ned, er de stigende vaccinetal.

Nedlukning af sogn

Flere og flere vaccineret

På Fyn har man mandag mere end 88.000, der er færdigvaccinerede. Det svarer til 17,64 procent af alle kommunernes borgere.

KommuneIncidens 16/5Incidens 15/5Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense85,282,33,53199215,54
Nordfyns47,347,30,0532618,00
Svendborg22,324,1-7,51154819,79
Kerteminde16,812,633,3471619,79
Langeland880,0271521,98
Nyborg18,818,80,0601618,85
Assens26,926,90,0731817,94
Middelfart72,269,63,7726118,61
Faaborg-Midtfyn64,171,9-10,8970218,82
Ærø000,0147524,76
Total8806917,64

Den kommune som samlet har det mest alarmerende incidenstal er Odense Kommune med 85,2 i incidenstallet. Der er sket en lille stigning fra søndagens måling, hvor der var et incidenstal på 82,3 målt over en uge.

Samlet viser mandagens tal, at der over en uge er 284 smittede med corona på Fyn.

Det er som nævnt en ganske lille stigning, efter søndagens smittetal viste 281 målt den seneste uge.

Incidenstal