I det fynske folks tjeneste

Overblik: Her er programmet for Heartland 2017

Her kan du se det samlede program for Heartlands 2017-udgave.

Heartland Festival er en moderne kulturfestival, der med udgangspunkt i musik, kunst, talks og mad zoomer ind på tidens kulturelle og sociale tendenser og gennem dem sætter fokus på tilværelsen og samfundet i vores del af verden.

Festivalen bliver afholdt i klassiske omgivelser ved Egeskov Slot på det sydlige Fyn.

Det hele foregår på ni forskellige scener og venues, der er placeret rundt om slottet.

Herunder kan du se det komplette program for Heartland 2017.

Fredag

Highland Stage:

18.00: Vellness Plader

20.00: Ukendt Kunstner

22.00: Alex Vargas

00.00: Soleima feat. Dark Matters

Riverside:

19.00: Yoga

Lørdag

Chef's table:

Chef's Table er et ambitiøst forsøg på at skabe vilde madoplevelser ved langbordet under pergolaen i Grevens private have. Til at kreere det kommer dygtige kokke og sommeliers fra Amass i København og Restaurant Domestic i Aarhus.

12.00: Chef's table - Domestic

15.00: Chef's table - Domestic

18.00: Chef's table - Domestic

Future Talks Stage:

11.15: Lone Frank og Bogi Eliasen

13.00: Mette Sillesen og Sadie Lune

14.45: Tim Hinman og Benjamen Walker

16.30: Michael Madsen og Anne Dencker Bænkel

18.15: Klaus Æ. Mogensen og Nicklas Larsen

21.00: Simon Kvamm - Vandmand

Heartland Banquet:

Igen i år er det Per Hallundbæk (Falsled Kro), der står i spidsen for Heartland Banquet. Denne gang har han taget de danske stjernekokke Kamilla Seidler (Gustu) og Theis Brydegaard (Kadeau, Nabo) med sig.

12.00: Heartland Banquet

15.00: Heartland Banquet

18.00: Heartland Banquet

Highland Stage:

14.00: Bisse

16.15: Oh Wonder

18.30: Birdy

20.45: The Minds of 99

00.00: Veto

Lowland Stage:

15.00: The Cinematic Orchestra

17.15: Glen Hansard

19.30: London Grammar

22.00: Eddie Vedder

01.15: Bomba Estéreo

Pergulaen:

16.00: Dagmar Radmacher

Riverside:

10.15: Yoga

12.15: Yoga

14.00: Sophie Dupont

16.00: Yoga

Talks Stage:

11.00: Jimmy Maymann og Vincent Hendricks

12.45: Werner Herzog og Sofi Oksanen

14.30: Coco O. og Mia Lyhne

16.15: Lone Frank og Ole Fogh Kirkeby

18.00: Olafur Eliasson og Joshua Oppenheimer

Tasteland Stage:

10.30: Workshop: Smag for livet x biofysiker Ole G. Mouritsen: Stærk, stærkere - smag selv!

12.30: Søren Ejlersen: Fermentering

14.15: Thomas Laursen: Vilde urter

15.45: Marie Holm: Budding

17.15: Bugging Denmark: Insekter i gastronomi og cocktails

18.45: Stensgaard: Charcuterismagning og foredrag om madhåndværk 

Søndag

Chef's Table:

12.00: Chef's table - Amass

15.00: Chef's table - Amass

18.00: Chef's table - Amass

Future Talks Stage:

11.15: Edmonia Baker og Jesper Knudsen

13.00: Jeanette Varberg og Claus Kjeldsen

14.45: Christiane Vejlø - Elektronista

16.30: Aubrey de Grey

18.15: Katrine K. Pedersen og Peter Kofod

Heartland Banquet:

12.00: Heartland Banquet

15.00: Heartland Banquet

18.00: Heartland Banquet

Highland Stage:

14.00: August Rosenbaum

16.30: Gregory Porter

19.00: Francis and the Lights

21.30: Choir of Young Believers

00.00: Flying Lotus

Lowland Stage:

11.45: The Royal Danish Ballet

15.00: På Danske Læber

17.45: Cat Power

20.00: Sort Sol

22.30: Bryan Ferry

01.00: Miguel

Pergulaen:

13.00: Dagmar Radmacher

Riverside:

10.15: Yoga

14.00: Yoga

16.00: Bob Hund vs. Papfar pop-up lydinstallation

Talks Stage:

11.00: Elisa Kragerup og Josefine Klougart

12.45: Mark Simpson og Mads Nørgaard

14.30: Loretta Napoleoni og Jill Byrnit

16.15: Thomas Rode og Oluf Borbye Pedersen

18.00: Michael Stipe og Douglas Coupland

Tasteland Stage:

10.30: Taste Jammer - dyk ned i grøntsagers smagfulde univers

12.15: Claus Holm og Coop.dk MAD: Sammen om bedre mad i hverdagen

14.00: Ølsmagning: Albani x Jakob Højager Romby

15.30: Jonathan Pierre Sales - Holdninger til fødevarer

17.15: Den Fynske Ølbar x Bryggeriet Flakhaven: Øl og snacks

18.45: SPIS! Odense Food Festival x Resumé: SPIS! Fynske snacks med Resumé