Dagens coronatal: Smitten falder markant på Fyn - undtagen i én kommune

Incidenstallet er faldet med adskillige procenter i langt de fleste fynske kommuner. Men i én kommune ser det anderledes ud.

Smittetallene er det seneste døgn faldet stort set over hele linjen - flere steder markant.

Det viser de nyeste tal fra Statens Serum Institut, SSI. 

I Nyborg Kommune har man oplevet det største fald i incidenstallet, der er gået fra 140,8 til 118,9. Det er et fald på 15,6 procent og dermed det mest markante på Fyn for anden dag i træk. 

Samtidig har Nordfyns Kommune med et incidenstal på 361,4 indtaget pladsen som den kommune med det højeste smittetal. Den tvivlsomme titel har ellers ligget hos Odense Kommune.

Én kommune oplever stigning

Som den eneste fynske kommune er der i Svendborg i stedet oplevet en stigning i incidenstallet.

Mens det onsdag lå på 216,5, er det torsdag steget til 226,8, hvilket er en stigning på 4,8 procent.

Ærø har med tre bekræftede smittetilfælde de seneste syv dage fortsat Fyns laveste incidenstal på 50,3.

18 dødsfald på landsplan

På landsplan er 2.869 borgere testet positiv med covid-19 det seneste døgn ud af i alt 157.220 testede. Det giver en positivprocent på 1,82. 

I perioden har der samtidig været 18 dødsfald, hvilket er færre end onsdag, hvor 26 døde med coronavirus.

KommuneDagens incidenstalIncidenstal onsdagÆndring i procent
Odense355,1403,1-11,9
Nordfyn361,4374,9-3,6
Svendborg226,8216,54,8
Kerteminde315,7353,6-10,7
Langeland176,5192,5-8,3
Nyborg118,9140,8-15,6
Assens144,1156,3-7,8
Middelfart280,9293,8-4,4
Faaborg-Midtfyn231,2256,5-9,9
Ærø50,350,30,0