I det fynske folks tjeneste

Seks store valgmøder på Fyn: Se alle debatrunderne

TV 2/Fyn har i løbet af valgkampen sendt seks store debatmøder fra forskellige lokationer på Fyn. Du kan fra hvert debatmøde se eller gense de enkelte debatrunder i fuld længde.

TV 2/Fyn arrangerer seks store debatmøder på Fyn i løbet af valgkampen.

Live TV

Du kan følge TV 2/Fyns debatmøde på Nordfyns Gymnasium i Søndersø fra klokken 17.30.

1 af 2



TV 2/Fyn arrangerer seks store debatmøder på Fyn i løbet af valgkampen.

Læs også Debatmøde i Søndersø: Skal den lokale betjent tilbage i de mindre byer?

Her vil kandidater fra alle opstillede partier debattere en lang række forskellige emner, som har betydning for fynboernes hverdag.

Du kan vælge at møde op og se debatten som tilskuer, men hvis du hellere vil se politikerne diskutere med hinanden hjemme fra sofaen, kan du følge debatten direkte i denne artikel. Liveudsendelserne foregår tirsdage og torsdage fra klokken 17.30.

Debatmøde på Nordfyns Gymnasium i Søndersø, tirsdag den 28. maj:

  • Reza Javid, Enhedslisten
  • Anders Funch Engelstad, SF
  • Tine Busk, Alternativet
  • Dan Jørgensen, Socialdemokratiet
  • Anne Skau Styrishave, Radikale Venstre
  • Jens Henrik Thulesen Dahl, Dansk Folkeparti
  • Lars Christian Lilleholt, Venstre
  • Jens Ole Madsen, Kristendemokraterne
  • Kristian Guldfeldt, Konservative
  • Ken Balle Nørregaard, Liberal Alliance
  • Gert Dyrn, partiet Klaus Riskær Petersen
  • Martin L. Christensen, Stram Kurs
29:05

Se første debatrunde om udligningsreformen. Foto: Ebbe Rosendahl

Luk video
23:03

Se anden debatrunde om klima. Foto: Ebbe Rosendahl

Luk video
22:11

Se tredje runde af debatten om nærpoliti. Foto: Ebbe Rosendahl

Luk video

Debatmøde på Tietgen Handelsgymnasium i Odense, torsdag den 23. maj:

Her deltog følgende folketingskandidater:

  • Jesper Kiel, Enhedslisten
  • Ditte Helene Rasmussen, SF
  • Mette Rahbek, Alternativet
  • Julie Skovsby, Socialdemokratiet
  • Søren Hillers, Radikale Venstre
  • Carsten Kudsk, Dansk Folkeparti
  • Jane Heitmann, Venstre
  • Simon Lavdal-Pedersen, Kristendemokraterne
  • Caroline Lauritsen, Konservative
  • Lars Christensen, Liberal Alliance
  • Anette Skov Andersson, Nye Borgerlige
  • Rolf David Gøtze, partiet Klaus Riskær Pedersen
  • Martin L. Christensen, Stram Kurs

 

30:13

Se første del af debatten om Vollsmose.

Luk video

 

19:42

Se anden del af debatten om inklusion i folkeskolen.

Luk video

 

23:57

Se tredje del af debatten om friskoler.

Luk video

 

Debatmøde på Østfyns Produktionsskole i Marslev, tirsdag den 21. maj:

Her deltog følgende folketingskandidater:

  • Vibeke Syppli Enrum, Enhedslisten
  • Karsten Hønge, SF
  • Stine Helles Bardeleben, Alternativet
  • Jan Johansen, Socialdemokratiet
  • Søren Hillers, Radikale Venstre
  • Jens Henrik Thulesen Dahl, Dansk Folkeparti
  • Bo Libergren, Venstre
  • Rise Annelise Eskildsen, Kristendemokraterne
  • Camilla Louise Lydiksen, Konservative 
  • Maria Dahl Hedegaard, Liberal Alliance
  • Klaus Kroll, Nye Borgerlige
  • Gert Dyrn, partiet Klaus Riskær Pedersen
  • Martin L. Christensen, Stram Kurs
26:07

