Søndagens coronatal: Knap hver fjerde fynbo er færdigvaccineret

Ærø og Langeland er længst fremme med vaccinationerne. Flere fynske kommuner oplever igen faldende smittetal.

Næsten hver fjerde fynbo er blevet færdigvaccineret mod coronavirus. Det viser søndagens tal fra Statens Serum Institut, SSI.

123.470 fynboer har fået begge stik eller det ene ét stik med den frivillige Johnson & Johnson-vaccine. Det svarer til 24,73 procent af de fynboer, der er gamle nok til at blive tilbudt vaccinen.

KommuneIncidens 6/6Incidens 5/6Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense92,6106,8-13,34485721,79
Nordfyns57,474,3-22,7759025,65
Svendborg30,927,512,41582927,13
Kerteminde54,754,70,0650227,28
Langeland24,124,10,0392431,77
Nyborg46,968,8-31,8822825,78
Assens44440,01051125,77
Middelfart28,336,1-21,61041626,69
Faaborg-Midtfyn40,840,80,01342826,04
Ærø000,0218536,67
Total12347024,73

Længst fremme blandt de fynske kommuner er Ærø, hvor der også bor forholdsmæssigt flest ældre. Her er 36,7 procent af befolkningen færdigvaccineret. Også naboøen Langeland er langt fremme med vaccinen med 31,8 procent.

Kun hver femte odenseaner er færdigvaccineret

I Odense og andre kommuner, hvor der bor relativt flere yngre mennesker, er man længere bagud med vaccinationerne. 

Kun 21,8 procent af odenseanerne kan kalde sig færdigvaccinerede.

Ligesom de seneste dage går smittetallene også den rigtige vej på Fyn. Flere kommuner melder igen i dag om faldende smittetal. Det gælder blandt andet Odense og Nyborg, der tager et ordentlig dyk i smittetallene.

KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense189218-29
Nordfyns1722-5
Svendborg18162
Kerteminde13130
Langeland330
Nyborg1522-7
Assens18180
Middelfart1114-3
Faaborg-Midtfyn21210
Ærø000
Total305347-42

Smittetal stiger på landsplan

På landsplan er der dog flere smittede i løbet af det seneste døgn i forhold til lørdagens tal. Der er registreret 853 nysmittede - sammenlignet med kun 592 lørdag.

Søndag var 138 smittede indlagt med covid-19 på landets hospitaler. Det er fire flere end samme tidspunkt lørdag.

Der er ikke sket dødsfald blandt smittede. I alt er 2.518 danskere, der var bekræftet smittet med covid-19, døde under coronavirusepidemien.