-
Folketingsmedlemmer og folketingskandidater fordelt efter parti.
Deltag i debatten op til Folketingsvalget
A: SOCIALDEMOKRATIET
Nuværende folketingsmedlemmer:
Nye folketingskandidater:
- Elna Johansen, Faaborg
- Niels Sindal, Ærøskøbing
- Michael Gammelgaard, Rynkeby
- Jesper Kinch-Jensen, Odense
- Irene Pedersen
Lokale partilinks:
B: DET RADIKALE VENSTRE:
Nuværende folketingsmedlemmer:
Nye folketingskandidater:
- Asbjørg Dunker, Kerteminde
- Søren Steen-Jensen, Odense
- Aage Thomsen, Otterup
- Karen Krebs, Nyborg
- Peder Bo, Svendborg/Langeland
- Claus Brodtkorb, Odense
- Solveig Gaarsmand
Lokale partilinks:
C: DET KONSERVATIVE FOLKEPARTI:
Nuværende folketingsmedlemmer:
Nye folketingskandidater:
- Per André Andersen, Odense Øst
- Vivi Kier, Odense Vest
- Jan Møller, Kerteminde
- Johnny Trapp Steffensen, Middelfart
- Anne Henriksen, Otterup
- Carina Christensen, Faaborg
- Jørgen Lundsgaard, Svendborg-Langeland
- Jan Møller
Lokale partilinks:
D: CENTRUMDEMOKRATERNE
Nuværende folketingsmedlemmer:
Nye folketingskandidater:
- Benny Bech Jensen, Odense Vest
- Linda Jeanette Clausen, Middelfart
- Michael Lykkegaard Winkler, Otterup
- Lis Albertsen, Svendborg
- Kim Slott Nielsen, Faaborg
F: SOCIALISTISK FOLKEPARTI
Nuværende folketingsmedlemmer:
Nye folketingskandidater:
- Anne Baastrup, Odense 1. kreds
- Karsten Hønge, Svendborg-Langeland-kredsen
- Thormod Kaae, Odense 2. kreds
- Holger Lomholt, Nyborg-kredsen
- Søren Wilsted, Faaborg-kredsen
- Hanne Lauritsen, Middelfart-kredsen
- Else Klint, Kerteminde-kredsen
- Hans Peter Lund, Otterup-kredsen
Lokale partilinks:
O: DANSK FOLKEPARTI:
Nuværende folketingsmedlemmer:
Nye folketingskandidater:
- Lykke Krapalis, Odense, 1. kreds
- Bjarne B. Pedersen, Odense, 2. kreds
- Birger Reslow, Odense, 3. kreds
- Niels V. Hansen, Kerteminde, 4. kreds
- Finn Kongsgaard, Faaborgkredsen
- Vagn Erichsen, Nyborg, 7. kreds
- Alex Ahrendtsen, Svendborg, 8. kreds
- Poul J. Fischer, Otterupkredsen
Lokale partilinks:
Q: KRISTELIGT FOLKEPARTI:
Nuværende folketingsmedlemmer:
- ingen
Nye folketingskandidater:
- Jens Ole Madsen: Nyborg- og Middelfartkredsen
- Marianne Karlsmose: Odense 1. kreds, Otterup og Kerteminde-kredsen
- Stig Andreas Munch, Svendborg-kredsen
- Oluf Jensen: Odense 3. kreds og Fåborgkredsen
- Thomas Wraae Pedersen, Odense Vest 2.kreds.
Lokale partilinks:
V: VENSTRE:
Nuværende folketingsmedlemmer:
Nye folketingskandidater:
- Ove Erling Mortensen, Svendborg
- Erling Bonnesen, Broby
- Eva Laut Andersen, Bogense
- Lars Chr. Lilleholt, Odense
- Doris Stenver, Odense
Lokale partilinks:
Z: FREMSKRIDTSPARTIET:
Nuværende folketingsmedlemmer
- ingen
Nye folketingskandidater:
- Pia Andersen
- Karsten Damm
- Peter Hartvig
- Anne-Marie Lundager
- Per Madsen
Lokale partilinks:
Ø: ENHEDSLISTEN: Nuværende folketingsmedlemmer:
Nye folketingskandidater:
- Pernille Rosenkrantz-Theil
- Rune Bredal Rasmussen
- Jesper Kiel
- Stine Johansen
- Morten Pabst Petersen
- Allan Hansen
- Benny Pieszak
- Bernard Jeune
Lokale partilinks:
Har vi glemt din link, så send en mail med den.
Deltag i debatten op til Folketingsvalget