kl.
Fyn
Philip Davali / Ritzau Scanpix
Philip Davali / Ritzau Scanpix

Artiklen er mere end 30 dage gammel

LYT
Del
Link
kopieret!

Fynske Trine Bramsen bliver ny transportminister.

Trine Bramsen (S) erstatter Benny Engelbrecht (S) som transportminister og minister for ligestilling i regeringen.

Det viser en pressemeddelelse fra statsministeriet.

Ministerrokaden kommer efter, at tidligere transportminister Benny Engelbrecht trak sig som minister torsdag aften.

Gå tilbage Del
kl.
Fyn

Den bramfri partisoldat ville rydde op i Forsvaret, men stødte på grund undervejs

Philip Davali / Ritzau Scanpix
Philip Davali / Ritzau Scanpix

Trine Bramsen har altid gerne taget en for holdet i den socialdemokratiske tjeneste. Nu peges hun på som en minister, der med fordel kan smides af.


Trine Bramsen traskede i pedalerne, da musikken i hendes ører pludselig blev udskiftet med Henrik Dam Kristensens stemme.

Det var kun to år siden, at hun var rykket ind på Christiansborg som nyslået medlem af Folketinget. Nu havde hun Socialdemokratiets gruppeformand i røret, som havde en habil forfremmelse at tilbyde den uerfarne fynbo.

Hun skulle være partiets nye retsordfører.

Nyheden slog Bramsen så meget ud af kurs, at hun styrtede på cyklen og slog hul på knæet, har hun fortalt til Berlingske. For hun havde aldrig i sin vildeste fantasi drømt om, at kunne få så stort et ordførerskab så tidligt i sin politiske karriere.

Næppe havde hun forestillet sig, at hendes ansigt otte år senere ville klæbe sig til en stribe skandalesager i det danske forsvar.

At halvdelen af danskerne ville mene, at hun klarer sig dårligst af alle ministre.

Eller at hun ville blive kaldt "grundstødt" og peget på som en, statsminister Mette Frederiksen med fordel kan smide af ministerholdet.

Nu er Trine Bramsen igen havnet midt i et stormvejr, der sprænger alverdens skalaer i styrke. For med sagerne om læk i Forsvarets Efterretningstjeneste er tilliden til Danmark ifølge flere tidligere forsvarsministre svækket.

Og Bramsen har fået nok en skandale at rydde op efter.

I krig med it-branchen for "elitært crap"

Vi spoler tiden et par uger tilbage fra dagen, hvor Bramsen mødte asfalten og blev retsordfører. Til dagen, hvor hun for første gang for alvor gjorde sig bemærket.

Bramsen var på daværende tidspunkt partiets it-ordfører, og hun mente tilsyneladende, at det var tid til et "opråb til it-nørderne", som hun i et debatindlæg direkte bad smide tennissokkerne og tale, "så vi kan forstå det!".

- Kunne man bare en lørdag aften forestille sig, at de it-nørder, der normalt sidder hjemme foran skærmen eller spiller World Of Warcraft med vennerne, smed tennissokkerne og kom ud. At der blev indkøbt en ny t-shirt, håret blev redt og nørdsproget nedtonet lidt.

Trine Bramsen blev valgt til Folketinget i 2011, hvor hun opnåede 8.464 stemmer. Heraf var 4.497 personlige

Siden har hun forklaret, at debatindlægget var ment som en debatstarter. Men resultatet var nærmere åben krig.

"Nørderne" fra it-branchen rasede og oprettede en side på Facebook med det ene formål at få Trine Bramsen sat af som it-ordfører, mens politiske kollegaer stod i kø for at tage afstand. 

Blandt andre Pernille Rosenkrantz-Theil, som i et - nu slettet - opslag på Facebook kaldte det noget "elitært crap".

Om det spillede ind, da Trine Bramsen bare 11 dage efter sit debatindlæg mistede sit ordførerskab, vides ikke. Men på det tidspunkt havde siden flere end 2500 støtter - og den eksisterer desuden stadig den dag i dag.

Hvem er Trine Bramsen?

Alder: 40 år, født 26. marts 1981.

Fødested: Svendborg, opvokset på Thurø.

Familie: Hun fødte i 2018 en datter og danner par med Niels Fuglsang, som sidder i Europa-Parlamentet for Socialdemokratiet. Hendes forældre er begge skolelærere og bor på Thurø.

