Onsdagens coronatal: Smitten stiger i seks kommuner

Incidenstallet er steget i flere fynske kommuner siden gårsdagens coronatal fra Statens Serum Institut. I Nordfyns Kommune er tallet steget med 75,2 procent.

309 fynboer har de seneste syv dage fået et positivt coronaprøvesvar. I seks ud af ti kommuner er incidenstallet steget siden tirsdag.

Det gælder i Odense, Nordfyns, Svendborg, Langeland, Nyborg og Assens kommuner.

I Middelfart og Faaborg-Midtfyn falder tallet, mens det er uforandret i både Kerteminde og på Ærø.

KommuneIncidens 19/5Incidens 18/5Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense91,188,72,73332616,19
Nordfyns94,65475,2552118,66
Svendborg29,722,333,21269121,75
Kerteminde12,612,60,0501021,02
Langeland16863,5296023,97
Nyborg18,815,620,5643620,16
Assens48,829,366,6772318,93
Middelfart51,569,6-26,0802320,56
Faaborg-Midtfyn52,560,2-12,81048320,33
Ærø000,0149425,08
Total9366718,76

Den største stigning finder man nordpå, hvor incidenstallet i Nordfyns Kommune onsdag rammer 94,6. 

Høj stigning i Nordfyns

Det er en stigning på 75,2 procent, og Nordfyns Kommune er dermed også den fynske kommune med det højeste incidenstal.

Siden tirsdag har Statens Serum Institut registreret yderligere 12 personer, der er smittet med coronavirus. I alt er 28 personer i kommunen testet positive den seneste uge i kommunen.

Selvom incidenstallet stiger i de fleste fynske kommuner, har Ærø, Kerteminde, Langeland og Nyborg fortsat Danmarks laveste smittetal.

KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense1861815
Nordfyns281612
Svendborg17134
Kerteminde330
Langeland211
Nyborg651
Assens20128
Middelfart2029-9
Faaborg-Midtfyn2731-4
Ærø000
Total30929118

Siden tirsdag er 2.638 fynboer blevet færdigvaccineret mod coronavirus. I alt har 18,76 procent af fynboerne fået begge stik.

Det er fortsat ø-kommunerne Ærø og Langeland, der er længst med vaccinationerne.