kl.
Opdateret: 3. jun. 2021 kl. 23:05

Beredskabet i Faaborg er midt på aftenen torsdag rykket ud til en brand på Faaborg Værft.

Klokken kvart i ni torsdag aften rykkede beredskabet i Faaborg ud til endnu en brand i byen.

Denne gang er det Faaborg Værft, hvorfra der kommer tyk sort røg.

- Hele værftshallen står i flammer, siger et vidne til TV 2 Fyn.

Gå tilbage Del
kl.
Fyn

Se lyn og torden hærge i natten: Her slog lynene ned på Fyn

Natten til torsdag har den fynske himmel været fyldt med lyn. Se her, hvor Fyn blev hårdest ramt af uvejret.


Natten til torsdag har budt på et voldsomt uvejr med regn, torden og lyn. 

Under det omfattende uvejr er der på landsplan registeret flere end 10.000 lyn, der inkluderer både lyn fra sky til sky og lynnedslag.

Af dem har omkring 5.000 været på og omkring Fyn, oplyser TV 2 Vejret. 

TV 2 Vejret/Grafik
TV 2 Vejret/Grafik
Den fynske nattehimmel har været præget af torden og lyn.

Lynnedslag i de fynske kommuner

Kigger man nærmere på de lyn, der natten til torsdag har ramt jorden, er der tale om 195 lynnedslag i det fynske. Det fremgår af DMI's hjemmeside. 

Værst har det været i Svendborg Kommune, hvor der er registret hele 58 lynnedslag.

Kommune Antal lynnedslag
Assens  29
Odense  8
Langeland  4
Svendborg 58
Nyborg 2
Kerteminde 1
Ærø 18
Faaborg-Midtfyn 47
Middelfart 22
Nordfyns 6

Lynnedslag og brand

Det voldsomme fynske vejr har også flere steder haft alvorlige konsekvenser. 

Både i Faaborg og på Ærø er der meldt om brand i bygninger som følge af lynnedslag. 

I Faaborg er der tale om brand i flere etageejendomme i byens centrum, mens der på Ærø er tale om brand i et privatejet hus.

Der er ingen personer, der er kommet til skade under brandende.

Grafik / DMI
Grafik / DMI

Fyns Politi opfordrer på Twitter borgere i Faaborg by syd for Kildetoften og syd for Bjernevej til at gå inden døre, lukke vinduer og standse eventuel ventilation.

- Og holde sig orienteret på DR/TV2. Der udsendes beredskabsmeddelelse. Kontakt kun politi og alarmcentral akut, skriver politiet.

Politiet opfordrer desuden til at viderebringe denne meddelelse til andre personer i området. 

Hvis man føler sig utilpas efter at have indåndet røgen, skal man kontakte læge, 1813 eller i alvorlige tilfælde ringe 112.

Ekstra mandskab fra Jylland sat ind

Operativ chef i Beredskabsstyrelsen Lars Høg Schou skriver på Twitter at Beredskabsstyrelsen Sydjylland er omdirigeret til Faaborg. Det er 12 brandfolk med vogne.

Han skriver videre at et dronehold fra Beredskabsstyrelsen Midtjylland også er indsat.

Voldsomt

Kort efter branden brød ud lød det fra Fyens Stiftstidendes journalister på stedet, at hele Faaborg genlød af sirener, og at der var blå blink overalt.

- Det ser meget voldsomt ud, sagde Karsten L. Sørensen til fyens.dk.

Han bekræftede, at nogle haller på værftet var overtændt, mens en kollega kaldte det "en altødelæggende brand".

I et interview direkte fra værftet sagde borgmester Hans Stavnsager til fyens.dk, at beredskabet gerne ville have folk væk fra stedet fordi røgen kunne være giftig. Hvilket Fyns Politi altså senere har bekæftet. 

Branden rammer byen ikke en gang et døgn efter, at voldsomt lyn- og tordenvejr satte en gammel ejendom i brand i centrum.

Arkivfoto/Local Eyes
Arkivfoto/Local Eyes
For anden gang på samme dag er der udbrudt en voldsom brand i Faaborg.
Gå tilbage Del
kl.

Brandmand ser lynet slå ned:
  • Vi er over branden med det samme

Indsatsleder Jan Dideriksen var lige i nærheden, da et lyn slog ned i en gammel etageejendom i Faaborg, som kort efter stod i flammer.


Da lynet tidligt torsdag morgen slog ned i en gammel etageejendom midt i Faaborg, var indsatsleder Jan Dideriksen og brandmænd fra Beredskab Fyn mere end almindeligt tæt på. 