Uddannelse:

  • Cand.scient.soc. fra Roskilde Universitetscenter i 2007.
  • HF, VUC Fyn, 2000-2001.
  • Svendborg Gymnasium 1997-2000.
  • Politisk karriere:
  • Medlem af Folketinget siden 2011. Har siden 2013 været retsordfører for Socialdemokratiet og forsvarsminister siden 2019.

Erhverv:

  • Seniorkonsulent i Deloitte Business Consulting 2007-2011.
  • Forskningsassistent ved Københavns Universitet 2006-2007.
  • Arbejdsmarkedspolitisk medarbejder i Danmarks Socialdemokratiske Ungdom 2005-2007.
  • Del af Frit Forum 2004-2007.
  • Ansat i Føtex i Svendborg 1995-2004.

Kilder: Folketinget og Socialdemokratiet.

Den bramfri partisoldat

Med sit farvel til it-ordførerskabet kunne Bramsen nu træde ind på den retspolitiske arena. Et skifte, som fra it-branchens side blev set som en uforståelig forfremmelse.

Men Bramsen fortsatte med at dele vandene og profilerede sig hurtigt som oppositionens evige torn i øjet. En hardliner, der ikke just puttede med ordene.

Samtidig blev hun hurtigt slået til partisoldet. 

Gang på gang tonede hun frem i medierne med forsvar af regeringens beslutninger og partifællers ageren. Sigtede man efter en socialdemokratisk minister, skulle kuglen forbi Bramsen først.

For eksempel vil nogle måske huske, hvordan Mette Frederiksen (S), som dengang var justitsminister, i 2015 valgte at fejre juleaften hos familie på fristaden Christiania. En sag, der fik Pia Kjærsgaard (DF) til at rase og spekulere i, at det mon var en "lille julegave" fra Frederiksen til christianitterne.

Afsted mod pressen gik partifællen Trine Bramsen og sagde, at Dansk Folkeparti burde blande sig fuldstændig uden om, hvor folk tilbringer deres juleaften.

"Goddag, det er Danmark..."

Som partifællen Freddy Blak engang fik sagt, mister Socialdemokratiet 500 stemmer, hver gang Trine Bramsen "åbner munden i medierne". Og vi skulle da heller ikke langt ind i hendes tid som retsordfører, før kritikken haglede efter et interview med TV 2s Poul Erik Skammelsen.

Her diskuterede Bramsen med bloggeren Peter Kofod, hvorvidt Danmark havde været udsat for overvågning af USA, ligesom whistlebloweren Edward Snowden kort tid forinden havde afsløret om Tyskland.

Linda Kastrup / Scanpix Denmark
Linda Kastrup / Scanpix Denmark

Der herskede ingen tvivl om, at overvågning fandt sted i Danmark, mente Kofod, mens Bramsen havde en noget anden tilgang:

- Hvis man nu forestiller sig, at vi skulle undersøge, om USA overvåger Danmark ulovligt, og vi har på ingen måde grund til at tro det, så skulle vi ringe over til USA og sige: Goddag, det er fra Danmark, vi skal bare lige høre: Overvåger I os ulovligt?

Udtalelsen gjorde, at Peter Kofod dårligt kunne holde masken, da han sagde, at "slår man op i et leksikon under politikerlede, så er der et billede af Trine Bramsen".

- Jeg ved ikke, om hun lyver eller bare slet ikke fatter, hvad der foregår, sagde han.

Fængslet FE-chef

Man kan vist roligt sige, at citaterne fra TV 2-interviewet i 2014 ikke er ældet med ynde.

I sommeren 2021 kunne DR afsløre, at den amerikanske efterretningstjeneste NSA har udnyttet et samarbejde med Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) til at aflytte danske internetkabler.

Præcis som Snowden i 2013 havde fortalt var tilfældet med den tyske tjeneste.

Præcis som Trine Bramsen dengang afviste skulle være tilfældet i Danmark.

DR's afsløring skete på baggrund af anonyme kilder, og fire medarbejdere i Forsvarets Efterretningstjeneste er siden blevet anholdt for at lække fortrolige oplysninger. Herunder den øverste sket for FE, Lars Findsen.

Derudover kom det fredag frem, at også den tidligere forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) er sigtet for at bryde sin tavshedspligt.

Hvad FE-chefen og de tre andre konkret er sigtet for, har offentligheden endnu ikke fået kendskab til. Måske vi aldrig får det.

