Næsten 10.000 fynboer har fået en positiv test den seneste uge

Endnu engang stiger antallet af smittede set over en uge på Fyn. Næsten 10.000 fynboer har fået et positivt prøvesvar den seneste uge.

Det seneste døgn er smittens steget i ni ud af ti fynske kommuner, og det samlede antal smittede er dermed landet på 9.825.

Det er det højeste antal smittede under pandemien på Fyn, viser tal fra Statens Serum Institut.

Faaborg-Midtfyn har som den eneste kommune haft en mindre tilbagegang i antallet af smittede, der er faldet med 15 personer.

Incidenstal - kommune06/0105/01Forskel
Odense233122055,7
Nordfyns151214613,5
Svendborg210519736,7
Kerteminde176517063,5
Langeland135713490,6
Nyborg183317902,4
Assens151214683,0
Middelfart122711467,1
Faaborg-Midtfyn18551884-1,5
Ærø1578129521,9

Smittet til nytårsfester

Odense Kommune står med sine 4.795 smittede for næsten halvdelen af smitten på Fyn, mens Ærø har haft den højeste stigning i incidenstallet.

De høje smittetal er formentlig et resultat af unges nytårsfester, mener professor i vaccinedesign Camilla Foged ifølge Ritzau.

- Vi har rigtigt meget smitte blandt de unge mennesker. Mange af dem, der er testet positive, er formentlig blevet smittet i forbindelse med nytårsfester, siger hun.

- Men de bliver typisk ikke ret syge, og derfor gør det ikke så meget, hvis bare ikke de smitter de ældre.

Næsthøjst på landsplan

På landsplan har 25.995 personer det seneste døgn fået besked om, at de er testet positive for coronavirus.

Her er antallet af positive tilfælde det næsthøjeste under epidemien - kun overgået af onsdag i denne uge, hvor der var 28.283 smittede på et døgn.

Ud af det seneste døgns 25.995 smittetilfælde er der 2.027 personer, som før har været smittet.

Antal smittede - kommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense47954535260
Nordfyns44943415
Svendborg1243116578
Kerteminde42441014
Langeland1671661
Nyborg58857414
Assens61960118
Middelfart48545332
Faaborg-Midtfyn960975-15
Ærø957817
Total98259391434