- Vi holder faktisk til en brandalarm i forvejen ved rådhuset lige ved siden af, så vi ser nærmest, at det sker. Vi er over den med det samme, siger Jan Dideriksen.

Lynnedslaget skete omkring klokken halv fire, og kort efter fik beredskabet en melding om, at der var opstået brand i en lejlighed i den pågældende ejendom. 

- Det første, vi gør, da vi kommer herover, er at få evakueret alle lejlighederne under tagetagen. Få trukket folk ud og sørge for, at alle folk kommer i sikkerhed, siger Jan Dideriksen. 

På den måde kom alle ud af bygningen rettidigt, og ingen kom noget til. I alt ti personer blev evakueret fra seks til otte lejligheder, vurderer indsatslederen. 

Pernille Gram
Pernille Gram

Kompliceret brandslukning

Det tog brandfolk det meste af morgenen at få has på flammerne, som er kommet under kontrol.  

- Det har været lidt kompliceret, fordi vi er oppe i de højder at arbejde. Det er meget fra stige og med udefraslukning. Det er ikke så nemt at komme til indefra, og vi har været lidt udfordret grundet nogle skorsten, der var nedstyrtningsfare på, siger indsatsleder Jan Dideriksen. 

Derefter følger efterslukning og tjek af lejlighederne, ligesom den sidste smule tilbageværende tag skal rives ned.

- I de gamle huse her breder det sig hurtigt hen over taget, så det har også været lidt en udfordring for os, siger Jan Dideriksen. 

Arkivfoto/Local Eyes
Arkivfoto/Local Eyes
Flere personer blev evakueret efter lynnedslag i en etageejendom i Faaborg natten til torsdag.

Fynske veteraner protesterer mod Trump-udtalelser

Lørdag har Danske Veteraner indkaldt til march fra Kastellet i København og...

Lørdag har Danske Veteraner indkaldt til march fra Kastellet i København og til den amerikanske ambassade fra klokken 13. Her vil man holde i alt fem minutters stilhed. Det gør de for at markere deres utilfredshed med Donald Trump og hans udtalelser.

Læs mere
For
For
Tophistorie
Alexander Aagaard
Alexander Aagaard

I skrivende stund har januar en middeltemperatur på 0,6 minusgrader. Med en måned der snart er slut, er der ikke meget, som rykker på den værdi, skriver TV 2 Vejret.

Dermed ender januar som den koldeste måned i otte år. Det er også første måned med en middeltemperatur under frysepunktet siden februar 2018.

Og det ser ikke umiddelbart ud til at ændre sig. Ifølge DMI er “vejrudsigten er "gået i hak”.

Et kraftigt og stabilt højtryk har etableret sig over det vestlige Rusland, og det fungerer som en effektiv stopklods for det klassiske vintervejr, som normalt passerer Danmark vestfra med mere mild og fugtig luft.

For
Tophistorie
Fyn
Kasper Alfredo Knudsen
Kasper Alfredo Knudsen

Det bliver det socialdemokratiske byrådsmedlem i Nyborg Lone Smidt, der bliver ny formand for den fynske fagbevægelse FH Fyn.


Det står klart efter, at fristen for at stille op som kandidat udløb tidligere i denne uge.


Den konstituerede formand er eneste kandidat til posten.


- Det er korrekt, at jeg ved deadline er eneste kandidat til formandsposten i FH Fyn for den kommende toårige periode. I henhold til vedtægterne kan der ikke opstilles kandidater på selve repræsentantskabsmødet, oplyser Lone Smidt til TV 2 Fyn.

Hun var oprindelig næstformand, da FH-formand og tidligere byrådsmedlem i Odense, Helle Nielsen, i oktober 2025 blot 64 år gammel afgik ved døden.

Gå tilbage Del
kl.

Efter magtdeling over midten i Nyborg - går viceborgmester også efter fag-toppost?

Kasper Alfredo Knudsen
Kasper Alfredo Knudsen

Socialdemokratiets borgmesterkandidat Lone Smidt valgte at pege på Kenneth Muhs som borgmester på valgnatten.


Til gengæld blev partiet belønnet med tre udvalgsformandsposter, to næstformandsposter og en 1. viceborgmesterpost øremærket til Lone Smidt.


Og nu står Lone Smidt måske også til at til at få endnu en toppost - nemlig som formand for FH-Fyn - fagbevægelsens fælles talerør på Fyn.