Sikkert er det dog, at sagen kommer oveni en bunke møgsager så massiv, at den tangerer til en rekordudnævnelse.

Her er 8 af skandalesagerne

September 2019: En række afgørelser fra Forsvarsministeriets Auditørkorps, som Berlingske havde fået aktindsigt i, viser, at antallet af sager om overgreb i Forsvaret er steget betydeligt. På fem år har Auditørkorpset behandlet i alt 31 sager om seksuelle overgreb.

December 2019: En redegørelse fra Rigsrevisionen viser, at medarbejdere i Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse i årevis kunne bestille varer og tjenesteydelser uden andres indblanding. To medarbejdere blev politianmeldt for svindel.

Januar 2020: Berlingske afdækkede en række kritisable forhold om misbrug af Forsvarets kreditkort, blandt andet hvordan en kommandørkaptajn havde misbrugt sit tjenstligt udleverede kort på en stripklub på Malta.

April 2020: En tidligere medarbejder i Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse mistænkes for at have sendt over fire millioner kroner videre til sin kæreste ved at hyre hans firma til overpris, kunne Ekstra Bladet afsløre.

Maj 2020: Tidligere hærchef Hans Christian Mathiesen blev idømt 60 dages ubetinget fængsel efter at være fundet skyldig i embedsmisbrug, pligtforsømmelse og videregivelse af fortrolige oplysninger.

August 2020: Netmediet Olfi kan beskrive en episode, hvor chefen for Frømandskorpset tog del i et stripshow på korpsets base i Marinestation Kongsøre. Her får han tilsyneladende en lapdance af en kvinde, skriver Olfi.

Juni 2021: DR afslører, hvordan den amerikanske efterretningstjeneste NSA har udnyttet et samarbejde med Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) til at aflytte danske internetkabler.

August 2021: Mens sitationen i Afghanistan spidsede til, gennemfører forsvarsminister Trine Bramsen en koncert samt et timelangt besøg på Ærø, hvor hun førte kommunalvalgkamp. 

Arvede skandalesager

Ganske kort tid efter at Bramsen i 2019 tiltrådte sin nuværende stilling som forsvarsminister, kunne Berlingske berette om seksuelle overgreb og kvinder, der sov med kniv under hovedpuden.

Siden erstattede Bramsen den hjemsendte - og siden dømte - hærchef Hans Christian Mathiesen, som var under anklage for nepotisme, da ministeransvaret skiftede hænder.

Samtidig sendte hun 500 chefer på kursus i offentlig forvaltning, hvilket i brede kredse blev opfattet som en upopulær, kollektiv afstraffelse.

Man kan argumentere for, at store dele af det, Bramsen havde at slås med, da hun overtog ministerkontoret fra Claus Hjort Frederiksen (V), var arvegods.

Linda Kastrup / Ritzau Scanpix
Linda Kastrup / Ritzau Scanpix

Det var da også netop en af grundende til, at netop Bramsen blev sat ind. For med en fortid som konsulent i Forsvaret, blev hun vejet tung nok til at kunne klare oprydningsarbejdet.

Dengang beskrev politiske med- og modstandere hende som den type politiker, der på imponerende vis kunne være den første på NEWS en tidlig morgen og samtidig være den sidste politiker, danskerne så, før de slukkede tv'et sent ud på aftentimerne.

- Holder hun aldrig fri?, spurgte DF's Peter Kofod for eksempel i et interview med Information umiddelbart før Bramsen blev minister, mens en kredsfælle fortalte, hvordan hun nærmest havde slidt sine partifæller op under en valgkamp, fordi hun bare "blev ved og ved" med at stemme dørklokker.

Engagementet går igen i langt de fleste beskrivelser.

Fra "energibundt" til den type partisoldat, der selv ikke over en fyraftensøl kunne finde på at indrømme, hvis hun selv eller partiet har ramt skævt. Den type, som Bramsen formentlig ville ønske, at hun selv var omringet af lige nu.

Og skævt rammer den fynske forsvarsminister altså fra tid til anden. For selvom mange af Forsvarets dårligdomme ganske vist har rødder i tidligere regeringsperioder, er der det seneste år kommet markant flere skandaler til.

Mange af dem for Trine Bramsens egen regning.

