I det fynske folks tjeneste

Tirsdagens coronatal: Smitten stiger i fem fynske kommuner

Smitten stiger i fem fynske kommuner, samtidig med at samtlige beboere på plejehjem i Middelfart er blevet færdigvaccineret.

Endnu engang stiger incidenstallet i de fynske kommuner. Foto: Ólafur Steinar Rye Gestsson/Ritzau Scanpix

Rettelse

  • 19. feb 2021 kl. 07:07 Tidligere fremgik det, at Middelfart Kommune har ophævet besøgrestriktionerne på kommunens plejehjem. Det er retteligt Styrelsen for Patientsikkerhed, der har ophævet restriktionerne i kommunen.

Plottede man de seneste dages coronatal fra Statens Serum Institut (SSI) ind i en graf, ville man tydeligt kunne se en takket rød linje.

Tallene svinger nemlig dagligt mellem at være stigende og faldende.

Læs også Fynsk direktør opfordrede til ulovlig genåbning: Frisør kalder det usmageligt

Tirsdag er incidenstallene, der viser antal smittede per 100.000 personer, endnu engang steget efter et fald dagen før. Tallene stiger i fem kommuner, falder i to og er uændret i tre.

Nyborg fortsat højest

Det højeste incidenstal findes ligesom de foregående tre dage i Nyborg med 109,5. Det svarer til, at 35 nyborgensere de seneste syv dage er blevet testet positive for coronasmitte.

KommuneIncidens 16.02Incidens 15.02ÆndringFærdig-vaccineretProcent vaccineret
Odense36,229,423,160442,94
Nordfyns13,510,133,76822,31
Svendborg80,884,2-4,026354,52
Kerteminde33,729,514,26132,13
Langeland0004333,51
Nyborg109,5109,50,07502,35
Assens2229,3-24,99662,37
Middelfart36,130,916,813693,51
Faaborg-Midtfyn52,546,612,713092,54
Ærø16,816,80,01903,19
Total149913,00

 

Endnu engang er ingen langelændere testet positiv, og det betyder, at kommunen fortsat har et incidenstal på 0. 

Den største stigning i incidenstal ser man i Nordfyns Kommune, men tallet dækker over, at bare én enkelt person er blevet testet positiv. Den seneste uge har i alt fire personer på Nordfyn fået besked på sundhed.dk om, at de er smittet med covid-19

Knap 15.000 vaccineret

I Middelfart har man siden mandag nået at færdigvaccinere yderligere 98 borgere, og det betyder, at 3,51 procent er fuldt vaccineret.

Læs også Skal mit hjerte med i jorden? Tre ud af fire unge fynboer er i tvivl om organdonation

Det betyder også, at Styrelsen for Patientsikkerhed har valgt at ophæve besøgsrestriktionerne på kommunens plejehjem - dog undtaget plejehjemmet på Skovgade og Fænøsund Plejehjem. Besøgrestriktionerne fjernes, fordi samtlige beboere har fået anden vaccine.

I alt er 14.991 fynboer færdigvaccineret mod covid-19.