S har ikke sat navne på

I øjeblikket er Lone Smidt, tidligere tillidsmand i Nyborg Kommune, næstformand i FH-Fyn.

Men hun er også konstitueret på formandsposten efter Helle Nielsens pludselige dødsfald.

Der er endnu ikke fastsat en dag for formandsvalget i FH-Fyn, og det vides ikke, om flere kandidater stiller op.

Mandag er der møde i forretningsudvalget, hvor emnet diskuteres. Men det ligger fast, at Lone Smidt før valget på et forretningsudvalgsmøde i FH-Fyn oplyste, at hun går efter formandsposten, hvis ikke hun blev borgmester.

Forretningsudvalgsmedlem Carsten Kringelum Duus kritiserede før kommunalvalget Lone Smidt for at spille på to heste - både på sin politiske karriere i Nyborg og formandsposten hos FH-Fyn.

Han mener hendes hovedfokus bør ligge et sted, nemlig på formandsjobbet, har han udtalt til DR Fyn.

Det er en udtalelse, han ikke ønsker at kommentere yderligere på inden mødet mandag.

Den tidligere formand, Helle Nielsen, sad dog i perioder i både Odense Byråd og som formand for FH-Fyn.

Intet svar

Lone Smidt har ikke svaret på TV 2’s spørgsmål om, hvorvidt hun fortsat ønsker at stille op til formandsposten i FH-Fyn.

Hidtil har Lone Smidt været formand for kultur- og fritidsudvalget i Nyborg, 2. viceborgmester og medlem af økonomiudvalget, ældreudvalget, beskæftigelses- og integrationsudvalget og skole og dagtilbudsudvalget.

Men udvalgsstrukturen ændres i den nye valgperiode fra 8 til 6 fagudvalg med hver 7 medlemmer - hvis man ser bort fra økonomiudvalget, der til gengæld vokser fra 7 til 9 medlemmer for, at alle partier er repræsenteret i den nye konstituering.

Der indføres samtidig honoraraflønning til alle næstformand med cirka 40.000 kroner om året.

Socialdemokratiets byrådsgruppe mødes først på søndag for at sætte navne på, hvilke seks socialdemokrater, der skal repræsentere partiet på de forskellige poster, og om forskudsopgørelsen skal laves helt om.

Formandsposten hos FH-Fyn aflønnes med 49.000 kroner om måneden. Det samme gør næstformandsposten.

Kritik af “dobbeltjob”

Både i forretningsudvalget og eksternt har der været debat om, hvorvidt Lone Smidt både kan passe jobbet som byrådsmedlem, 1. viceborgmester, ældre- og sundheds-udvalgsformand i Nyborg Kommune, som medlem af Sundhedsråd Fyn og formandsposten i FH Fyn.

I forbindelse med Lone Smidts kandidatur, siger Carsten Kringelum Duus, næstformand i Blik & Rør Kreds Sydjylland-Fyn og medlem af FH Fyns forretningsudvalg, at flere fagforeninger har været kritiske over for Lone Smidts “dobbeltjob”.

For os i Blik & Rør er det afgørende, at en ny FH-formand sætter lønmodtagerne allerførst og går helhjertet ind i tillidshvervet. Det er ingen hemmelighed, at der blandt flere i bevægelsen er en betydelig bekymring for, om Lone fuldt ud kan løfte opgaven som ny FH-formand, når hun samtidig sidder tungt i byrådet i Nyborg.

- Det er et arbejde, der i høj grad kræver tid og fokus – ikke mindst set i lyset af den økonomiske situation, Nyborg befinder sig i. Når alt dette er sagt, står Lone Smidt til at blive valgt som ny FH Fyn-formand. Hun skal have muligheden for at vise sit lederskab og naturligvis have den fulde opbakning – og det er jeg overbevist om, at hun vil få, siger Carsten Kringelum Duus.

Arkivfoto
Arkivfoto
Carsten Kringelum Duus.
Gå tilbage Del
kl.
Fyn

Datter til afdød FH-formand advarer: To så magtfulde job kan ingen varetage på én gang

Morten Albek
Morten Albek

Kan man både være 1. viceborgmester i Nyborg, formand for ældre- og sundhedsudvalget, næstformand i økonomiudvalget og byrådsmedlem samtidig med, at man har et fuldtidsjob som formand for de fynske fagforeningers hovedorganisation FH Fyn.


Nej, det mener Maria Lykke Nielsen-Løkkegaard ikke, man kan.