Beskyldte "uvorn" journalist for at lyve

I december 2020 gik 23 værnepligtige i et åbent brev sammen og modsagde direkte forsvarsministeren, som forinden havde sagt, at ingen værnepligtige havde aflivet mink.

Til TV 2 fortalte en af brevets forfattere, at hun personligt havde placeret levende mink i en aflivningstrailer og sprøjtet dem med dekontamineringsmiddel.

Godt en måned senere kunne man i forsvarsmediet OLFI læse, hvordan et interview med Trine Bramsen var kørt helt af sporet. Ja, faktisk var det gået så galt, at ministeren havde rejst sig og forladt lokalet.

Hun følte sig ifølge en af sine presserådgivere ydmyget på eget kontor.

Da TV 2 efterfølgende spurgte hende til forløbet, kunne hun ikke genkende Ritzau-journalistens udlægning. Hun mente i stedet, at journalisten havde opført sig "uvornt", talt grimt til hende og sagt: "Luk, dig gider jeg ikke tale med".

Efter at have lyttet hele interviewet igennem udtalte Ritzaus chefredaktør til TV 2, at der ikke på noget tidspunkt under interviewet blev brugt ord, der tilnærmelsesvis kunne minde om dem, Bramsen mente at have hørt.

De uheldige sager klumpede sig sammen i den periode af Bramsens ministertid.

For kort tid efter skandaleinterviewet, som det hurtigt blev døbt i medierne, gik fem formænd for Forsvarets ansatte sammen og formulerede et åbent brev med sønderlemmende kritik af deres minister.

De skrev blandt andet, at hun manglede "helt grundlæggende forståelse for, hvad Forsvaret var for en størrelse", og at hun da ikke kunne være i tvivl om, at der var "dårlig stemning".

Fuld tillid fra Mette Frederiksen

Ingen ministre i denne periode er har et bagkatalog af dårlige sager som Bramsens.

Ingen har fået flere opfordringer fra oppositionen til at gå af.

Og ingen er af politiske analytikere og kommentatorer blevet dømt kriseramt med så jævne mellemrum.

Alligevel har statsminister Mette Frederiksen ikke offentligt givet den fjerneste indikation på, at Trine Bramsen ministertaburet er vaklende. Tværtimod slog Frederiksen det senest i forbindelse med sigtelsen af FE-spionchef Lars Findsen hen som en selvfølgelighed, at hun har fuld tillid til sin forsvarsminister.

Mette Frederiksen selv spillede da også en rolle i en af de seneste dårlige Bramsen-sager. For mens Taliban var på voldsom fremmarch og nærmede sig Afghanistans hovedstad, Kabul, med hastige skridt, var der "festlig stemning" ved en koncert i Odense.

Det skrev statsministeren på Instagram, hvor hun delte et billede af hende selv sammen med byens borgmester og Trine Bramsen.

Billedet vakte i sig selv harme, og både Frederiksen og Bramsen blev på baggrund af det kritiseret for manglende dømmekraft.

Men godt et døgn senere traf Bramsen en beslut, der gav kritikerne rigeligt med ekstra skyts.

Efter det stod klar, at Taliban nu havde indtaget den afghanske millionby, gennemførte den danske forsvarsminister nemlig et timelangt kampagnebesøg i det sydfynske.

Undervejs tog hun en kort pause fra programmet for at tale med en lokal fisker om sæler, hvilket i dagevis skubbede Mette Frederiksens koncert-billede i baggrunden og i stedet rettede kritikken mod Bramsen alene.

TV 2 Fyn ville gerne have spurgt Trine Bramsen, hvordan hun forholder sig til sin egen upopularitet, men det har ikke været muligt at få et interview.

Enhedslisten havde ikke længere tillid til transportministeren, efter at MobilityWatch og fagbladet Ingeniøren havde afsløret, at beregninger om udledning af CO2 ikke var blevet udleveret under forhandlingerne om en stor infrastrukturaftale til 160 milliarder kroner.

Det var selv om flere partier havde bedt om at få dem udleveret.

Statsminister Mette Frederiksen har benyttet muligheden for at lave en rokade på ministerholdet. Det betyder, at Trine Bramsen er ny transportminister og minister for ligestilling, Morten Bødskov skal være forsvarsminister, og Jeppe Bruus bliver skatteminister.

Statsminister Mette Frederiksen har klokken 11 præsenteret de nye ministre for dronning Margrethe på Amalienborg. Her var Trine Bramsen dog ikke med, da hun i øjeblikket er smittet med coronavirus.

