Tirsdagens coronatal: Sådan har smitten udviklet sig på Fyn

203 personer på Fyn er i løbet af den seneste uge testet positiv for coronavirus. Assens og Odense har fortsat højeste smittetal på øen.

Ifølge de seneste tal fra Statens Serum Institut er der ikke de store udsving i smitten på Fyn. I tre kommuner falder smitten, i tre kommuner stiger den, og i de sidste fire er den uændret i forhold til i går. 

I alt 203 er testet positiv for coronavirus de seneste syv dage.

I Assens Kommune falder incidenstallet - andelen af smittede per 100.000 indbyggere - fra mandag til tirsdag. Tallet ligger nu på 61,1.


Dermed er det fortsat den kommune med det højeste smittetal på Fyn. 

I løbet af den seneste uge er 25 personer testet positiv for coronavirus i kommunen. I går hed det tal 30 personer. 

KommuneIncidens 4/5Incidens 3/5Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense54,951,46,82174910,56
Nordfyns6,86,80,0339611,48
Svendborg32,634,4-5,2755612,95
Kerteminde16,816,80,0307012,88
Langeland1632,1-50,2173014,01
Nyborg15,615,60,0380311,91
Assens61,173,3-16,6449711,02
Middelfart38,730,925,2488512,52
Faaborg-Midtfyn36,9355,4586911,38
Ærø000,099216,65
Total5754711,53

Et enkelt sogn i kommunen opfylder to ud af de tre kriterier, der er for automatisk nedlukning. Det er Gamtofte sogn, som både har et incidenstal over 500 og en positivprocent på mere end 2,5. 


Til gengæld opfylder man ikke det sidste kriterier, som er at mere end 20 personer skal være testet positive i løbet af de seneste syv dage. 

Også i Svendborg og på Langeland falder smitten fra mandag til tirsdag. 

Lille stigning i Odense

Der er i løbet af de seneste syv dage konstateret 112 smittetilfælde i Odense Kommune. Kommunen tegner sig for lidt over halvdelen af de smittede på Fyn den seneste uge. 

Det er fjerde dag i streg, at incidenstallet i Odense stiger. Dog er stigningen mindre, end den har været de seneste tre dage. Incidenstallet ligger nu på 54,9. 

Incidenstallet i Middelfart og Faaborg-Midtfyn stiger også fra i går til i dag. I Middelfart er der i løbet af den seneste uge konstateret 15 tilfælde, mens der i Faaborg-Midtfyn er konstateret 19. 

KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dage
Odense112105
Nordfyns22
Svendborg1920
Kerteminde44
Langeland24
Nyborg55
Assens2530
Middelfart1512
Faaborg-Midtfyn1918
Ærø00
Total203200

Ø-kommuner forrest med vaccinationer

57.547 fynboer har fået andet stik med en af coronavaccinerne, og dermed er lidt mere end 11 procent af befolkningen færdigvaccinerede. 

I de to ø-kommuner, Langeland og Ærø, er en større andel af beboerne vaccinerede, end det er tilfældet på resten af Fyn, viser de seneste tal fra SSI. 

16,65 procent af ærøboerne og 14 procent af langelænderne har nu fået det andet stik med vaccinen. Forskellen hænger sammen med, at der på de to øer er en større andel af borgerne, der er ældre mennesker. 

I Odense har man i hele tal vaccineret flere mennesker end resten af øen med 21.749, men kigger man på andelen af vaccinerede, ligger kommunen bagerst med 10,56 procent.