Hun tvivler på baggrund af hendes indsigt i, hvad formandskabet krævede af hendes mor.


Derfor reagerer hun nu på TV 2 Fyns omtale af Nyborgs socialdemokratiske borgmesterkandidat ved kommunalvalget, Lone Smidts, planer om at stille op som FH-formand.


Maria Lykke Nielsen-Løkkegaard er datter af netop afdøde FH-formand Helle Nielsen, og så har hun i øvrigt været suppleant til Nyborg Byråd for Socialdemokratiet.


Ville ikke have tunge poster

Hendes mor, Helle Nielsen, sad ikke i byrådet, mens hun fra 2020 til 2025 var FH-formand, men tidligere, mens hun var LO-formand, havde hun en enkelt udvalgspost, og det var som ulønnet menigt medlem eller ulønnet næstformand i ældre- og handicapudvalget, viser en gennemgang af udvalgsoversigten fra 2014-2020 på Odense Kommune hjemmeside.

Hun sad også som kommunal repræsentant i bevillingsnævnet og Fonden for Syddanske Forskerparker.

- Min mor var meget bevidst om, at det var jobbet som først LO-formand og siden FH-formand, der havde hendes hoved-fokus, og hun var opmærksom på ikke påtage sig for tunge politiske poster samtidig, siger Maria Lykke Nielsen-Løkkegaard.

Det er især Lone Smidts poster som 1. viceborgmester og ikke mindst formandsposten i et nyt sammenlagt ældre- og sundhedsudvalg, hun synes er en udfordring.

Det nye sammenlagte ældre- og sundhedsudvalg har et sammenlagt budget på over 700 millioner kroner - altså næsten trekvart milliard kroner.

Hvis man ser på de vederlagsdækkede byrådsmøder og udvalg, Lone Smidt kommer til at skulle passe, så har der alene i år indtil nu været afholdt 12 byrådsmøder, 19 økonomiudvalgsmøder, og 12 ældreudvalgsmøder.

Dertil kommer som nævnt en post som 1. viceborgmester.

Om FH Fyn

Fagbevægelsens Hovedorganisation blev stiftet i december 2020 med 60.000 lønmodtagere, der gik sammen i en ny organisation, FH-sektion Fyn.

FH-Fyn består af de tidligere LO Fyn, LO Vestfyn og FTF Region Syddanmark, der var fordelt på seks fynske kommuner.

- Jeg mener ikke, at man kan passe to så magtfulde, vigtige og krævende stillinger på samme tid, uanset hvem man, er eller hvilket stof, man er gjort af. Jeg synes, man skylder både FH Fyns medlemmer og borgerne i Nyborg Kommune mere, og jeg håber, at vedkommende, der bliver valgt som FH-formand vil være 110 procent dedikeret til fagbevægelsen, for det har Fagbevægelsen brug for. Men begge steder er der brug for en stærk indsats - i fagbevægelsen ikke mindst på grund af faldende medlemstal, siger Maria Lykke Nielsen-Løkkegaard.

Pegede på Venstre-borgmester

Hun undrer sig i øvrigt over, at Lone Smidt som eventuelt ny formand samtidig i Nyborg har peget på en Venstre-borgmester, når der var alternativer, og Socialdemokratiet gik til valg på at få en ny borgmester.

I FH’s forretningsudvalg har Blik og Rør repræsentant Carsten Kringelum Duus, der stillede op til byrådet for Socialdemokratiet i Odense, tidligere gjort opmærksom på, at Lone Smidt kan have en udfordring med både at passe en politisk karriere og et fuldtids formandsjob for fagbevægelsen.

I Lone Smidts nyborgensiske bagland siger formanden for 3F Østfyn, Tonny Fejerskov, der er medlem af FH’s bestyrelse, at han vil tage en samtale med Lone Smidt.

Men at han også har tiltro til, at Lone Smidt selv kan vurdere, om hun kan klare begge dele, da hun er næstformand - og i øjeblikket konstitueret formand for FH Fyn.

Ved hvad det kræver

Forretningsudvalgsmedlem Nina Skov Lauridsen, der er formand for FOA i Odense, vil ikke offentligt kommentere på drøftelser i forretningsudvalget, men mener også, at Lone Smidt som næstformand selv har en fornemmelse af, hvad jobbet kræver.

- Jeg ønsker ikke at gå i pressen med min holdning. Men Lone Smidt har siddet som næstformand og har selv indsigt i, hvad jobbet kræver, siger Nina Skov Lauridsen.