Se første del af debatmødet fra Marslev om ydelser til flygtninge. Foto: Ebbe Rosendahl

Luk video
23:30

Se anden del af debatmødet fra Marslev om sundhedspolitik. Foto: Ebbe Rosendahl

Luk video

 

23:46

Se tredje del af debatten i Marslev om pension. Foto: Ebbe Rosendahl

Luk video

Debatmødet på Gymnastikhøjskolen i Ollerup, torsdag den 16. maj 2019:

Her deltog følgende folketingskandidater:

  • Jesper Kiel, Enhedslisten
  • Rasmus Peter Henriksen, SF
  • Fabian Munkholm Davidsen, Alternativet
  • Bjørn Brandenborg, Socialdemokratiet
  • Camilla Hersom, Radikale Venstre
  • Eva Jørgensen, Dansk Folkeparti
  • Erling Bonnesen, Venstre
  • Margit Lund Cramer, Kristendemokraterne
  • Jørgen Nielsen, Konservative
  • Carsten Bach, Liberal Alliance
  • Klaus Kroll, Nye Borgerlige
  • Rolf David Gøtze, Klaus Riskær Pedersen
  • Martin L. Christensen, Stram Kurs
26:42

Folketingskandidaterne diskuterede en potentiel SV-regering i første runde i Ollerup.

Luk video
23:11

Folketingskandidaterne diskuterede cigaretpriser i anden runde i Ollerup.

Luk video
25:02

Folketingskandidaterne diskuterede paradigmeskifte i tredje runde i Ollerup.

Luk video

Debatmødet på Tietgen Handelsgymnasium i Odense, tirsdag den 14. maj 2019:

Her deltog følgende folketingskandidater:

  • Vibeke Syppli Enrum, Enhedslisten
  • Line Mørk, SF
  • Mikkel Holm-Pedersen, Alternativet
  • Erik Christensen, Socialdemokratiet
  • Anne Skau Styrishave, Radikale Venstre
  • Pernille Bendixen, Dansk Folkeparti
  • Jane Heitmann, Venstre
  • Simon Lavdal-Pedersen, Kristendemokraterne
  • Kristian Guldfeldt, Konservative
  • Frederik Nilausen Dam, Liberal Alliance
  • Benny Bindslev, Nye Borgerlige
  • Gert Dyrn, partiet Klaus Riskær Pedersen
  • Martin L. Christensen, Stram Kurs
28:29

I første del af debatten diskuterede politikerne minimumsnormeringer i daginstitutioner.

Luk video
24:26

I anden runde debatterede partierne udenlandsk arbejdskraft.

Luk video
21:28

I tredje runde debatterede partierne klima.

Luk video

Debatmødet på Campus Glamsbjerg, torsdag den 9. maj 2019

Her deltog følgende folketingskandidater:

  • Victoria Velásquez, Enhedslisten
  • Karsten Hønge, SF
  • Stine Bardeleben Helles, Alternativet
  • Trine Bramsen, Socialdemokratiet
  • Rasmus Helveg Petersen, Radikale
  • Alex Ahrendtsen, Dansk Folkeparti
  • Lars Christian Lilleholt, Venstre
  • Michael Jensen, Kristensdemokraterne
  • Mai Mercado, Konservative
  • Carsten Bach, Liberal Alliance
  • Klaus Kroll, Nye Borgerlige
  • Rolf David Gøtze, Klaus Riskær Pedersen
  • Martin L. Christensen, Stram Kurs
26:03

Se runde 1 om tilbagetrækning fra debatmødet i Glamsbjerg.

Luk video
24:52

Se runde 2 om sundhedsvæsenet fra debatmødet i Glamsbjerg.

Luk video
21:48

Se runde 3 om ældrepleje fra debatmødet i Glamsbjerg.

Luk video