I det fynske folks tjeneste

Sådan gik valget i Svendborg

Konstituering: 
S, V, SF og K

Fordeling af poster:

  • Borgmester: Bo Hansen, Socialdemokratiet
  • Viceborgmester: Lars Erik Hornemann, Venstre
  • 2. viceborgmester: Søren Kongegaard, Socialdemokratiet
  • Formand for Børne- og Ungeudvalget: Henrik Nielsen, Konservative
  • Formand for Kultur- og Fritidsudvalget: Lars Erik Hornemann, Venstre
  • Formand for Social- og Sundhedsudvalget: Hanne Klit, Socialdemokratiet
  • Formand for Beskæftigelses- og Integrationsudvalget: Pia Dam, Socialdemokratiet
  • Formand for Teknik- og Erhvervsudvalget: Flemming Madsen, Socialdemokratiet
  • Formand for Miljø- og Naturudvalget: Bruno Hansen, SF

Værd at bemærke: 

  • Socialdemokraternes nye spidskandidat Bo Hansen fik et forrygende valg i Svendborg med 12 procent af samtlige stemmer i kommunen.
  • Nummer to på topscorerlisten blev den konservative spidskandidat Henrik Nielsen, der for alvor slog sit navn fast, med den herostratisk berømte valgvideo, hvor han sammen med sin kone lave en fynsk version af pophittet Despacito. På trods af valgvideoen gik Henrik Nielsen tilbage og fik 1836 personlige stemmer, mens partiet også fik et dårligt valg og gik tilbage med 1,7 procentpoint og mistede en plads i byrådet, så de nu har to pladser.
  • Venstres siddende borgmester fik et dårligt personligt valg med 1666 stemmer, mod 2145 stemmer ved valget i 2013.
  • Jørgen Lundsgaard som ved dette valg stillede op for Liberal Alliance nåede ikke genvalg. Jørgen Lundsgaard har tidligvere været valgt for Konservative til både folketinget og Svendborg Byråd.
  • Alternativets Karl Magnus Bidstrup fik også plads i det nye Svendborg Byråd. 

 

PartinavnProcent+/-Mandater+/-
ASocialdemokratiet30,011,9104
VVenstre19,2-1,560
ODansk Folkeparti13,9-1,54-1
ØEnhedslisten11,1-2,43-1
CKonservative8,0-1,72-1
BRadikale Venstre4,3-0,921
FSF3,90,610
ÅAlternativet3,33,311
TTværsocialistisk Liste i Svendborg2,6-0,90-1
ILiberal Alliance2,1-2,70-1
LSvendborg Lokalliste1,3-1,40-1
HHøjre0,20,200
GFamilielisten0,10,100
Kommuneinfo
Mandater29
Stemmeberettigede46796
Gyldige stemmer34310
Stemmeprocent74,8

 

Det nye byråd Personlige stemmer
A Bo Hansen 4178
A John Arly Henriksen 479
A Hanne Klit 472
A Søren Kongegaard 328
A Anne Katrine Olsen 319
A Pia Dam 286
A Maria Haladyn 222
A Torben Frost 199
A Flemming Madsen 173
A Niels Christian Nielsen 158
B Hanne Ringgaard Møller 967
B Steen Tinning 50
C Henrik Nielsen 1836
C Palle Fischer 129
F Bruno Hansen 196
O Dorthe Ullemose 1790
O Jens Munk 564
O Morten S. Petersen 326
O Jesper Larsen 196
V Lars Erik Hornemann 1666
V Mette Kristensen 504
V René Haahr 497
V Birger Jensen 484
V Per Nykjær Jensen 441
V Jesper Ullemose 299
Ø Jesper Kiel 1208
Ø Susanne Gustenhoff 277
Ø Jens Erik Laulund 150
Å Karl Magnus Bidstrup 451