Tirsdagens coronatal: Smitten falder på hele Fyn - undtagen ét sted

Siden mandag er der registreret 1.076 nye coronasmittede på landsplan. Det er det laveste siden november. På Fyn falder smitten alle steder, pånær i én kommune.

Det seneste døgn er 57.956 coronapodninger blevet analyseret. 1.076 har vist sig at være positive, og det er det laveste antal siden november.

Dermed er 1,86 procent af prøverne positive.

Det viser tal fra Statens Serum Insitut (SSI).

Fem procents stigning

Også på Fyn er det såkaldte incidenstal, der viser, hvor mange af 100.000 borgere der er smittet, faldet. Det samme var tilfældene for tallene mandag.

I skemaet herunder kan du se, hvordan smittetallet ligger i din kommune.

KommuneDagens incidenstalIncidenstal i gårÆndring i procent
Odense160,2163,6-2,1
Nordfyns138,5131,75,2
Svendborg68,773,9-7,0
Kerteminde117,9143,1-17,6
Langeland816-50,0
Nyborg134,5137,6-2,3
Assens78,187,9-11,1
Middelfart183201-9,0
Faaborg-Midtfyn87,499,1-11,8
Ærø83,8100,5-16,6

 

I Nordfyns Kommune er tallet dog steget en smule. Siden mandag er incidenstallet røget op på 138,5. Det er 5,2 procent højere end mandag.

Det største fald ses på Langeland, hvor tallene i forvejen er små. Mandag blev 16 nye tilfælde med coronavirus registreret, og tirsdag ligger tallet på 8. Dermed er incidenstallet faldet med 50 procent

Vacciner leveret til Syddanmark

Tidligere tirsdag ankom 5.000 vaccinedoser mod covid-19 fra medicinalselskabet Moderna til Danmark.

Doserne skal nu pakkes og bliver onsdag sendt til Region Syddanmark.

Moderna-vaccinerne skal gives til de plejekrævende over 65 år og særligt sårbare personer i regionen.