I det fynske folks tjeneste

750.000 kroner til sportsforeninger

Fynske idrætsklubber har samlet fået 750.000 kroner fra Energi Fyn. De 400 klubber har selv indsamlet beløbene ved at være en del af produktet FynskSupportEl.

Mes succesrig har Odense Badminton Klub været med et indsamlet beløb på 30.000 kroner. Flertallet af de 400 foreninger har dog fået betydeligt mindre, men fælles for klubberne er, at de nu får en økonomisk tilskud til klubbens aktiviteter.

- Klubberne har virkelig gjort det godt. Der er lokalt lagt en stor indsats og engagement i at udbrede FynskSupportEl blandt medlemmer, naboer, venner, familie og andre, der kunne tænkes at støtte op om klubbens aktiviteter gennem deres elforbrug, siger Ane Rask, elhandelschef hos Energi Fyn.

FynskSupportEl fungerer som hjælp til selvhjælp. Kunderne i ordningen vælger en favoritklub, som de støtter med 2 øre pr. forbrugt kilowatt time uden at det koster dem ekstra på elregningen.