Søndagens coronatal: Fynske smittetal tager et lille hop

For anden dag i træk er der registreret yderligere 14 smittede i Odense Kommune. Samtidig er fire fynske sogne gået i rødt, men undgår nedlukning.

Det samlede antal smittede med covid-19 i det fynske område tager søndag et lille hop, og stiger fra 164 smittede på syv dage til 181 smittede på syv dage.

Det er for anden dag i træk, at Odense Kommune trækker tallet op. Både lørdag og søndag er der registreret 14 nye smittede på syv dage, så antallet på to dage er steget med tæt på halvtreds procent.

Incidenstallet i Odense Kommune er dog fortsat moderat og lander søndag ifølge Statens Serum Instituts officelle tal søndag på 44,6.

I Assens slås de videre

Den fynske kommune, som i øjeblikket slås mest med incidenstallet, er fortsat Assens Kommune.

Her er dog der dog ikke sket en udvikling siden lørdag, men kommunen er stadig den mest smitteplagede på Fyn.

Dykker man ned i kommunens tal og kigger på sognene, er incidenstallet i Gamtofte sogn nord for selve Assens by oppe 436 smittede per 100.000 indbyggere de seneste syv dage.

Regler for automatisk nedlukning

KommuneIncidens 2/5Incidens 1/5Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense44,637,718,32101010,20
Nordfyns10,116,9-40,2325611,01
Svendborg34,434,40,0728112,48
Kerteminde16,821-20,0294412,35
Langeland40,132,124,9168313,63
Nyborg15,618,8-17,0366311,48
Assens70,870,80,0434410,65
Middelfart25,823,211,2472412,10
Faaborg-Midtfyn25,317,544,6562910,92
Ærø033,50,079013,26
Total5532411,08
KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense917714
Nordfyns35-2
Svendborg20200
Kerteminde45-1
Langeland541
Nyborg56-1
Assens30291
Middelfart1091
Faaborg-Midtfyn1394
Ærø000
Total18116417

Hvad er incidenstal?