I det fynske folks tjeneste

Mandagens coronatal: Smitten falder, mens én kommune oplever voldsom stigning

Smitten med coronavirus steg søndag, men mandag er tallene igen faldende. Dog går det i den forkerte retning i Kerteminde Kommune.

I Ærø Kommune har man mandag ikke haft et eneste smittetilfælde i en uge. Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix

Smittetallene falder i langt de fleste fynske kommuner, men et enkelt sted har der været en voldsom stigning.

Det viser de nyeste tal fra Statens Serum Institut, SSI, som blev offentliggjort mandag eftermiddag.

Læs også Lave smittetal skaber håb om tidlig genåbning

Der er tale om Kerteminde Kommune, der med syv smittetilfælde har oplevet en stigning på 75,6 procent. Dermed ligger incidenstallet nu på 29,5.

I seks fynske kommuner falder smitten dog. Der er tale om Odense, Nordfyn, Svendborg, Langeland, Middelfart og Ærø.

Økommunen Ærø er landet på et incidenstal på 0 procent, da der ikke er kommet flere smittede til de seneste syv dage.

KommuneDagens incidenstalIncidenstal 24/01Ændring i procent
Odense93,198,9-5,9
Nordfyns40,554-25,0
Svendborg25,832,6-20,9
Kerteminde29,516,875,6
Langeland40,148,1-16,6
Nyborg65,765,70,0
Assens48,846,45,2
Middelfart56,769,6-18,5
Faaborg-Midtfyn58,342,736,5
Ærø033,5-100,0

Over 2.000 er døde

På landsplan er der det seneste døgn blevet registreret 625 nye tilfælde af coronavirus, viser SSI's tal.

De positive tests er fundet blandt 90.776 prøver, hvilket giver en positivprocent på 0,69. Det er tiende dag i streg, den ligger under 1.

Læs også Følg corona-situationen: Vollsmose-moské lukker i en uge efter smittestigning

Yderligere 27 er døde med coronavis siden søndag, og dermed ligger det samlede dødstal i Danmark nu på over 2.000.

Antallet af indlagte er steget med 13 og ligger nu på 738.