Bruger- og seertal

Digitale tal for tv2fyn.dk


Hver dag opgør vi, hvor mange fynboer, der har brugt tv2fyn.dk.

TV 2 Fyns hjemmeside er ubetinget vores største platform, hvor fynboerne fra tidlig morgen til sen aften kan få alle de seneste nyheder, videoklip og fortællinger om livet på Fyn

Sidevisninger er antallet af personer, der har været inde på siden

UgedagDatoSidevisninger
Mandag17.06287.749
Tirsdag11.06394.454
Onsdag12.06297.936
Torsdag13.06428.237
Fredag14.06409.884
Lørdag15.06376.286
Søndag16.06279.786

Seertal

Vi opdaterer tallene så vidt muligt alle hverdage.

I lighed med de fleste andre tv-stationer i Danmark bliver seertallene på TV 2 FYNS udsendelser målt hver dag.

På baggrund af disse informationer bliver seertallene til. Det er analysefirmaet Nielsen, der står for indsamlingen og registreringen af seertallene.

UgedagDatoRating pct.Share i pct.Antal personer
Mandag3..6.10,23750.000
Tirsdag4.6.8,53242.000
Onsdag5.6.19.30UDGÅR
Torsdag6.6.14,64773.000
Fredag31.5.9,14445.000
Lørdag1.6.11,75956.000
Søndag2.6.8,73842.000

På denne side kan du se TV 2 FYNS gennemsnitlige seertal for den seneste uge,

Tallene viser seertallene for 19.30 udsendelsen. (tallene opdateres så vidt muligt dagligt, weekenderne dog undtaget) Rating angiver, hvor mange seere der har set TV 2 FYN i forhold til hvor mange fynboer, der er i denne aldersgruppe.

På Fyn er der 409.000 personer over 12 år, der kan se TV 2 FYN. Share angiver, hvor mange af de personer der havde tændt for deres TV, der så TV 2 FYN.

Antal personer angiver det antal personer, der så TV 2 FYN den pågældende dag.