Tirsdagens coronatal: Sådan ser smittetrykket ud i din kommune

Smitten er steget i fire fynske kommuner siden mandag, viser tirsdagens coronatal. I tre kommuner er incidenstallet faldet.

Tirsdag er incidenstallet steget i fire fynske kommuner. Det viser tal fra Statens Serum Institut.

Største hop opad tager Nyborg Kommune, hvor incidenstallet er steget med 18,6 procent. Stigningen skyldes, at tre personer er testet positiv for corona siden mandag, hvilket bringer det samlede antal smittede op på 19 den seneste uge.

Største fald finder man omvendt i Nordfyns Kommune. Antallet af smittede de seneste syv dage er faldet fra 31 til 27, og det får incidentallet ned på 91,2. 

27.769 færdigvaccinerede fynboer

Det er fortsat Kerteminde, der har Fyns højeste incidental på 185,2.

KommuneIncidens 23.03Incidens 22.03ÆndringFærdig-vaccineretProcent vaccineret
Odense131,3132,2-0,7103085,01
Nordfyns91,2104,7-12,914044,75
Svendborg6758,414,743957,53
Kerteminde185,2176,84,813235,55
Langeland16160,08777,10
Nyborg59,450,118,615644,90
Assens36,634,27,019564,80
Middelfart64,467-3,926126,69
Faaborg-Midtfyn99,199,10,027845,40
Ærø000,05469,16
Total277695,56

 

Samtidig med at folk lader sig teste, lader folk sig også vaccinere. Siden mandag er 900 fynboer blevet færdigvaccineret mod corona. Det svarer til 5,56 procent. I alt er 27.769 fynboer færdigvaccineret

Det er, som det hele tiden har været, de sydfynske kommuner, der er længst med vaccinerne. Ærø har vaccineret 9,16 procent, Langeland 7,10 procent og Svendborg 7,10 procent.

Færrest vaccinerede findes i Nordfyns Kommune, hvor 4,75 procent er vaccineret.

Kommunesmittede i dag på syv dagesmittede i går på syv dageForskel
Odense268270-2
Nordfyns2731-4
Svendborg39345
Kerteminde44422
Langeland220
Nyborg19163
Assens15141
Middelfart2526-1
Faaborg-Midtfyn51510
Ærø000
Total490486

Hvad er incidenstal?