Dagen efter det store Valgfolkemøde på TV 2 i Odense fortsætter valgkampen for fuld fart her på Fyn.
Der er en lang række valgrelaterede begivenheder, og herunder kan du se flere af dem.
Har du et valgarrangement, du gerne vil have omtalt?
På TV 2/Fyn har vi samlet en valgkalender, der giver et overblik over de fynske valgarrangementer. Og du kan også få dit arrangement i valgkalenderen.
Det gør du ved at sende en mail til fv19@tv2fyn.dk med oplysninger om begivenheden, deltagere samt tid og sted.
TV 2/Fyn giver dig her et kort overblik over, hvad der sker på Fyn på valgkampens 14. dag.
Hvad: Hvordan lyder den politiske debat, når den kickstartes af en politisk teaterforestilling?
Skuespiller, Christian Gade Bjerrum, er klar på scenen for at undersøge “Folketingskandidaten” med alt hvad det indebære af politik, mod, tvivl, selviscenesættelse, kamp, krig, demokrati og kærlighed.
Herefter vil lokale folketingskandidater debattere politik hele tiden med afsæt i teaterforestillingen om livet som folketingskandidat.
Blandt publikummer er ungdommen i form af højskoleelever, som får den politiske debat at opleve i langt mere performativt og kunstnerisk rum.
Hvem:
Kim Aas - Socialdemokratiet
Ole Pedersen - Venstre
Line Gessø - Alternativet
Søren Hillers - Radikale
Gert Dyrn - Klaus Riskær Pedersen
Renè Jørgensen - Dansk Folkeparti
Carsten Bach - Liberal Alliance
Caroline Lauritsen - Konservative
Vibeke Syppli Enrum - Enhedslisten
Hvornår: Klokken 19.00-21.30
Hvor: Ryslinge Højskole, Højskolen 1, 5856 Ryslinge
Hvad: Vælgermøde på skolerne i Oure
Skolerne i Oure vil gerne afholde vælgermøde for vores knap 800 elever på Oure Efterskole og Oure Kostgymnasium og ligeledes åbne vælgermødet op for lokalbefolkningen i vores nærområde.
Debatten vil handle om bæredygtighed i fremtidens samfund og uddannelse, krav og forventninger til ungdommen.
Læs mere om arrangementet her.
Hvem:
Lars Chr. Lilleholt, Venstre
Mai Mercado, Konservative
Rasmus Helveg Petersen, Radikale
Trine Bramsen, Socialdemokratiet
Alex Ahrendtsen, Dansk Folkeparti
Jesper Kiel, Enhedslisten
Hvornår: Klokken 16-18
Hvor: Skolerne i Oure. Idrætsvej 1. 5883 Oure.
Hvad: En sundhedssektor i forandring – Kommer psykiatrien med?
Patienter med visse psykiske sygdomme lever gennemsnitligt 20 år mindre end resten af befolkningen. Kan vi som velfærdssamfund acceptere at have patientgrupper, som har en forventet levealder sammenligneligt med dem i nogle tredjeverdenslande?
Hvem:
Jane Heitmann, Venstre
Camilla Hersom, Radikale
Psykiater og næstformand i PsykoSocial Tænketank Bodil Andersen vil med et fagligt indlæg lægge op til den politiske debat.
Hvornår: Klokken 19-21
Hvor: Kulturmaskinen – Lokale: Frølageret, Farvergården 7, 5000 Odense C
Hvad: Debatarrangement tilrettelagt i samarbejde med Dansk Ungdoms Fællesråd
Hvem:
Bettina Signe Stick, Dansk Folkeparti
Kasper Philbert, Enhedslisten
Rolf Gøtze, Klaus Riskær Pedersen
Roya Moore, Konservative
Simon Lavdal- Pedersen, KristenDemokraterne
Ken Nørregaard, Liberal Alliance
Søren Hillers, Radikale
Anders Funch, SF
Bjørn Brandenborg, Socialdemokratiet
Araz Khan, Venstre
Hvornår: Klokken 12.00-13.30
Hvor: Social- og Sundhedsskolen Fyn, Teglgårdsparken 104, 5500 Middelfart
Hvad: Valgdebat på Midtfyns Gymnasium
Hvem:
Victoria Valesquez, Enhedslisten
Rene Jørgensen, DF
Marlene Ambo-Rasmussen, Venstre
Kim Aas, Socialdemokratiet
Rasmus Helveg, Radikale
Stine Helles, Alternativet
Hvornår: Klokken 12.00-13.30
Hvor: Midtfyns Gymnasium, Holmehøjvej 4, 5750 Ringe