I det fynske folks tjeneste

Nye fynske smittetal: Smitten ser ud til at aftage en smule

Smitten ser ud til at aftage en smule på Fyn og i resten af landet. Antallet af indlagte er imidlertid det højeste nogensinde.

Smitten på Fyn og resten af landet ser ud til at aftage en smule. Foto: Kai Pfaffenbach/Reuters/Ritzau Scanpix

Det tyder på, at smitten med coronavirus er ved at aftage en smule - i hvert fald når man ser på dagens smittetal, der hver dag klokken 14.00 bliver offentliggjort.

Med en positivprocent på 1,87 er det det laveste antal positive prøve sammenholdt med det totale antal prøver i hele december.

Hvad er incidenstal?

Incidens er et mål for antallet af nye sygdomstilfælde i en befolkningsgruppe i løbet af en given tidsperiode.

 

For overvågning af covid-19 benyttes primært kumuleret incidens, som er den samlede andel af befolkningsgruppen, der fik sygdommen i hele tidsperioden.

 

Kilde: Statens Serum Institut

Se mere

I Odense Kommune ser smitten også ud til at være en smule på retur. Tirsdagens incidenstal ligger på 405,1, og det er et fald på 3,8 procent siden mandag. 

I Langeland Kommune er incidenstallet også faldet med 12 procent, og i Svendborg samt på Ærø er smitten den samme som mandag.

I de resterende fynske kommuner er incidenstallet steget en smule, men fælles for næsten alle kommunerne er, at incidenstallet er steget med 3-8 procent.

Kun i Nordfyns Kommune er incidenstallet steget med 31,3 procent, og dermed er kommunen ved at bevæge sig op på samme smitteniveau som Odense, der dog stadig er den by på Fyn, som er hårdest ramt.

KommuneDagens incidenstalIncidenstal mandagÆndring i procent
Odense405,1421,2-3,8
Nordfyn385,8293,931,3
Svendborg211,4211,40,0
Kerteminde357,8342,14,6
Langeland176,5200,6-12,0
Nyborg162,7153,36,1
Assens163,6151,48,1
Middelfart286,125014,4
Faaborg-Midtfyn217,6209,83,7
Ærø50,350,30,0

Højeste antal indlagte 

Sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke (S) skrev tirsdag eftermiddag på Twitter, at de nye smittetal tyder på, at smitten med coronavirus er ved at aftage. 

Tirsdag har dog stadig bragt en kedelig rekord med sig. Antallet af indlagte med coronavirus er nemlig nået sit højeste nogensinde, og det er med til at presse sygehusvæsenet. 

Tirsdag afholdt Region Hovedstaden derfor et pressemøde, hvor regionsrådsformand i Region Hovedstaden Sophie Hæstorp Andersen (S) opfordrer folk til at droppe aftaler i julen.