Bruger- og seertal

Digitale tal for tv2fyn.dk


Hver dag opgør vi, hvor mange fynboer, der har brugt tv2fyn.dk.


TV 2 Fyns hjemmeside er ubetinget vores største platform, hvor fynboerne fra tidlig morgen til sen aften kan få alle de seneste nyheder, videoklip og fortællinger om livet på Fyn.


Vi opgør tallene i to kategorier. Sessions og brugere.


Sessions er antallet af besøg på siden en enkelt dag.


Brugere er antallet af personer, der har været inde på siden.


Hvis du eksempelvis besøger tv2fyn.dk fem gange om dagen, så tæller du for fem sessions men kun som en bruger.

UgedagDatoBrugereSessions
Mandag11.1043.18950.381
Tirsdag12.10.49.56856.274
Onsdag13.1043.91051.721
Torsdag14.10.93.995106.356
Fredag08.1048.36755.508
Lørdag09.1045.30150.831
Søndag10.1037.32942.342

Seertal


Vi opdaterer tallene så vidt muligt alle hverdage.I lighed med de fleste andre tv-stationer i Danmark bliver seertallene til TV 2 FYNS udsendelser målt hver dag.


På Fyn har ca. 125 familier installeret et såkaldt tv-meter, der måler og registrerer familiernes tv-vaner.


På baggrund af disse informationer bliver seertallene til. Det er Gallup, der står for indsamlingen og registreringen af seertallene.

UgedagDatoRating pct.Share i pct.Antal personer
Mandag11.10.9,243,640.000
Tirsdag12.10.9,237,341.000
Onsdag13.10.11,656,351.000
Torsdag14.10.11,953,153.000
Fredag08.10.9,641,842.000
Lørdag09.10.12,451,354.000
Søndag10.10.13,756,260.000

På denne side kan du se TV 2 FYNs gennemsnitlige seertal for den seneste uge, og TV 2 FYNS seertal sammenlignet med de øvrige TV2-regioner.


Tallene viser seertallene for 19.30 udsendelsen. (tallene opdateres såvidt muligt dagligt, weekenderne dog undtaget) Rating angiver, hvor mange seere der har set TV 2 FYN i forhold til hvor mange fynboer, der er i denne aldersgruppe.


På Fyn er der 409.000 mennesker over 12 år, der kan se TV 2 FYN Share angiver, hvor mange af de personer der havde tændt for deres TV, der så TV 2 FYN.


Antal personer angiver det antal mennesker, der så TV 2 FYN den pågældende dag.


Alle regioner


Her kan du se TV 2 FYNs ugentlige seertal sammenlignet med de øvrige TV2-regioners seertal. Tallene viser seertallene for 19.30 udsendelsen uge 40 2021

RegionRating %Share %
TV 2/FYN11,247,1
TV 2/ØSTJYLLAND9,542,2
TV 2/NORD11,043,2
TV/MIDT-VEST11,548,8
TV SYD9,339,1
TV2/LORRY5,327,4
TV 2/ØST10,737,4