I det fynske folks tjeneste

Valgkalender: Se hvad der sker i valgkampen i dag

Her kan du følge med i alle små og store arrangementer i valgkampen. Vi opdaterer løbende kalenderen.



Hvis du har en valgarrangement, som du gerne vil have med i valgkalenderen, så skriv til fv19@tv2fyn.dk

Lørdag den 25. maj


Hvad: SF sætter fokus på klimaet og energiforbruget

Kampen for klimaet begynder blandt andet hjemme ved vandhanen, radiatoren og stikkontakten mener SF, der ved at arrangement lørdag den 25. maj giver gode råd til alle interesserede om at få styr på forbruget af vand, varme og el. Parat til at give de gode råd er energikonsulent Niels Hørby Jørgensen, der i det daglige arbejder med at rådgive om privates energiforbrug.

Hvem: SF, Karsten Hønge, Rasmus Peter Henriksen med flere

Hvornår: Klokken 11 -14

Hvor: Johannes Larsen Plads i Kerteminde

Søndag den 26. maj


Hvad: Frikirkerne i Odense inviterer til vælgermøde om ”Et menneskesyn i forandring?”

Mange danskere føler, at de kun har værdi for samfundet, hvis de bidrager med noget. Og dem, som ikke er i stand til at bidrage, mødes med foragt. Er det den type samfund, vi ønsker os? Er vi på vej til at udvikle et koldt menneskesyn? Sådan lyder spørgsmålene til fem folketingskandidater, der skal diskutere emnet ved et vælgermøde.

https://www.facebook.com/folkekirkendk/videos/554035575107200/ 

Hvem:

  • Trine Bramsen fra Socialdemokraterne
  • Rasmus Helveg fra det Radikale Venstre
  • Alex Arendtsen fra Dansk Folkeparti
  • Jane Heitmann fra Venstre
  • Kristian Guldfeldt fra det Konservative Folkeparti

Hvornår: klokken 12.30

Hvor: Jacobskirken, Thorsgade 40 Odense C.

Mandag den 27. maj


Hvad: Kom og vær med til at debattere fremtidens uddannelses- og klimapolitik og bliv klogere på, hvor du vil sætte krydset på valgdagen.

Hvem:

  • Trine Bramsen (Socialdemokratiet)
  • Camilla Hersom (Radikale Venstre)
  • Mai Mercado (Det Konservative Folkeparti)
  • Klaus Riskær Pedersen (Partiet Klaus Riskær Pedersen)
  • Rasmus Henriksen (SF)
  • Carsten Bach (Liberal Alliance)
  • Kim Slott Nielsen (Kristendemokraterne)
  • Jens Henrik Thulesen Dahl (Dansk Folkeparti)
  • Jane Heitmann (Venstre)
  • Victoria Velasquez (Enhedslisten)
  • Stine Helles (Alternativet)

Moderator: Institutleder, Institut for Statskundskab, Christian Elmelund-Præstkær

Hvornår: kl. 14.30 – 16.30

Hvor: Medietorvet på Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, SDU, Campusvej 55, 5230 Odense 


Hvad: Status på forsøgsordningen for medicinsk cannabis, og hvad er næste skridt.

  • Hvad skal ændres i ordningen?
  • Hvordan sikrer vi europæiske standarder – til gavn for både patienter og producenter?
  • Og bør Folketinget kigge på også at legalisere cannabis til medicinsk brug?

