Mandagens coronatal: Fynske kommuner foran med vacciner

De fynske kommuner ligger i front, når det kommer til hvor stor en andel af befolkningen, der er færdigvaccinerede. Især Sydfyn trækker gennemsnittet op.

I alt har 8,24 procent af beboerne i de fynske kommuner fået begge stik, mens man på landsplan har nået 7,7 procent. 

Det viser de seneste tal fra Statens Serum Institut.

Tallet dækker over 41.150 fynboer, der er færdigvaccinerede. Og det er især de sydfynske kommuner, der trækker gennemsnittet op.

På Ærø har 12,72 procent af indbyggerne indtil videre fået to stik.

Stigning i fire kommuner

Det seneste døgn er der sket mindre udfald i smittetallene, og fire fynske kommuner har siden søndag registreret en stigning i smittetallene. Det dækker over yderligere otte smittede.

KommuneIncidens 12/4Incidens 11/4Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense52,957,3-7,7152797,42
Nordfyns67,674,3-9,023087,80
Svendborg96,297,9-1,7587810,07
Kerteminde33,733,70,019608,22
Langeland880,0128710,42
Nyborg15,612,524,825157,88
Assens41,536,613,431577,74
Middelfart64,461,94,037799,68
Faaborg-Midtfyn3527,228,742298,20
Ærø000,075812,72
Total411508,24

Imens er incidenstallene i de resterende seks kommuner enten stagneret eller har haft et mindre fald.

I Odense Kommuner er der mandag ni færre smittede personer, hvilket giver et fald på 7,7 procent.

KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense108117-9
Nordfyns2022-2
Svendborg5657-1
Kerteminde880
Langeland110
Nyborg541
Assens17152
Middelfart25241
Faaborg-Midtfyn18144
Ærø000
Total274262

514 nye coronatilfælde

Siden søndag er der fundet 514 nye coronasmittede i Danmark blandt 155.519 tests. Det svarer til, at 0,33 procent af prøverne har været positive.

Samtidig er antallet af indlagte falder med fire og ligger nu på 207. Det er det laveste antal i to uger. 

Yderligere to er døde med covid-19.