I det fynske folks tjeneste

OB har fundet Troels Bechs afløser

Odense Boldklub meddelte fredag formiddag, at ny træner på OB\'s superligahold bliver den 57-årige skotte Bruce Rioch, der har en lang karriere som spiller, træner og manager bag sig i England og USA.

-

Odense Boldklub meddelte fredag formiddag, at ny træner på OB\'s superligahold bliver den 57-årige skotte Bruce Rioch, der har en lang karriere som spiller, træner og manager bag sig i England og USA.

Klubbens ledelse besluttede torsdag aften at afskedige klubbens trænerduo Troels bech og Klavs Rasmussen. 
-Det har bestemt ikke været nogen nem beslutning at skulle tage. Desværre blev den sportslige målsætning for den netop afsluttede sæson ikke opfyldt. I fodboldbranchen er der naturligvis aldrig nogen garanti for at målsætninger bliver opfyldt. Men set i lyset af forårets resultater har vi vurderet, at tidspunktet er inde til at se tingene med nye og friske øjne, lyder det fra OB\'s direktør Kim Brink.

Den nye OB-træner, Bruce Rioch, tiltræder på 2-årig kontrakt og har tidligere været træner for klubber som Middlesbrough, Bolton og Arsenal. Før trænerkarrieren var Bruce Rioch aktiv i blandt andet Luton, Aston Villa, Derby, Everton og Seattle Sounders i USA.

Ved du noget? Så send os et tip

Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig

Tryk på del og herefter "Føj til hjemmeskærm" for at oprette en genvej.

Åben browser menuen og vælg "Føj til startskærm" for at oprette en genvej.