Tilmelding nødvendigt:  https://cannabisdanmark.foreninglet.dk/memberportal/teamenrollment/index/32997

Hvem: 

  • Jane Heitmann (V)
  • Erik Christensen (S)
  • Rasmus Helveg Pedersen (R) 
  • Anders Stjernholm, Å
  • Carsten Bach (LA)
  • Jens Henrik Thulesen Dahl (DF)
  • Sekretariatsleder i Cannabis Danmark Rikke Jakobsen

Hvornår: kl. 17 - 19

Hvor: Odense Stadion, Albani Lounge, Højstrupvej 7B 5200 Odense V


Hvad: Paneldebat om uddannelse - Odense

Elev- og StudenterBevægelsen i Odense har arrangeret en paneldebat til jer med fokus på uddannelse. Kom og berig os med dine tanker og synspunkter og bliv klogere på dine lokale folketingskandidater.

https://www.facebook.com/events/362102754649635/?active_tab=about

Hvem: 

Foreløbige deltagere:

  • Victoria Velasquez - Enehdslisten
  • Alexander Grandt - Socialdemokratiet
  • Maria Dahl Hedegaard - Liberal Alliance
  • Stine Helles - Alternativet
  • Ditte Helene Rasmussen - SF
  • Anne Skau Styrishave - Radikale Venstre
  • Kristian Guldfeldt - Konservative

Hvornår:  17.30 - 20.00

Hvor: Studenterhuset Odense, Amfipladsen 6, 5000 Odense, Denmark


Hvad: Borgermøde i Rundbuehallerne på Frederiksøen

LO Sydfyn indbyder hermed l en snak med folkengskandidaterne forud for valget den 5. juni 2019. Kom og hør hvad de vil med din stemme. Der vil også være mulighed for at slle spørgsmål l kandidaterne omkring følgende temaer:

  • ARBEJDSMILJØ
  • SOCIAL DUMPING/UDENLANDS ARB.KRAFT
  • VELFÆRD/OMSORG
  • PRIVATISERING/CENTRALISERING 

Hvem: 

  • Bjørn Brandenborg, Socialdemokraterne
  • Søren Hillers, Radikale Venstre
  • Jørgen Nielsen, Det konservave Folkepar
  • Klaus Kroll, Nye Borgerlige
  • Rolf Gøtze, Klaus Riskær Pedersen
  • Karsten Hønge, Socialissk Folkepar
  • Ken Nørregaard, Liberal Alliance
  • Pt. unavngiven, Kristendemokraterne
  • Eva Jørgensen, Dansk Folkeparti
  • Erling Bonnesen, Venstre
  • Jesper Kiel, Enhedslisten
  • Tine Busk, Alternativet

Hvornår:  16 -18

Hvor: Rundbuehallerne, Frederiksøen, Østre Havnevej 31, 5700 Svendborg

Tirsdag den 28. maj


Hvad: Valgmøde om forhold for psykisk og fysisk handicappede, pårørende til handicappede og handicaphjælpere.   

Hvem:

  • Victoria Velásquez (Enhedslisten)
  • Rasmus Peter Henriksen (SF)
  • Alexander Grandt Petersen (S)
  • Jane Heitmann (V)
  • Lars Christensen (LA)
  • Jens Peter Thuesen Dahl (DF)
  • Camilla Louise Lydichen (K) 

Hvornår: kl. 11.30 - dørene åbnes klokken 11.

Hvor: FOA Lillebælt, Stationsvej 32, 5500 Middelfart. Dørene åbnes kl. 11, og debatten starter kl. 11.30. Alle er velkommen.


Hvad: TV 2/Fyns debatmøde fra Nordfyns Gymnasium

Dagens debatemner: Skal beløbsgrænsen for udenlandsk abejdskraft nedsættes? Skal Folketinget vedtage minimumsstandarder i ældreplejen? Skal nedskæringerne for intergrationsydelsen rulles tilbage efter folketingsvalget?

Hvem:

  • Vibeke Syppli Enrum, Enhedslisen
  • Anders Funch Engelstad, SF
  • Tine Busk, Alternativet
  • Dan Jørgensen, Soc. dem
  • Anne Skau Styrishave, Rad. V
  • Jens Henrik Thulesen Dahl, Dansk Folkeparti
  • Erling Bonnesen, Venstre
  • Jens Ole Madsen, KristenDemokraterne
  • Kristian Guldfeldt, Konservative
  • Ken Balle Nørregaard, Liberal Alliance
  • Martin Paetua, Nye Borgerlige
  • Gert Dyrn, Partiet Riskær Pedersen
  • Martin Christensen, Stram Kurs

Hvornår: 17.15 - 19.30

Hvor: Nordfyns Gymnasium, Højagervej 25, 5471 Søndersø


Hvad: Vælgermøde om to centrale velfærdsområder i Assens Kommune – og hele Danmark

LO Vestfyn, Vestfyn – Faglige Seniorer, Vestfyn – Assens Kommune svigt af de ældre.

