Tirsdagens coronatal: Det går langsomt fremad - 18.000 fynboer er nu fuldt vaccineret

Nu er over 18.000 fynboer fuldt vaccineret mod coronavirus. Men det går langsomt frem, tallet er kun steget med 146 siden mandag på tværs af de fynske kommuner.

Siden mandag har 146 fynboer fået deres anden vaccination mod coronavirus, og dermed er flere end 18.000 borgere med bopæl i det fynske nu fuldt vaccineret. 

Det viser de nyeste tal fra Statens Serum Institut, SSI. 

På tværs af de fynske kommuner er i alt 18.004 personer fuldt vaccineret mod covid-19. Svendborg Kommune har den største andel vaccinerede borgere - her er 5,4 procent færdigvaccinerede - mens Nyborg og Nordfyns Kommune med vaccinationsprocenter på henholdsvis 3,0 og 2,9 har vaccineret den mindste andel. 

På landsplan er der 210.098 personer færdigvaccinerede, hvoraf 62.022 er mænd og 148.076 er kvinder. Dermed har 3,6 procent af danskerne fået vaccinen.

KommuneIncidens 09.03Incidens 08.03ÆndringFærdig-vaccineretProcent vaccineret
Odense88,7103,3-14,168953,35
Nordfyns47,340,516,88472,86
Svendborg1213,7-12,431525,40
Kerteminde42,133,724,97762,69
Langeland48,148,10,05654,57
Nyborg125,1118,95,29693,04
Assens12,29,824,512243,00
Middelfart10,310,30,016164,14
Faaborg-Midtfyn44,736,921,116553,21
Ærø16,816,80,03055,12
Total180043,61

Smittefald i Odense 

På tværs af Fyn er der i langt de fleste kommuner kun ganske små ændriger i smittetrykket. Størst er ændringen i Odense, hvor der i bydelen Vollsmose længe har været langt højere incidenstal end på resten af Fyn.

Incidenstal

Tirsdag faldt smitten i Vollsmose fra 951,5 til 798,4, efter der kun var blevet konstateret fem nye smittetilfælde det seneste døgn. Dermed er incidenstallet i Odense efter lang tid kommet under 100 og ligger nu på 88,7. 

Fire fynske kommuner har et incidenstal der ligger under den såkaldte bekymringsgrænse på 20. Det er Middelfart Kommune, hvor incidenstallet er 10,3, Assens Kommune, hvor incidenstallet er 12,2, Svendborg Kommune, hvor incidenstallet er 12, og Ærø Kommune, som har et incidenstal på 16,8. 

I løbet af de seneste syv dage er der konstateret 291 smittetilfælde på Fyn, hvilket er et lille fald siden mandag, hvor tallet lå på 311. 

Antallet af indlagte med covid-19 er på landsplan faldet med 13 personer, og nu er i alt 221 coronapatienter indlagt. 38 af dem ligger på intensiv, mens 23 er i respirator. 

Kommunesmittede i dag på syv dagesmittede i går på syv dageForskel
Odense181211-30
Nordfyns14122
Svendborg78-1
Kerteminde1082
Langeland660
Nyborg40382
Assens541
Middelfart440
Faaborg-Midtfyn23194
Ærø110
Total291311