
Onsdag i sidste uge kunne vi på TV 2 Fyn fortælle, at der var fundet en giftig larve i Odense, der går under navnet egeprocessionsspinder.
En krasbørstig lille fætter, der kan give allergiske reaktioner.
Men selvom Odense Kommune har kendt til dens eksistens i flere måneder, så sidder de 800 reder, som larverne opholder sig i, stadig rundt omkring på egetræer. Og det er der en forklaring på, fortæller Anders Skovgaard Madsen, der er Kontorchef, Fritid, Park og Vej.
Kommune kendte til farlig larve i månedsvis

Alvorlig sygdom og i værste tilfælde død er de ækle konsekvenser, mødet med egeprocessionsspindere kan medføre.
Larven er fundet i hidtil uset antal for Danmark langs letbanen og Niels Bohrs Allé i det sydlige Odense.
Men det er slet ikke sikkert, at den er en ny beboer.
Det er endnu ikke klarlagt hvor længe den har været i Odense, men kommunen har kendt til dens tilstedeværelse siden efteråret, og den kan have været her i flere år.
Fik et tip
Første gang, Odense Kommune hørte om larven, var i september 2024, hvor en borger sendte en henvendelse gennem “Giv et tip”. Det fortæller Anders Skovgaard, chef for Fritid, Park og Vej i Odense Kommune.
- Vi fandt rimelig hurtigt ud af, at vi ikke kunne artsbestemme den, så vi tog kontakt til Københavns Universitet som er større eksperter på området, end vi er.
Det endelige svar om, at det var en egeprocessionsspindere, der huserer i odenseanske træer, kom i november eller december, oplyser Anders Skovgaard. Her meldte kommunen dog ikke noget ud til borgerne endnu.
- Vi ville være helt sikre på, hvad det var, og hvad bekæmpelsesmulighederne var, før vi meldte noget ud til politikerne. Derefter skulle vi være sikre på, hvad gode råd til borgerne er, før vi meldte noget ud.
I januar 2025 blev kommunens By- og Kulturudvalg orienteret om forekomsten af larverne, og kort derefter kom nyheden ud til byens borgere.
Kan have været her i flere år
Træerne, som har bragt egeprocessionsspindere til Odense, blev plantet i forbindelse med etableringen af Odense Letbane, og det kan dermed gå helt op til tre år tilbage, at de er kommet hertil. Den præcise tidslinje er dog ikke kortlagt endnu, forklarer Anders Skovgaard.
- Vi er i gang med at kortlægge omfanget, og med de erfaringer, man har andre steder fra, kan vi måske præcisere hvornår de er kommet hertil, siger Anders Skovgaard.
Han understreger dog, at hvornår larverne er kommet hertil ikke har det største fokus.
- Arnestedet er ikke fundet, men det er heller ikke det vigtigste lige nu. Det vigtigste er sådan set at få kortlagt hvor meget det har spredt sig.
Indsamler erfaringer
- Der er ikke nogen i Danmark, der har bekæmpet denne her larve før, og derfor er det bare ikke lige at ringe til rottebekæmperen, siger han og uddyber:
- Vi vil gerne gøre det rigtigt, og derfor bliver vi nødt til at bruge en dag mere, end folk synes er nødvendigt.
Derfor er man i dialog med eksperter i udlandet, som har konkret erfaring med at fjerne egeprocessionsspinderne.
Stor usikkerhed blandt dyrlæger - sådan ved du, om din hund har været i kontakt med giftig larve
Det er begrænset, hvor meget viden der er i Danmark om egeprocessionslarven, som er fundet i store mængder i Odense.
Larven har bittesmå hår, som er 0,1 millimeter lange, der kan være farlige for både mennesker og dyr, hvis de indåndes. Og det kan ske, hvis man kommer for tæt på larverne, eller når de transporteres gennem luften.
Men hvad gør man, hvis eksempelvis ens hund kommer for tæt på larven, eller indånder et af de giftige hår? Det hersker der en del usikkerhed om blandt de dyrlæger i omegnen af Odense, som TV 2 Fyn fredag har talt med.
Dyreklinikker har medicin
Flere af dyreklinikkerne har ikke lyst eller haft mulighed for at stille op til interview, men fire fynske dyrlægeklinikker som TV 2 Fyn har talt med,
Det har dyrlæge og indehaver af Favna dyreklinikker Simon Vølund dog. Modsat nogle af de andre klinikker har han en god idé om, hvordan hans klinikker vil håndtere et dyr, der får en reaktion.
- Det er ikke anderledes i forhold til andre allergiske reaktioner, og det har vi løsninger på, siger han og uddyber:
- Der, hvor vi kan blive udfordret, er, at vi har svært ved at koble larven til de symptomer, som hunden kommer med. Vi kan ikke nødvendigvis se, at det er hårene fra larven, der giver et aktuelt problem. Så det er ikke sikkert, vi kan sige, at symptomerne er forårsaget af larven.
Ifølge Simon Vølund kan dyrene behandles med nogle af de medikamenter, som dyrelægeklinikkerne allerede har i skabene.

