I det fynske folks tjeneste

Onsdagens coronatal: Smitte i økommune efter næsten en uge uden

Økommune oplever smitte, efter at have ligget på 0 i næsten en uge. Yderligere tre kommuner oplever stigning.

Nordfyn Kommune går fra fire til seks smittede, hvilket er en stigning på 50,4 procent. Foto: Emil Helms/Ritzau Scanpix

Det seneste døgn er der sket en stigning i coronasmitten i fire fynske kommuner. 

Det viser de nyeste smittetal fra Statens Serum Institut.

Yderligere to smittede i Nordfyns Kommune sender incidenstallet op på 20,3. Dermed kommer kommunen over bekymringsgrænsen efter længere tid med lave smittetal.

Læs også Ny, mindre ubehagelig kviktest: Skal kun 2-4 centimeter op i næsen

Derudover er der registreret en stigning i Assens, Odense og Langeland Kommune. Økommunen har en enkelt smittet for første gang i næsten en uge. Seneste tilfælde var 11. februar.

Nyborg beholder kedelig førsteplads

Efter Nordfyn er røget over, ligger Ærø og Langeland som de eneste fynske under sundhedsmyndighedernes bekymringsgrænse. 

Nyborg Kommune er fortsat ikke veget fra sin pladsen i toppen af listen over fynske kommuner med de højste smittetal.

Det på trods af et fald i incidenstallet på 11,4 procent det seneste døgn. I alt er 31 borgere i kommunen blevet testet positive for coronavirus de seneste syv dage.

Kommunesmittede i dag på 7 dagesmittede i går på syv dageForskel
Odense75741
Nordfyns642
Svendborg3747-10
Kerteminde68-2
Langeland101
Nyborg3135-4
Assens1091
Middelfart14140
Faaborg-Midtfyn27270
Ærø110
Total208219

På tværs af de fynske kommuner er 15.092 personer nu fuldt vaccineret mod coronavirus. Det svarer til 3,02 procent af borgerne i de ti kommuner og er 101 personer mere end lørdag.  

Positivprocenten falder

På landsplan er der registreret 414 nye smittede. Der er foretaget 126.195 prøver, hvilket giver en positivprocent på 0,33, viser dagens opgørelse. Otte er døde med covid–19 det seneste døgn.

Der er nu 280 personer indlagt med covid-19 på de danske hospitaler. Det er 18 færre end i går og det laveste antal siden 5. december.

Af de indlagte er 57 på intensiv afdeling og 39 er i respirator.

KommuneIncidens 17.02Incidens 16.02ÆndringFærdig-vaccineretProcent vaccineret
Odense36,736,21,460852,96
Nordfyns20,313,550,46852,32
Svendborg63,680,8-21,326454,53
Kerteminde25,333,7-24,96142,13
Langeland8084333,51
Nyborg97109,5-11,47512,35
Assens24,42210,99712,38
Middelfart36,136,10,014053,60
Faaborg-Midtfyn52,552,50,013132,55
Ærø16,816,80,01903,19
Total150923,02

INCIDENSTAL

Incidens er et mål for antallet af nye sygdomstilfælde i en befolkningsgruppe i løbet af en given tidsperiode. Incidenstallet måles som antal nye smittede per 100.000 borgere.

 

For overvågning af covid-19 benyttes primært kumuleret incidens, som er den samlede andel af befolkningsgruppen, der fik sygdommen i hele tidsperioden.

 

Kilde: Statens Serum Institut