Se udviklingen i dit område: Historisk få indbrud - men stigning i to kommuner

Antallet af indbrud i private hjem er faldet til et historisk lavt niveau under vinterens coronanedlukning. På Fyn er tallet 26 procent lavere i forhold til sidste år.

Aflyste arrangementer og hjemmearbejdsdage har tilsyneladende haft en særdeles positiv indvirkning på sandsynligheden for uønskede gæster i hjemmet. 

Det viser de nyeste tal fra Danmarks Statistik.

Her fremgår det, at antallet af anmeldelser om tyveri og indbrud er rekordlavt, og på Fyn er der i årets første tre måneder registreret 26 procent færre indbrud sammenlignet med samme periode i 2020.

I alt blev der i løbet af januar, februar og marts registreret 337 indbrud på Fyn, hvilket er markant lavere end i 2017, hvor der i samme periode blev anmeldt 589 indbrud i beboelse på tværs af de fynske kommuner.

Dermed er der ikke udelukkende tale om et pludseligt fald. Nedgangen i antallet af indbrud er en del af en tendens gennem længere tid, som dog er taget til under coronanedlukningen i årets første måneder. 

Fem gode råd mod indbrud

Flere indbrud i to kommuner

Mens antallet af indbrud er faldet med 26 procent på tværs af de fynske kommuner i forhold til sidste år, er antallet steget en smule i to kommuner. 

Det gælder Nyborg og Nordfyns Kommune, hvor antallet af indbrud henholdsvis er steget med ét og tre indbrud i årets første tre måneder. Dermed var antallet af indbrud i beboelse i år 26 i Nyborg Kommune og 37 i Nordfyns Kommune. 

I flere kommuner er antallet af indbrud dog mere end halveret. Det gælder Faaborg-Midtfyn, Svendborg og Langeland. 

På Ærø blev der i de første tre måneder af 2020 ikke registreret et eneste indbrud.

Kommune1. kvartal 20171. kvartal 20181. kvartal 20191. kvartal 20201. kvartal 2021
Assens5556674133
Faaborg-Midtfyn6657685532
Kerteminde3926322020
Langeland1861778
Middelfart5924673333
Nordfyns3425292237
Nyborg2532654926
Odense213325258181120
Svendborg7635534928
Ærø40300
Fyn589586659457337