-
Ved Kommunalvalget i 1997 blev de 17 pladser i Nyborg Byråd fordelt på følgende måde:
Parti
Antal Stemmer
Antal Mandater
A (Socialdemokratiet)
4.171
8
C (De konservative)
1.052
2
F (Socialistisk Folkeparti)
744
1
V (Venstre)
1.726
3
N (Nyborgerne)
1.362
2
Af 14.616 vælgere stemte 10.071, heraf 9.896 gyldige stemmer.
Medlemmer i Byrådet:
A: Socialdemokratiet, 8 mandater:
Niels V. Andersen
Borgmester
Bjarne Vibæk
Håndværker, viceborgmester, fmd. havneudvalget, teknik/miljøudvalget, Forsyningsudvalget
Girly Winther
rengøringsassistent, 2. viceborgmester, Fmd. Børne- og Kulturudvalget, socialudvalget, økonomiudvalget
* Bent Laursen
Det sociale udvalg
Albert Pedersen
Smed, havneudvalget, Børne- og kulturudvalget, Teknik- miljøudvalget, Forsyningsudvalget
Bjarne Petersen
Specialarbejder, havneudvalget, Børne- og kulturudvalget, Teknik- og miljøudvalget
Peter Sejersen
faglig sekretær, fmd. Socialudvalget, Økonomiudvalget
Benny Stougaard-Nielsen
Skoleinspektør, fmd. forsyningsudvalget, Social udvalget
* Suppleant for Ejnar Larsen, som døde sidste år.
V: Venstre, Danmarks Liberale Parti, 4 mandater*:
Thyra Rasmussen**
Fuldmægtig, Social udvalget
Bo Gangelhof
viceskoleinspektør, Børne- og kulturudvalget
Jens Groth-Christensen
Gårdejer, Social udvalget, Teknik- og miljøudvalget, Forsyningsudvalget
Kurt Verner
Kommandørkaptajn, Havneudvalget, Økonomiudvalget
* Et mandat overgik i perioden til Venstre fra Dansk Folkeparti.
** Thyra Rasmussen fik mandatet fra DF, da Wilhelm Colding efter kort tid forlod byrådet pga. sygdom.
NYborgerne - lokalliste, 2 mandater:
Mette Blix
lærer, Økonomiudvalget, Børne- og Kulturudvalget, Forsyningsudvalget
Peter Jordhøj
Skoleinspektør, Havneudvalget, Teknik- og miljøudvalget
C: Det Konservative Folkeparti, 2 mandater:
Bjarne Nielsen
Økonomichef, Økonomiudvalget, Havneudvalget, Forsyningsudvalget
Tom Rasch
Konsulent, Social udvalget, Teknik- og Miljøudvalget
F: Socialistisk Folkeparti, 1 mandat:
Knud Theil Nielsen
Fængselsoverlærer, fmd. Teknik- og Miljøudvalget, Økonomiudvalget, Havneudvalget
Valgforbund: B+C+O+V og Z