Fredagens coronatal: Fynsk sogn kan åbne efter lempelser

Nu kan man glæde sig i Assens Sogn, efter regeringens lempelser er indført. Det betyder nemlig, at der åbnes for området igen.

Fredagens coronatal fra Statens Serum Institut byder på gode nyheder.

Således kan det nedlukkede Assens Sogn fejre, at de igen har fået deres frihed tilbage.

Det sker, efter regeringen tidligere på ugen besluttede, at der skulle lempes for reglerne for automatisk nedlukning.

KommuneIncidens 30/4Incidens 29/4Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense30,930,90,0202679,84
Nordfyns20,323,6-14,0318110,75
Svendborg27,527,50,0726612,45
Kerteminde16,816,80,0289312,14
Langeland48,156,2-14,4167913,60
Nyborg21,915,640,4361611,33
Assens90,495,2-5,0426310,45
Middelfart25,823,211,2464211,89
Faaborg-Midtfyn21,419,410,3553710,74
Ærø33,533,50,078713,21
Total5413110,84

- Ved midnatstid bliver vi klar over, at vi skal anskue de nye sognetal ved ikke at kigge på de gamle lempelser, så dermed betragter vi det som åbent, siger direktør for social- og sundhed i Assens Kommune Michael Bjørn.

- Det er godt for ungerne, at de kan komme tilbage i skole, og at organisationerne kan starte op igen, men derfor er det stadig vigtigt, at borgerne er opmærksomme og lader sig teste, når der er et højt, siger han videre.

Tallene for sognet viser, at de nu har et incidenstal på 370, en positivprocent 1,4, og at der over de seneste syv dage har været fundet 21 smittede i området.

Ifølge de gamle regler skulle sognet stadig have været lukket ned, men nu er der altså åbnet igen.

Kommunetal går nedad

I hele Assens Kommune er incidenstallet faldet fra 95,2 til 90,4, men det er dog kun to færre fundne tilfælde med corona, der gør udfaldet.

KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense63630
Nordfyns67-1
Svendborg16160
Kerteminde440
Langeland67-1
Nyborg752
Assens3739-2
Middelfart1091
Faaborg-Midtfyn11101
Ærø220
Total1621620

Fredag er man nemlig faldet fra at have fundet 37 registreret de seneste syv dage, hvor man dagen forinden havde fundet 39 tilfælde med corona over syv dage.

Derudover ser tallene for resten af Fyn ud til at holde et niveau, der ligner de forudgående dage.

Torsdagens tal viste, at man over syv dage havde fundet 162 fynboere smittet med corona.

Det er præcis det samme tal, man kan se, der er opgjort for torsdag.

Vaccinetallene viser desuden, at 54.131 fynboere er færdigvaccinerede, hvilket udgør 10,84.

Assens Kommune oplyser i en pressemeddelelse, at man arbejder på en løsning for at få information ud til alle borgere.

Forældre med skolebørn kan se frem til at få information fra deres lokale skole om, hvordan de skal forholde sig fra mandag.

Se herunder, hvilke steder der nu genåbner i Assens Sogn:

Her kan de åbne op igen: