Seks store valgmøder på Fyn: Se alle debatrunderne

TV 2/Fyn har i løbet af valgkampen sendt seks store debatmøder fra forskellige lokationer på Fyn. Du kan fra hvert debatmøde se eller gense de enkelte debatrunder i fuld længde.

TV 2/Fyn arrangerer seks store debatmøder på Fyn i løbet af valgkampen.

Her vil kandidater fra alle opstillede partier debattere en lang række forskellige emner, som har betydning for fynboernes hverdag.

Du kan vælge at møde op og se debatten som tilskuer, men hvis du hellere vil se politikerne diskutere med hinanden hjemme fra sofaen, kan du følge debatten direkte i denne artikel. Liveudsendelserne foregår tirsdage og torsdage fra klokken 17.30.

Debatmøde på Nordfyns Gymnasium i Søndersø, tirsdag den 28. maj:

  • Reza Javid, Enhedslisten
  • Anders Funch Engelstad, SF
  • Tine Busk, Alternativet
  • Dan Jørgensen, Socialdemokratiet
  • Anne Skau Styrishave, Radikale Venstre
  • Jens Henrik Thulesen Dahl, Dansk Folkeparti
  • Lars Christian Lilleholt, Venstre
  • Jens Ole Madsen, Kristendemokraterne
  • Kristian Guldfeldt, Konservative
  • Ken Balle Nørregaard, Liberal Alliance
  • Gert Dyrn, partiet Klaus Riskær Petersen
  • Martin L. Christensen, Stram Kurs
Se første debatrunde om udligningsreformen. Foto: Ebbe Rosendahl
Se anden debatrunde om klima. Foto: Ebbe Rosendahl
Se tredje runde af debatten om nærpoliti. Foto: Ebbe Rosendahl

Debatmøde på Tietgen Handelsgymnasium i Odense, torsdag den 23. maj:

Her deltog følgende folketingskandidater:

  • Jesper Kiel, Enhedslisten
  • Ditte Helene Rasmussen, SF
  • Mette Rahbek, Alternativet
  • Julie Skovsby, Socialdemokratiet
  • Søren Hillers, Radikale Venstre
  • Carsten Kudsk, Dansk Folkeparti
  • Jane Heitmann, Venstre
  • Simon Lavdal-Pedersen, Kristendemokraterne
  • Caroline Lauritsen, Konservative
  • Lars Christensen, Liberal Alliance
  • Anette Skov Andersson, Nye Borgerlige
  • Rolf David Gøtze, partiet Klaus Riskær Pedersen
  • Martin L. Christensen, Stram Kurs

 

Se første del af debatten om Vollsmose.

 

Se anden del af debatten om inklusion i folkeskolen.

 

Se tredje del af debatten om friskoler.

 

Debatmøde på Østfyns Produktionsskole i Marslev, tirsdag den 21. maj:

Her deltog følgende folketingskandidater:

  • Vibeke Syppli Enrum, Enhedslisten
  • Karsten Hønge, SF
  • Stine Helles Bardeleben, Alternativet
  • Jan Johansen, Socialdemokratiet
  • Søren Hillers, Radikale Venstre
  • Jens Henrik Thulesen Dahl, Dansk Folkeparti
  • Bo Libergren, Venstre
  • Rise Annelise Eskildsen, Kristendemokraterne
  • Camilla Louise Lydiksen, Konservative 
  • Maria Dahl Hedegaard, Liberal Alliance
  • Klaus Kroll, Nye Borgerlige
  • Gert Dyrn, partiet Klaus Riskær Pedersen
  • Martin L. Christensen, Stram Kurs
Se første del af debatmødet fra Marslev om ydelser til flygtninge. Foto: Ebbe Rosendahl
Se anden del af debatmødet fra Marslev om sundhedspolitik. Foto: Ebbe Rosendahl

 

Se tredje del af debatten i Marslev om pension. Foto: Ebbe Rosendahl

Debatmødet på Gymnastikhøjskolen i Ollerup, torsdag den 16. maj 2019:

Her deltog følgende folketingskandidater:

  • Jesper Kiel, Enhedslisten
  • Rasmus Peter Henriksen, SF
  • Fabian Munkholm Davidsen, Alternativet
  • Bjørn Brandenborg, Socialdemokratiet
  • Camilla Hersom, Radikale Venstre
  • Eva Jørgensen, Dansk Folkeparti
  • Erling Bonnesen, Venstre
  • Margit Lund Cramer, Kristendemokraterne
  • Jørgen Nielsen, Konservative
  • Carsten Bach, Liberal Alliance
  • Klaus Kroll, Nye Borgerlige
  • Rolf David Gøtze, Klaus Riskær Pedersen
  • Martin L. Christensen, Stram Kurs
Folketingskandidaterne diskuterede en potentiel SV-regering i første runde i Ollerup.
Folketingskandidaterne diskuterede cigaretpriser i anden runde i Ollerup.
Folketingskandidaterne diskuterede paradigmeskifte i tredje runde i Ollerup.

Debatmødet på Tietgen Handelsgymnasium i Odense, tirsdag den 14. maj 2019:

Her deltog følgende folketingskandidater:

  • Vibeke Syppli Enrum, Enhedslisten
  • Line Mørk, SF
  • Mikkel Holm-Pedersen, Alternativet
  • Erik Christensen, Socialdemokratiet
  • Anne Skau Styrishave, Radikale Venstre
  • Pernille Bendixen, Dansk Folkeparti
  • Jane Heitmann, Venstre
  • Simon Lavdal-Pedersen, Kristendemokraterne
  • Kristian Guldfeldt, Konservative
  • Frederik Nilausen Dam, Liberal Alliance
  • Benny Bindslev, Nye Borgerlige
  • Gert Dyrn, partiet Klaus Riskær Pedersen
  • Martin L. Christensen, Stram Kurs
I første del af debatten diskuterede politikerne minimumsnormeringer i daginstitutioner.
I anden runde debatterede partierne udenlandsk arbejdskraft.
I tredje runde debatterede partierne klima.

Debatmødet på Campus Glamsbjerg, torsdag den 9. maj 2019

Her deltog følgende folketingskandidater:

  • Victoria Velásquez, Enhedslisten
  • Karsten Hønge, SF
  • Stine Bardeleben Helles, Alternativet
  • Trine Bramsen, Socialdemokratiet
  • Rasmus Helveg Petersen, Radikale
  • Alex Ahrendtsen, Dansk Folkeparti
  • Lars Christian Lilleholt, Venstre
  • Michael Jensen, Kristensdemokraterne
  • Mai Mercado, Konservative
  • Carsten Bach, Liberal Alliance
  • Klaus Kroll, Nye Borgerlige
  • Rolf David Gøtze, Klaus Riskær Pedersen
  • Martin L. Christensen, Stram Kurs
Se runde 1 om tilbagetrækning fra debatmødet i Glamsbjerg.
Se runde 2 om sundhedsvæsenet fra debatmødet i Glamsbjerg.
Se runde 3 om ældrepleje fra debatmødet i Glamsbjerg.