Et anderledes vælgermøde, hvor der tages udgangspunkt i de konkrete forhold på velfærdsområdet, der aktuelt udspiller sig i Assens Kommune, men har landspolitisk relevans centreret omkring en paneldebat med deltagelse af politiske partier, der i forvejen har fået spørgsmål fra deltagerne, som der ønskes konkret svar på. Alle paneldeltagerne tildeles præcis samme tidsrum til svar.

Hvem: 

  • Julie Skovsby, Socialdemokratiet
  • Line Mørk, SF
  • Betina Signe Stick, Dansk Folkeparti
  • Jane Heitmann, Venstre
  • Victoria Velásquez, Enhedslisten
  • Caroline Lauritsen, Det Konservative Folkeparti
  • Mette Rahbek, Alternativet
  • Søren Hillers, Det Radikale Venstre
  • Jonas Simonsen, Liberal Alliance.

Hvornår: Fra klokken 14 

Alle kan deltage. 

Tilmelding ønskes senest 24. maj af hensyn til disponering af lokaler på tlf.: 26 11 44 46

eller mail: cs@fagligsenior.dk

Hvor: Vissenbjerg Idræts- & kulturcenter, Idrætsvej 3, 5492 Vissenbjerg


Hvad: Folketingsvalgmøde hos Wencon

Debatten arrangeres af Feriehusudlejernes Brancheforening og Brancheorganisationen Outdoor, Camping, Ferie & Fritid

Hvem:

  • Lars Christian Lilleholt, Venstre
  • Carsten Kudsk, Dansk Folkeparti
  • Anders Funch Engelstad, SF
  • Jørgen Nielsen, Kons.

Hvornår: 10.00 - 12.00

Hvor: Jyllandsvej 15, 5450 Bogense

Onsdag den 29. maj


Hvad: Royal Unibrew inviterer til ølpolitisk valgmøde Anarkist

Royal Unibrew inviterer sammen med Anarkist til et alternativt valgmøde, hvor der både er politik og øl på programmet. Hør og vær med i diskussionerne om, hvordan samarbejde på tværs kan styrke både Fyn og ølkulturen.

Hvem:

  • Carsten Bach, Liberal Alliance
  • Mai Mercado, Kons.
  • Rasmus Helveg Petersen, Rad. V.
  • Trine Bramsen, Soc.dem.

Hvornår: 19 - 21.30

Hvor: Anarkist Beer & Food Lab Albanigade 20  5000 Odense

Søndag den 2. juni


 Hvad: TV 2/Fyn inviterer til tvivlercafé

Er du i tvivl om hvor krydset skal sættes, så nyd en bid mad i Storms Pakhus samtidig med, at du kan deltage i en uhøjtidelig politisk debat.

Hvem:

  • Victoria Velasquez, Enhedslisen
  • Karsten Hønge, SF
  • Stine Bardeleben Helles, Alternativet
  • Trine Bramsen, Soc. dem
  • Camilla Hersom, Rad. V
  • Pernille Bendixen, Dansk Folkeparti
  • Lars Chr. Lilleholt, Venstre
  • Michael Jensen, KristenDemokraterne
  • Mai Mercado, Konservative
  • Carsten Bach, Liberal Alliance
  • Klaus Kroll, Nye Borgerlige
  • Rolf David Gøtze, Partiet Riskær Pedersen
  • Martin Christensen, Stram Kurs

Hvornår: 13 - 16

Hvor: Storms Pakhus, Seebladsgade 21, 5000 Odense