Lørdagens coronatal: Smitten er under bekymringsgrænse i hver anden kommune

Fem ud af de ti fynske kommuner har et incidenstal under 20 og ligger dermed under myndighedernes bekymringsgrænse.

Halvdelen af de fynske kommuner har et incidentalt under 20.

Det viser lørdagens tal fra Statens Serum Institut, SSI. 

Dermed har fem ud af ti fynske kommuner et coronasmittetal, der ligger under myndighedernes bekymringsgrænse på 20 smittede om ugen per 100.000 indbyggere.

I Kerteminde Kommune ligger incidenstallet på 16,8, i Langeland Kommune er tallet 16, i Nordfyns Kommune er det 13,5, mens det i Nyborg Kommune er 3,1. På Ærø er der ikke registreret nye smittede, hvorfor tallet derfor er nul.

KommuneIncidens 8/5Incidens 7/5Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense7471,53,52507612,18
Nordfyns13,513,50,0397113,42
Svendborg27,527,50,0846714,51
Kerteminde16,821-20,0346314,53
Langeland16160,0202416,39
Nyborg3,16,3-50,8441713,84
Assens26,936,6-26,5524312,85
Middelfart4943,811,9565714,50
Faaborg-Midtfyn40,838,94,9683713,26
Ærø000,0112218,83
Total6627713,28

Generelt er smitten med coronavirus lørdag steget en anelse på Fyn. Der er i alt registreret 229 smittetilfælde i løbet af de seneste syv dage, hvilket er to flere end fredag, hvor tallet var 227. 

Odense Kommune har med 151 smittetilfælde den seneste uge det højeste incidenstal på 74. Det er en stigning siden fredag, hvor incidenstallet var 71,5 og antal smittede var 146. 

I fire fynske kommuner er smitten uændret siden fredag, det tæller Svendborg, Langeland, Ærø og Nordfyns Kommune. 

25.000 vaccinerede i Odense 

I løbet af det seneste døgn har i alt 2.435 fynboer fået deres andet vaccinestik mod Covid-19. Dermed er i alt 66.277 fynboer nu fuld vaccinerede. 

I Odense Kommune rundede man lørdag 25.076 vaccinerede, og i Langeland Kommune har 2.024 personer fået begge vaccinationer.

På tværs af de fynske kommuner er i alt 13,28 procent af borgerne fuldt vaccinerede.

Incidenstal

På landsplan er der lørdag registreret 677 nye smittetilfælde. Antallet af indlagte med coronavirus er 143, hvilket er 14 færre end fredag, og af de indlagte er 30 personer på intensiv, mens 16 er i respirator. 

KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense1511465
Nordfyns440
Svendborg16160
Kerteminde45-1
Langeland220
Nyborg12-1
Assens1115-4
Middelfart19172
Faaborg-Midtfyn21201
Ærø000
Total2292272