“Hun har undervejs haft store problemer, også kommunikationsmæssigt”

— Jesper Buch, politisk kommentator

Store problemer som forsvarsminister

Trine Bramsen nåede 953 dage som forsvarsminister, og i den periode har hun flere gange været i vælten med dårlige sager. Det har med al sandsynlighed også spillet ind i forhold til at give hende et nyt ministerium, vurderer TV 2 Fyns politiske kommentator, Jesper Buch,

- Det er ikke nogen hemmelighed, at Trine Bramsen har haft et mere end almindelig anstrengt forhold til dele af Forsvaret. Hun har undervejs haft store problemer, også kommunikationsmæssigt. For eksempel da Afghanistan faldt fra hinanden, da førte hun valgkamp på Ærø. Der har været flere sager, som har gjort - det er i hvert fald opfattelsen - at hun har gjort det svært for sig selv.

- Men det er stadig overraskende, at det sker midt i en ganske højspændt situation i Forsvaret med sagen mod den tidligere spionchef Lars Findsen, situationen i Ukraine og kommende forhandlinger om nyt forsvarsforlig, som udløber i 2023. Men Mette Frederiksen har set et behov for, at der skulle ske noget nyt på den post set i lyset af de problemer, der har været, lyder vurderingen fra Jesper Buch.

Fordel for Fyn

Ifølge kommentatoren er der dog for fynboerne flere fordele ved, at Trine Bramsen nu i stedet skal være transportminister.

Den socialdemokratiske regering har gang i flere store infrastrukturprojekter på Fyn, og derfor er det vigtigt, at der nu er en fynbo ved roret i netop transportministeriet.

- Jeg hæfter mig ved, at da Benny Engelbrecht meldte sin afgang, var der stor sorg i Sønderborg, hvor han er valgt, og hvor den socialdemokratiske borgmester Erik Lauritzen og foreningen bag Als-Fyn-Broen er ude og beklage sig. 

- Benny Engelbrecht var stærk drivkraft for Als-Fyn-Broen i forbindelse med infrastrukturforliget, så på Sydvestfyn må der være stor lettelse over, at det er en fynbo, som nu beklæder posten, siger Jesper Buch.

Gå tilbage Del
kl.
Fyn

Presset stiger på Bramsen: Men bliver hun fyret?

Ole Holbech
Ole Holbech

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) risikerer at blive fyret eller flyttet til et andet ministerium, siger Noa Redington, som var spindoktor for tidligere statsminister Helle Thorning Schmidt (S).


I dag er det præcist 932 dage siden, at Trine Bramsen blev udnævnt til forsvarsminister. Det er lang tid for en minister, som er gået fra den ene dårlige sag til den anden og gentagne gange har været dømt ude af politiske kommentatorer på stribe.

Seneste skandale var denne uges historie om chefen for Forsvarets Efterretningstjeneste, Lars Findsen, som sidder varetægtsfængslet med en mistanke om, at han som Danmarks spionchef har lækket statshemmeligheder til pressen.

Den sag skal hun dog nok overleve ifølge chefredaktør Peter Ernstved Rasmussen fra netavisen Olfi, som dækker dansk forsvars- og sikkerhedspolitik.

- Den er helt sikkert vendt med Statsministeriets departementschef og Mette Frederiksen. Derfor tror jeg, at lige præcis i den sag er hun "hellig" fra statsministerens side. Det kan være, at der kommer andre sager, som i sidste ende koster hende ministerposten. Men hun har siddet i over to et halvt år, og jeg ser ikke noget umiddelbart, der gør, at hun - efter alt det hun har været igennem - ikke skulle få til at blive siddende, siger Peter Ernstved Rasmussen. 

Slår forgængerne

Trine Bramsen kan prale med, at hun nu er den længst siddende forsvarsminister i årevis. Om ti dage har hun haft længere tid på posten end de foregående seks forsvarsministre og bliver dermed den, som har siddet længst, siden Søren Gade (V) forlod ministeriet for 12 år siden.

Siden udnævnelsen tilbage i sommeren 2019 har Trine Bramsen blandt andet skulle forholde sig til svindel i Forsvarets Ejendomsstyrelse, til ansattes misbrug af kreditkort og en hærchef, som favoriserede sin egen kæreste.

