Søndagens coronatal: Fynsk ø i top tre over flest færdigvaccinerede

Over 65.000 borgere på Fyn har fået begge stik med vaccinen. Mens Ærø Kommune ligger i top på Fyn, er det kommunen med tredjeflest færdigvaccinationer i Danmark.

Smitten med corona tager små fald og stigninger på hele Fyn, hvor maksimalt to personer mere er blevet smittet i de fynske kommuner.

Seks ud af ti kommuner ligger under bekymringsgrænsen på 20 smittede om ugen per 100.000 indbyggere.

Det viser de seneste opgørelser fra Statens Serum Institut (SSI).

Det højeste antal smittede er fortsat i Odense Kommune, hvor der har været 152 smittetilfælde den seneste uge, og hvor incidenstallet ligger på 74,4 søndag.

KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense1521511
Nordfyns541
Svendborg1516-1
Kerteminde440
Langeland02-2
Nyborg211
Assens911-2
Middelfart21192
Faaborg-Midtfyn22211
Ærø000
Total2302291

Ærø i top tre

Fynboerne er godt med, når det kommer til at have lagt arm til covid-19-vaccinen. Hele 67.571 fynboer er nu færdigvaccinerede. 

1.122 af de færdigvaccinerede bor på Ærø, hvor den største andel på Fyn.

Men også set på alle kommunerne i Danmark ligger Ærø højt som den kommune med tredjeflest færdigvaccinerede borgere, kun overgået af Læsø og Samsø.

KommuneIncidens 9/5Incidens 8/5Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense74,4740,52574312,50
Nordfyns16,913,525,2405713,71
Svendborg25,827,5-6,2851914,60
Kerteminde16,816,80,0353414,83
Langeland016-100,0204416,55
Nyborg6,33,1103,2450014,10
Assens2226,9-18,2537413,17
Middelfart54,14910,4573214,69
Faaborg-Midtfyn42,740,84,7694613,47
Ærø000,0112218,83
Total6757113,53

Ingen bekymringer på sogneniveau

Det ser generelt fornuftigt ud med coronasmitten på Fyn, også når man dykker ned i sognene. 

Her er det kun Gamtofte Sogn i Assens Kommune, der overskrider to af de tre kriterier, der skal til for en lokal nedlukning. 

Det gælder for incidenstallet, der er 545 den seneste uge og for positivprocenten, der ligger på 3,1 procent. Dog er der kun registreret fem nye smittetilfælde den seneste uge.