For mange unge falder fra deres ungdomsuddannelse. Det skal der gøres noget ved i Region Syddanmark, hvor de unge skal have mentorer.
Fotograf: Finn Skyt
04/02 14.10 2010
Opdateret: 04/02 18.42 2010
Fyn

Unge skal holde fast i ungdomsuddannelser

En alt for stor del af de unge gennemfører ikke deres ungdomsuddanelse. Det skal der nu gøres noget ved i Region Syddanmark. Et forsøg fra Sydfyn med mentorer skal bredes ud til hele regionen.

Mentorer hjælper

Over tre år er der afsat 46 millioner kroner til projektet.
På Sydfyn lykkedes det for 26 ud af 27 unge at holde fast i deres ungdomsuddannelse - det er langt bedre end gennemsnittet.

95 % ud af ungdomsårgangene starter på en ungdomsuddannelse, men kun 79% gennemfører.

"Hold fast" hedder en kampagne, som Regionen derfor indfører i samarbejde med 100 uddannelsessteder.
De unge får en mentor, som skal hjælpe dem igennem de første svære måneder af ungdomsuddannelsen.

På Sydfyn betød mentorordningen, at to af de 27 elever skiftede ungdomsuddannelse og kun en droppede ud.




 



Artikler fra forsiden
Nordfyn

Naboer til naturprojekt raser

Beboere i Bogense er rasende over, at Aage V. Jensens Naturfond vil gendanne det inddæmmede område, Gyldensteen Strand. De frygter at deres ejendomme bliver ødelagt af havet.



TV Fyn er i luften - se med her
Videoklip om hele Fyn

Find indslag

Seneste videoklip
Gratis Nyhedsbrev

Med dagens fynske nyheder, overblik over ind- og udland og omtale af aftenens udsendelser på TV 2/FYN