I det fynske folks tjeneste

Torsdagens coronatal: Fynsk kommune under bekymringsgrænsen for første gang i ugevis

I syv af ti de fynske kommuner falder incidenstallet igen, og i en enkelt kommune er tallene nu for første gang længe under bekymringsgrænsen. I Faaborg-Midtfyn Kommune stiger incidenstallet mest på Fyn.

Positivprocenten for hele Danmark er 0,67 procent. Det er det laveste siden september. Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix/arkiv

For første gang i lang tid er en fynsk kommune under bekymringsgrænsen. Det viser dagens coronatal fra Statens Serum Institut.

Det er Kerteminde Kommune, som med fire registrerede smittetilfælde de seneste syv dage nu har et incidenstal på 16,8. Bekymringsgrænsen ligger ved et incidenstal på 20.

Læs også Følg corona-situationen: Region Syddanmark vil fredag vaccinere 8.800 syddanskere

Hvad er incidenstal?

Incidens er et mål for antallet af nye sygdomstilfælde i en befolkningsgruppe i løbet af en given tidsperiode.

 

For overvågning af covid-19 benyttes primært kumuleret incidens, som er den samlede andel af befolkningsgruppen, der fik sygdommen i hele tidsperioden.

 

Kilde: Statens Serum Institut

Således fortsætter smittetallene med at blive mindre på Fyn og øerne.

Både Svendborg og Langeland kommuner nærmer sig ligeledes den magiske bekymringsgrænse. I Svendborg er incidenstallet faldet med lige knap 24 procent og er nu nede på 27,5, mens Langelands incidenstal er status quo med 24,1.

På Ærø er der registreret fire smittede den seneste uge, og det skærer incidenstallet ned til knap det halve.

Incidenstallet stiger i to kommuner

I Odense er incidenstallet steget en smule og er fra onsdag til torsdag gået fra 103,8 til 104,8, mens den største stigning er sket i Faaborg-Midtfyn Kommune. Her er incidentallet steget med 17,9 procent. I kommunen er der registreret 20 smittede personer i de seneste syv dage.

På landsplan er der det seneste døgn fundet 760 nye smittetilfælde, oplyser Statens Serum Institut. Positivprocenten er 0,67 procent, og det er det laveste siden september.

37 er i samme tidsrum døde med covid-19, mens antallet af indlagte falder til 745. Det er 26 færre indlagte end onsdag – og knap 200 færre end 4. januar.

Læs også Thomas er udpeget til coronaberedskabet: - Jeg er mentalt på overarbejde hele tiden

KommuneDagens incidenstalIncidenstal 19.1.Ændring i procent
Odense104,8103,81,0
Nordfyns77,794,6-17,9
Svendborg27,536,1-23,8
Kerteminde16,821-20,0
Langeland24,124,10,0
Nyborg56,359,4-5,2
Assens48,856,2-13,2
Middelfart121,1128,9-6,1
Faaborg-Midtfyn38,93317,9
Ærø67117,3-42,9