Sagerne har hobet sig op, men det er især hendes håndtering som ifølge Peter Ernstved Rasmussen har gjort hende dybt upopulær langt ind i den gamle hæderkronede forsvars-koncern, som tæller omkring 20.000 ansatte.

- Det blev ikke bedre, da ministeren gik ud i offentligheden og kaldte forsvarschefen for en styrelseschef. Det har gjort omfattende skade på hendes ry og rygte blandt forsvarets personale. Hvis man ser på, hvordan Kongehuset rangordner, så står forsvarschefen over departementscheferne og er kun overgået af højesteretspræsidenten. Jeg vil vove at påstå, at det var hendes største fejl, fordi det udstillede, hvor lidt hun ved om dét hun står i spidsen for, siger Peter Ernstved Rasmussen.

Populær i kredsen

Men lige så upopulær forsvarsministeren er i befolkningen, lige så populær er hun hjemme i Odense i Vest-kredsen, hvor Trine Bramsen har været valgt siden 2011. Ved folketingsvalget i 2019 fik hun i Fyns Storkreds 10.594 personlige stemmer.

Kredsformand Gitte Muhlig vil ikke forholde sig til popularitetsmålingerne eller kritikken fra eksperter og kommentatorer. Men hun vil gerne begrunde, hvorfor Trine Bramsen har kredsens fulde opbakning.

- Trine kæmper for fynske interesser og er dygtig til at sætte sig et mål og gennemføre tingene. Hun har været med til at få et tredje spor på motorvejen hen over Fyn, hun har skaffet os den militær dronelufthavn i Beldringe og arbejder for uddannelser til vores område. Hun er grundig og en arbejdshest, som altid tager kredsen med på råd og deltager i vores møder og sociale arrangementer. Og så er hun i øjenhøjde med medlemmerne, siger Gitte Muhlig.

Vred og bitter

Sidste år var forsvarsministeren igen udsat for hård kritik, fordi hun rejste til Ærø for at føre kommunal valgkamp i de timer situationen spidsede til Afghanistan, og Taleban overtog magten i landet.

Kritikken prellede dog af på Trine Bramsen, som på et samråd stædigt fastholdt, at hun gjorde det rigtige i situationen, fordi ingen havde forudset, at Kabul ville falde så hurtigt.

Dengang hæftede flere sig ved, at ministeren optrådte vrissende og aggressiv. En stil, som i følge Peter Ernstved Rasmussen har givet hende mange modstandere.

-  Hun virker ofte vred og bitter og bærer nag. Hun har meget lidt overskud. Det gør det enormt svært at få et positivt samarbejde op at stå med nogen, siger chefredaktøren.

- Hvad har været ministerens største sejr?

- Det har været indgåelse af Arktis-pakken sidste år i marts måned til halvanden milliard kroner. Midt i krisen om styrelseschefen og samråd, så lykkedes det faktisk for hende at lande aftalen forbavsende gnidningsfrit.

Spår udskiftning

Den politiske kommentator Noa Readington, som har en fortid som personlig rådgiver for tidligere statsminister Helle Thorning Schmidt, vurderer, at Trine Bramsen står til fyring, selvom han erkender, at analysen ikke er baseret på nogen kilder. 

- Hvis vi ser på det, der er sket i Forsvaret det seneste år, så er vi gået fra skandale til skandale. Det er jo ikke ministerens ansvar, når en hærchef bliver dømt for korruption, men der begynder at tegne sig et mønster, siger Noa Redington. 

Det ser ud som om, det er svært for Trine Bramsen og hendes inderkreds i ministeriet at styre processerne. Det kommer til synlighed i en række aktuelle sager. Der er situationen med krigsskibet Esben Snarre, hvor der ikke er styr på de aftaler, man havde regnet med. Og så er der FE-chefen Lars Findsen, der har tilbragt julen bag tremmer. 

- Det er meget svært for mig at se, hvordan regeringen kan løse krisen i Forsvaret, med den forsvarsminister der er i dag, siger Noa Redington. 

Derfor mener han, at der er en ministerrokade på vej, og at der ikke er en plads til Trine Bramsen, når den er på plads.

- Hvis jeg rådgav i Statsministeriet, ville jeg nok rykke på Trine Bramsen, og jeg ville nok rykke hende helt ud af regeringen, siger Noa Redington. 

TV 2 Fyn har i forbindelse med denne artikel forsøgt at få et interview med forsvarsminister Trine Bramsen, men det har ikke været muligt.

