Torsdagens coronatal: Ærø får den første smittede længe

Antallet af coronasmittede falder i fem kommuner og stiger i fire andre. Heriblandt Ærø, som har fået den første smittede med covid-19 længe.

Halvdelen af de fynske kommuner falder i incidenstal, mens fire andre stiger. Det viser torsdagens opgørelse over smittetallene de seneste syv døgn fra Statens Serum Institut.

I blandt de kommuner, der stiger, er Ærø, som nu har et enkelt smittetilfælde. Det er det første tilfælde på øen i flere uger.

Den største stigning i antal smittede finder man dog i Svendborg, hvor man har fundet fire nye smittede. Altså er tallene for nye antal smittede de seneste syv døgn fortsat relativt lave.

Kommunesmittede i dag på 7 dagesmittede i går på syv dageForskel
Odense90101-11
Nordfyns34-1
Svendborg59554
Kerteminde660
Langeland13-2
Nyborg47452
Assens2629-3
Middelfart1082
Faaborg-Midtfyn3742-5
Ærø101

Onsdag enten steg eller stangnerede alle de fynske kommuner, men torsdag er fem af kommunerne endnu engang faldet i incidenstal.

I Odense Kommune falder incidenstallet fra 49,5 til 44,1. Her har man torsdag 11 færre smittede de seneste syv dage sammenlignet med onsdagens tal.

KommuneIncidens 11.02Incidens 10.02ÆndringFærdig-vaccineretProcent vaccineret
Odense44,149,5-10,956732,76
Nordfyns10,113,5-25,26512,20
Svendborg101,494,57,325884,43
Kerteminde25,325,30,06062,10
Langeland824,1-66,84283,47
Nyborg147140,84,47342,30
Assens63,570,8-10,39292,28
Middelfart25,820,625,211803,02
Faaborg-Midtfyn71,981,6-11,912862,49
Ærø16,8016,81903,19
Total142652,86

 

I Nyborg fortsætter incidenstallet med at stige, og kommunen har torsdag et incidenstal på 147. Det er væsentligt højere end de andre fynske kommuner.

Lille stigning i antal vaccinationer

Statens Serum Institut offentliggør dagligt antallet af vaccinerede samtidig med incidenstallene.

Siden onsdag er der blevet vaccineret 65 fynboer, og der er nu 14.265 færdigvaccinerede fynboer. 

Det udgør 2,86 procent af alle fynboer sammenlignet med 2,85 procent onsdag.

Svendborg er fortsat den kommune med flest vaccinerede i forhold til antal borgere. Her er 4,43 procent af borgerne blevet vaccineret mod covid-19. 

INCIDENSTAL