Søndagens coronatal: Så mange fynboer er færdigvaccineret

Det seneste døgn har 1.801 fynboer fået sidste vaccinestik mod coronavirus. Det bringer det samlede antal færdigvaccinerede fynboer op på 86.343.

Ærmerne bliver smøget op, og der bliver trukket vacciner op i kanyler i et omfang, det aldrig er set før. 

Siden lørdag er 1.801 fynboer blevet stukket i armen med en vaccine mod coronavirus for anden gang.

I alt er 86.343 fynboer nu færdigvaccinerede. Det svarer til 17,29 procent.

Længst fremme er man i ø-kommunerne. På Ærø har 24,66 procent fået begge stik, mens 21,16 procent af langelænderne er vaccineret.

KommuneIncidens 15/5Incidens 14/5Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense82,383,3-1,23142515,26
Nordfyns47,347,30,0524617,73
Svendborg24,118,927,51123819,26
Kerteminde12,616,8-25,0465719,54
Langeland880,0261321,16
Nyborg18,821,9-14,2591418,53
Assens26,924,410,2719217,63
Middelfart69,677,3-10,0712318,25
Faaborg-Midtfyn71,977,7-7,5946618,36
Ærø000,0146924,66
Total8634317,29

Odense Kommune har vaccineret færrest. Her er 15,26 procent vaccineret. Det ligger også en smule under landsgennemsnittet, hvor 17,6 procent har fået begge stik.

Faktisk er Odense Kommune den eneste af de fynske kommuner, der ligger under landsgennemsnittet. Det trækker også den samlede procentdel for hele Fyn ned på 17,26 procent - altså lavere end gennemsnittet.

Incidenstal falder flere steder

Mens antallet af færdigvaccinerede kun kan stige, kan incidenstallet heldigvis falde. 

Det er tilfældet i fem fynske kommuner. I to kommuner stiger smitten en smule, mens tre er uforandret siden lørdag.

KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense168170-2
Nordfyns14140
Svendborg14113
Kerteminde34-1
Langeland110
Nyborg67-1
Assens11101
Middelfart2730-3
Faaborg-Midtfyn3740-3
Ærø000
Total281287-6

I Svendborg er yderligere tre personer de seneste syv dage testet positive, hvilket bringer det samlede antal op på 14. Det får incidenstallet til at stige til 24,1.

Den anden stigning findes i Assens, hvor incidenstallet er 26,9. Stigningen skyldes, at i alt 11 personer er syge med coronavirus.

Kun tre af de fynske kommuner er under bekymringsgrænsen på 20. Det er Nyborg, Langeland og Kerteminde. Ingen fynske sogne er dog nedlukket.

Incidenstal