Han understreger, at vi som fynboer kan være tilfredse med, at vi får en fynsk minister med et resortområde, som har stor betydning for Fyn. 

- Blandt andet Letbanens etape 2 og udvidelsen af Fynske Motorvej syd om Odense, de projekter kommer der nu til at stå en fynbo i spidsen for. Det er en stor fordel for Fyn.

- Og så er jeg sikker på, at borgmestre og lokalpolitikere på Sydfyn ikke er kede af, at den nye forsvarsminister har rødder i området og privat bor på Thurø. I det store infrastrukturforlig fra sidste år er der afsat penge til forundersøgelser af rute 9 på Tåsinge og strømforholdene i Langelandsbæltet. Det har i mange år været en stor sydfynsk drøm at få en hurtig færgeforbindelse til Lolland og opgradering af vejene, så afstanden til Tyskland kan komme ned på en god times tid, når Fehmern-forbindelsen står færdig, siger Jesper Buch.

For
Tophistorie
Emil Helms/Ritzau Scanpix
Emil Helms/Ritzau Scanpix
LYT
Del
Link
kopieret!

Trine Dyrholm modtager karrierens 11. Robert-pris for sin birolle i det historiske drama "Pigen med nålen".


I kategorien var hun blandt andre oppe mod sin egen præstation i hospitalsdramaet "Det andet offer".


Filmen udspringer af den virkelige historie om Dagmar Overby, der i 1921 blev dømt for drab på ni spædbørn, som kvinder i ulykkelige omstændigheder havde givet hende, i troen på at hun ville finde et bedre hjem til dem.


Fakta om Trine Dyrholm

  • Født 15. april 1972 i Odense.

  • Begyndte i en alder af otte år at optræde på Odense Teater og i H.C. Andersen festspillene i Den Fynske Landsby.

  • Deltog som 14-årig i Melodi Grand Prix i 1987 med sangen 'Danse i måneskin', der nu er med i Kulturkanonen, der er en liste over 'essentielle kunstværker' i den danske kulturarv.

  • Hun debuterede i 1990 som 17-årig i spillefilmen Springflod.

  • Hun har vundet Bodilpriser, Robertpriser og flere andre danske og nationale priser.

  • I 2016 vandt hun som den første danske kvindelige skuespiller en sølvbjørn.

Trine Dyrholm portrætterer i "Pigen med nålen" Dagmar Overby.

I kategorien Årets Kvindelige Birolle var Trine Dyrholm oppe imod sin egen præstation i hospitalsdramaet "Det andet offer".

Fik første Robert-pris i 2005

De tre andre nominerede i kategorien var Mathilde Arcel, som Trine Dyrholm spillede over for i "Det andet offer", samt Birthe Neumann for "Ingen kære mor" og Maria Rossing for "Min evige sommer".

Trine Dyrholm har allerede fået international anerkendelse for sin præstation i "Pigen med nålen".

I 2024 var hun nomineret til en European Film Awards for filmen.

Trine Dyrholm modtog karrierens første Robert-pris i 2005 for filmen "Forbrydelser". Den første nominering fik hun tilbage i 2003 for sin hovedrolle i dramaet "P.O.V. - Point of View".

Siden er den 53-årige Dyrholm blevet hædret af Danmarks Filmakademi, der står bag Robert Prisen, for sine roller i blandt andet "En kongelig affære", "Hævnen", "Arvingerne" og "Dronningen".

For
Tophistorie
Anton Kranf

Fredag blev tre mænd anholdt på en parkeringsplads ved Gasværksgade i Nyborg i en større politiaktion.


Kort efter kom det frem, at anholdelsen var foretaget af Fyns Politi på foranledning fra Københavns Vestegns Politi.


Oplysningerne om hvorfor var dog sparsomme, da politiet ville begære om lukkede døre i forbindelse med et grundlovsforhør lørdag.


Nu er der dog nyt i sagen.


Politiet oplyste fredag, at anholdelserne skete i forbindelse med en ag om frihedsberøvelse af en mand i 50’erne.

Gå tilbage Del
I går kl.

Tre mænd anholdt på parkeringsplads i stor politiaktion

Anton Kranf

Tre mænd er blevet anholdt på en parkeringsplads ved Gasværksgade i Nyborg i en større politiaktion fredag eftermiddag og aften.


