Onsdagens coronatal: Små udsving i fynske smittetal

Smittetrykket i de fynske kommuner er siden i går faldet i tre kommuner, mens det er steget eller er uændret i resten af kommunerne.

Nordfyns, Svendborg og især Kerteminde har konstateret færre smittede med covid-19 siden tirsdag. Det viser dagens tal fra Statens Serum Institut (SSI). 

I Kerteminde er der konstateret tre færre smittede. Det giver et aktuelt incidenstal på 15,6 procent, hvilket er et fald på 53,7 procent siden dagen før. 

Procentuelt er smitten steget mest i Middelfart. Her er incidenstallet onsdag på 49, hvilket er en stigning på 11,9 procent.

Smittetrykket er med 85,5 procent fortsat højest i Assens Kommune, og i forhold til tirsdag er der tale om en lille stigning. 

Antallet af vaccinerede fynboer er nu på 46.861 svarende til 9,39 procent af fynboerne. På landsplan er tallet af færdigvaccinerede 9,2 procent.

På landsplan er 803 personer det seneste døgn bekræftet smittet med covid-19. To er døde med coronavirus, mens antallet af indlæggelser falder med tre, så der nu er 191 personer indlagt på landets hospitaler. 

KommuneIncidens 21/4Incidens 20/4Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense42,141,12,4169938,25
Nordfyns10,113,5-25,226378,91
Svendborg51,558,4-11,8669111,47
Kerteminde15,633,7-53,7245810,31
Langeland56,256,20,0154012,47
Nyborg15,615,60,031429,84
Assens85,580,66,136518,95
Middelfart4943,811,9416510,67
Faaborg-Midtfyn27,227,20,048129,33
Ærø000,077212,96
Total468619,39

Ingen fynske sogne har fortsat være nødt til at lukke på grund af for høj smitte lokalt. Onsdag er i alt otte sogne fordelt over hele landet lukket ned.  

Se smittetallene for de 231 fynske sogne i nedenstående tabel. (swipe på mobilen for at se alle kolonner).