Onsdagens coronatal: Smitten falder drastisk på smitteplagede Nordfyn

Vigerslev Sogn i Nordfyn Kommune er på grænsen af nedlukning. Der sættes nu ind med øget testning. Antallet af smittede i det fynske område falder til 364.

Det samlede antal smittede over de seneste syv dage på Fyn falder drastisk fra tirsdag til onsdag.

Ifølge de officielle tal fra Statens Serum Institut falder antallet af smittede med 23 fra 387 til 364.

Det er især i smitteplagede Nordfyns Kommune, at antallet af smittede er faldet. Tirsdag var der de seneste syv dage fundet 54 smittede. Onsdag er tallet 39.

- Dagens tal viser, at smitten er på vej ned, men smitten er ikke stabil endnu, siger Judith Poulsen, chef for sundhed og rehabilitering i Nordfyns Kommune.

Sundhedschefen tilføjer, at det ser positivt ud, men at det er for tidligt at konkludere noget.

- Vi ser tiden an et par dage endnu, siger Judith Poulsen.

Sogn er nedlukningstruet

Nordfyns Kommune har den seneste uge tid kæmpet med et udbrud, som opstod blandt kommunens unge.

Tirsdag oplyste Judith Poulsen, at udbruddet var inddæmmet til familierelationer og husstande knyttet til de unge.

Onsdag fortæller Judith Poulsen, at 18 af de 39 smittede bor i Vigerslev Sogn mellem Søndersø og Morud.

Sognet bevæger sig på grænsen til en tvungen nedlukning. Med de 18 smittede, en postivprocent 3,37 og et incidenstal på over 500 er sognet kun to smittede fra nedlukning.

- Vi er over grænsen på to parametre, og tæt på i antal smittede (20, red.). Men det er stadig de samme familier og husstande, siger Judith Poulsen.

Fakta: Derfor lukker et sogn

For at sognet ikke tvinges til nedlukning opfordrer kommunen til, at borgerne er opmærksomme på myndighedernes anbefalinger om blandt andet mundbind og afspritning.

- Og at de passer på hinanden og bliver testet, siger Judith Poulsen.

Fra i morgen, torsdag, og hen over weekenden øges testmulighederne i Vigerslev Sogn.

Flere smittede i fire kommuner

Antallet af smittede er fra tirsdag til onsdag gået marginalt frem i tre kommuner i det fynske område.

Således er antallet af smittede i Nyborg Kommune steget fra 23 til 26, mens tallet i Kerteminde og Langeland Kommune er gået frem med én yderligere smittet til henholdsvis ti og tre smittede over de seneste syv dage.

Mens det samlede smittetal på Fyn altså er faldet, er der det seneste døgn registreret yderligere 1.073 tilfælde af covid-19 på landsplan.

Statens Serum Instituts tal viser samtidig, at der er kommet svar på 161.240 test, hvilket er lidt flere end de foregående tre dage.

0,67 procent af testene har altså været positive. Det er den højeste andel siden slutningen af januar.

KommuneIncidens 26/5Incidens 25/5Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense102,9104,8-1,83895818,92
Nordfyns131,7182,4-27,8645921,83
Svendborg27,530,9-11,01434424,58
Kerteminde42,137,911,1574224,09
Langeland24,11621,4349128,27
Nyborg81,37212,9738323,13
Assens65,975,7-12,9905922,21
Middelfart25,833,5-23,0948624,31
Faaborg-Midtfyn44,744,70,01203723,34
Ærø000,0173729,15
Total10869621,77

Hvad er incidenstal?

KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense210214-4
Nordfyns3954-15
Svendborg1618-2
Kerteminde1091
Langeland321
Nyborg26233
Assens2731-4
Middelfart1013-3
Faaborg-Midtfyn23230
Ærø000
Total364387-23

Grænse for nedlukning hæves fredag