Hold hunden væk fra larverne
Hos Den Danske Dyrlægeforening kan man ikke konkret sige, hvordan dyrlæger skal behandle hunde eller andre dyr, der måtte have en allergisk reaktion efter kontakt med den giftige larve.
- Vi ved ikke ret meget om den larve i Danmark, og om den kræver en specifik behandling, men hvis hunden har slikket på en larve, vil jeg forvente, at den får spisevægring og begynder at savle. I sådanne tilfælde skal man altid søge dyrlæge, fortæller Hanne Knude Palshof, der er formand for Den Danske Dyrlægeforening.
Hun understreger dog flere gange, at der ikke er grund til, at man som hundeejer går i panik. Så længe man holder sig væk fra det område, hvor larven er fundet, så er sandsynligheden for at ens hund bliver ramt af larvens hår ikke så stor.
- Jeg kender ikke til nogen eksempler på, at en hund skal være udsat for det her i Danmark, og det kan måske skyldes, at larven ikke er så ofte i kontakt med dyr eller mennesker, at det er så stort et problem, siger hun og understreger, at Dyrlægeforeningen tager sagen alvorligt og følger udviklingen.
Samtidig forventer hun ikke kø hos dyrlægerne de kommende dage, da larverne først klækkes i maj og juni.

Tjek efter sår i munden
På Bornholm har man i området omkring Dueodde i flere år kendte til larvens lidt mindre giftige fætter fyrreprocessionsspinderen.
Det sker fra tid til anden, at Aakirkeby Dyreklinik får en hund ind, der har været lidt for tæt på sådan en larve. Når det sker, så er der særligt et sted, dyrene bliver ramt, fortæller dyrlæge Ditte Dideriksen til TV 2 Fyn:
- De har typisk ondt i mundhulen, fordi de har fået larven ind i munden og tygget på dem. Det kan give læsioner i munden i større og mindre grad.
Ditte Dideriksen understreger, at hendes klinik aldrig har været været nødsagede til at amputere noget som helst eller aflive nogen dyr efterfølgende, som det skete for hvalpen Lilli.
- Sårene kan være lokalt irriterende, så de får ætsninger i munden og på tungen. Alt efter hvor alvorligt det er, så får de typisk noget smertestillende, der dæmper den allergiske reaktion, fortæller Ditte Dideriksen.
Så kan man måske stadig undre sig over, at det tager så langt tid at få lokket gode råd ud af de udenlandske eksperter, men ifølge Anders Skovgaard Madsen så er det ikke så ligetil.
Han håber alligevel på, at man snart kan melde noget ud om, hvordan man vil bekæmpe larven.
- Det er helt forståeligt, at folk gerne vil have gjort noget hurtigt, og det vil vi også gerne. Vi håber, at vi snart kan melde noget ud.
Udgiver vejledning: Sådan skal "larven fra helvede" håndteres

Den giftige larve egeprocessionsspinderen har de seneste dage har trukket overskrifter i hele landet, efter den er blevet opdaget i stort antal i Odense.
Konsekvenserne af mødet med den kan være ubehagelige, og det har nu fået Branchearbejdsmiljøudvalg Jord til Bord til at udgive en vejledning til dem, der skal arbejde med træer, hvor larven opholder sig.
Listen over sikkerhedsudstyr er lang, og ifølge arbejdsgiverforeningen GLS-A er vejledningen lavet for at forebygge ulykker, der er relateret til håndteringen af larven og dens efterladenskaber.
Maske og beskyttelsesdragt
Når arbejdere skal i gang med at fjerne reder, larver og æg fra egetræer i Odense, vil de udsætte sig selv for eksponering for larvens fibertynde hår. De kan ved kontakt med luftveje give akut åndedrætsbesvær, og ved længerevarende eksponering kronisk astma, fremgår det i vejledningen.
Derfor foreskriver den, at der skal bruges overtryksmaske, beskyttelsesdragt, handsker og sikkerhedsgummistøvler, når arbejdet udføres.
Dragt, larver og rester af reder skal behandles som farligt biologisk affald og skal transporteres i lufttætte beholdere til afbrænding, fremgår det.
Handsker, støvler og klatreudstyr skal støvsuges, mens lifte, som bruges til at komme op i træet og arbejde, skal støvsuges og vaskes efter brug.
Hvis uheldet er ude
Arbejdet med de giftige natsværmer-larver må kun udføres af personer, som har fået en grundig oplæring i håndtering af larverne og som kender til risici ved at håndtere biomateriale og grej, står der i vejledningen.
Skulle uheldet alligevel være ude, og kommer man i nærkontakt med spinderen, så er der også hjælp at hente i vejledningen.
Her fremgår det nemlig, at man straks skal vaske sig grundigt med vand og sæbe og derefter søge læge.
Arbejdsgiverforeningen GLS-A, fagforeningen 3F og en forsker fra Københavns Universitet har sammen udarbejdet vejledningen for år tilbage. Efter fundet i Odense er aktørerne gået i gang med at distribuere den til både arbejdsgivere og arbejdstagere.