I det fynske folks tjeneste

GOG i økonomisk krise

Den sidste uge har GOG måtte opsige hele tre spiller-kontrakter, fordi klubbens økonomi er i krise.

-

Den sidste uge har GOG måtte opsige hele tre spiller-kontrakter, fordi klubbens økonomi er i krise.

Torsdag kom det frem at GOG\'s stærke stregspiller Lene Lund Jensen rejser til Viborg, på trods af at hun har endnu et år tilbage i kontrakten med GOG. Tidligere på ugen har også herreholdet sagt farvel til to gode spillere, det drejer sig om den danske landsholdsspiller Kasper Nielsen og svenske Niklas Grundsteen.
-Det er en konsekvens af, at hvis man ikke kan få økonomien til at hænge sammen, så bliver man nødt til at handle, i stedet for at det hele på et tidspunkt rasler sammen, siger træner Peter Bruun til TV 2 Sporten.

Ved du noget? Så send os et tip

Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig

Tryk på del og herefter "Føj til hjemmeskærm" for at oprette en genvej.

Åben browser menuen og vælg "Føj til startskærm" for at oprette en genvej.