Torsdagens coronatal: Smitten falder i fem kommuner

Smittetallet er torsdag faldet i Odense og fire andre fynske kommuner.

Torsdag er incidenstallet faldet i fem fynske kommuner. 

Det viser de nyeste tal fra Statens Serum Institut, SSI, som torsdag kom med nogle timers forsinkelse.

I Odense Kommune, hvor der er registreret 251 smittetilfælde de seneste syv dage, er incidenstallet nu 122,9. Onsdag lå det på 133,2. 

Også i Assens, Faaborg-Midtfyn, Middelfart og Nordfyns Kommune er smittetrykket faldet. I alle fire kommuner er incidenstallet under 100, og det faldende incidenstal dækker over et lille antal færre smittede i forhold til onsdag. 

Størst er smittefaldet i Nordfyns Kommune, hvor der i løbet af den seneste uge er registreret 16 smittetilfælde. Her ligger incidenstallet nu på 54 i forhold til 74,3 onsdag. 

KommuneIncidens 25.03Incidens 24.03ÆndringFærdig-vaccineretProcent vaccineret
Odense122,9133,2-7,7108805,28
Nordfyns5474,3-27,315045,08
Svendborg75,673,92,345797,85
Kerteminde164,2164,20,013855,81
Langeland880,09147,40
Nyborg84,568,822,816685,23
Assens39,144-11,120775,09
Middelfart33,546,4-27,827317,00
Faaborg-Midtfyn89,493,3-4,228705,57
Ærø000,05519,25
Total291595,84

Næsten 30.000 vaccinerede 

I alt 29.159 borgere i de fynske kommuner er nu fuldt vaccineret mod coronavirus. Det er 5,84 procent af alle med bopæl i det fynske. 

Tallet flugter nogenlunde med andelen af vaccinerede på landsplan. Her er i alt 5,9 procent af befolkningen færdigvaccinerede. 

I Nordfyns Kommune, hvor den laveste andel af borgerne er færdigvaccinerede - 5,08 procent - har 1.504 personer nu fået begge vaccinestik. 

I Odense Kommune er i alt 10.880 personer vaccineret, hvilket svarer til 5,28 procent af borgerne. 

Kommunesmittede i dag på syv dagesmittede i går på syv dageForskel
Odense251272-21
Nordfyns1622-6
Svendborg44431
Kerteminde39390
Langeland110
Nyborg27225
Assens1618-2
Middelfart1318-5
Faaborg-Midtfyn4648-2
Ærø000
Total453483

På landsplan er 214 personer indlagt med coronavirus, hvoraf 44 ligger på intensiv. I alt 29 ligger i respirator, hvilket er en mere end onsdag. 

Siden onsdag er der kommet 814 nye smittede på landsplan. Fem personer er døde. 

Hvad er incidenstal?