Hovedpersonen selv, Lone Smidt, skriver i et skriftligt svar, at hun er hamrende stolt af de forhandlinger hun indgik med Venstre.

Kasper Alfredo Knudsen
Kasper Alfredo Knudsen
Lone Smidt er stolt over konstitueringen. Foto: Kasper Alfredo Knudsen.

- Det blev det stærkeste resultat jeg kunne ønske mig næstefter borgmester posten. Vi skal ikke glemme at det nye byråd er med blåt flertal, og S nu står med tre formandsposter, to næstformandsposter og en viceborgmesterpost. Foruden de 11 fagudvalgspladser så sætter det et stærkt socialdemokratisk afsæt for de næste fire år. Det var et meget pragmatisk forhandlingsrum med Venstre, skriver Lone Smidt.

Går ned i udvalgsposter

Hun understreger, at hun nu går ned i udvalgsposter, som er fordelt til politiske partifæller.

- Jeg forsætter som næstformand i økonomiudvalget og ser frem til min nye formandsplads i sundhed og ældre - et område jeg kender særdeles godt. Jeg er opdraget i fagbevægelsen - jeg har de sidste fire år som næstformand i FH Fyn navigeret samtidig med at være byrådsvalgt - og det er lykkedes alene ved at have flid og forståelse for at arbejdet godt kan forene sig med et borgerligt ombud, skriver hun.

Jobbet som formand for FH Fyn indebærer en månedsløn på 49.000 kroner. Næstformanden aflønnes på samme niveau.

FH Fyn har bestyrelsesmøde mandag, og formandsvalget forventes afgjort på et repræsentantskabsmøde i 1. kvartal af 2026.

Ser frem til drøftelser

Lone Smidt mener godt, hun kan overkomme både den politiske karriere og formandsjobbet i FH Fyn.

- Jeg er bekendt med den kritik, der er rejst, men jeg ville ikke have påtaget mig begge roller, hvis jeg ikke havde tillid til, at jeg kan varetage dem forsvarligt og med det nødvendige arbejdstempo, siger hun og uddyber:

- Efter repræsentantskabsmødet 18. februar ser jeg meget frem til sammen med forretningsudvalget og bestyrelsen at drøfte opgaverne politisk og administrativt i FH sektion Fyn og samle os om vores kerneopgaver med fokus på lønmodtagernes løn og arbejdsvilkår, oplyser hun i et skriftligt svar til TV 2 Fyn.

For
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Nye tal, som Cepos har trukket for DR Nyheder, viser, at 32.000 personer, som har en årsløn under 300.000 kroner – svarende til en månedsløn under 25.000 kroner – ikke modtager en fødevarecheck.

Det skyldes, at de pågældende lavtlønnede personer på arbejdsmarkedet ikke har børn under 18 år, som er en betingelse for at få fødevarechecken.

Det er urimeligt, lyder det fra fagforeningen HK.

- Vi er også nødt til at se på nogle andre løsninger for de lavtlønnede medarbejdere, som altså ikke får del i fødevarechecken. Det kunne for eksempel være ved at øge jobfradraget, siger Mads Samsing, forbundsformand for HK.

Over to millioner danskere står til at modtage en fødevarecheck.

For
Local Eyes

Både politi og beredskab har lørdag middag været til stede ved Polenskajen og Tysklandskajen på Odense Havn, hvor de har undersøgt en melding om en mulig drukneulykke.

Det bekræfter vagtchef hos Fyns Politi Johni Müller over for TV 2 Fyn.

Han fortæller, at der er fundet en rollator ved havnekajen, mens en støvle er set flyde rundt i vandet. Det fik myndighederne til at sende dykkere i vandet.

- Men vi har ikke fundet noget relevant i vandet, oplyser Johni Müller, der videre fortæller, at eftersøgningen nu er indstillet.

Derfor efterlyser politiet nu ejeren – eller andre der måtte have kendskab til rollatoren på billedet herunder.

Fyns Politi
Fyns Politi

Fyns Politi kan kontaktes på 114.

Få den fulde appoplevelse

Hent vores app og gå ikke glip af de vigtigste fynske nyheder

Dit digitale aftryk

Vi bruger cookies for at gøre din oplevelse bedre. Enkelte bruges til reklameformål. Vi klatter ikke med dine data, og du kan altid trække dit samtykke tilbage. Læs mere her.

Du kan altid ændre dine præferencer senere

Her kan du finde en oversigt over, hvilke cookies vi potentielt sætter.

Se flere detaljer om vores cookies her