Mændene bliver sat i forbindelse med en sag om frihedsberøvelse af en mand i 50’erne, skrev Københavns Vestegns Politi i en pressemeddelelse fredag aften.


I forbindelse med politiaktionen var Fyns Politi massivt til stede på parkeringspladsen, hvor mændene blev ført væk i DNA-dragter.


Det berettede Nina Jensen, der overværede politiaktionen, og som er bosat på Slotsgade tæt på parkeringspladsen.


- Det eneste, jeg kan sige, er, at der holder en sort bil med åbne døre. Mænd er blevet ført væk i DNA-dragter, sagde Nina Jensen til TV 2 Fyn.


Ford fjernet

Nina Jensen oplyser videre, at der desuden var en hundepatrulje og en ambulance til stede på parkeringspladsen, der blev afspærret, mens politiaktionen pågik.

TV 2 Fyns reporter, der befandt sig på stedet, fortalte, at aktionen var færdig sent fredag eftermiddag, og at afspærringen blev taget ned igen.

- En kranbil fra Falck har desuden taget en sort Ford med, sagde TV 2 Fyns reporter, der forsøgte at få en kommentar fra Fyns Politis indsatsleder på stedet, der ikke ønskede at udtale sig.

Købehavns Vestegns Politi skrev i pressemeddelelsen, at de tre mænd ventes at blive fremstillet i grundlovsforhør i Retten i Glostrup lørdag med begæring om lukkede døre.

Politikredsen havde desuden ikke flere kommentarer til sagen, da den fortsat efterforskes.

TV 2 Fyn har forsøgt at få en kommentar fra Fyns Politi. Det har ikke været muligt.

Privatfoto
Privatfoto

Lørdag oplyser Ekstra Bladet, der var til stede under grundlovsforhøret i Retten i Glostrup, at de tre mænd er sigtet for sekstimer lang frihedsberøvelse for vindings skyld, afpresning og vold.

Under grundlovsforhøret kom det frem, at en pårørende til offeret blev kontaktet og opkrævet en million kroner, ellers ville de ikke se offeret mere.

Ekstra Bladet skriver videre, at der politiets anmodning om dørlukning blev imødekommet, ligesom der er navneforbud i sagen.

De tre er nu varetægtsfængslet frem til 26. februar.

For
Tophistorie
Arkiv/Morten Albek
Arkiv/Morten Albek

Den odenseanske kunstner Thomas Dambo er kendt for sine kæmpetrolde, som har fået mange ud på jagt efter dem i naturen.

Til foråret åbner en udstilling på kunstmuseet Arken i Ishøj, hvor der vil være otte nye troldeskulpturer, skriver DR. Det er en del af udstillingen "The Garbage Man", en ganske præcis titel, idet troldene er lavet af genbrugsmaterialer.

- Jeg vil gerne have, at det skal vise, at man kan lave de mest fantastiske ting ud af vores affald. Og at affald, hvis man behandler det på den rigtige måde, er så værdifuldt, så det hører hjemme på et museum, siger Thomas Dambo til DR.

Det er ikke kun i Danmark, man kan finde Thomas Dambos trolde. Det er også i USA, Tyskland og Kina.

Gå tilbage Del
kl.

Thomas har bygget 129 trolde til 17 lande - én ting holder ham i gang

Arkiv/Morten Albek
Arkiv/Morten Albek

Thomas Dambo skaber kæmpe trolde ud af genbrugsmaterialer med det formål at ændre vores syn på forbrug.


- Det gør en forskel at gøre en forskel, selvfølgelig gør det det. Hvis ikke det gør det, kan vi lige så godt lægge os til at dø, slår Thomas Dambo fast som svar på spørgsmålet, om hele hans kunstneriske virke giver mening.

Thomas Dambo er genbrugskunstner og aktivist. Vi står i kontoret på det der er hovedkvarteret for hans globale indsats mod overforbrug. Her, på en gård lidt syd for Roskilde, arbejder i alt 25 ansatte med at skabe hoveder, hænder og fødder til trolde af genbrugstræ. Herfra sendes delene ud til steder i verden, hvor frivillige er med til at skabe resten af figurerne.

- Vi er i gang med at bygge trold nummer 129 uden for Austin i Texas. I år tror jeg, at vi når op på i hvert fald 25 nye trolde, siger Thomas Dambo.

Succes i hele verden

Den 44-årige kunstner har succes. Ude i verden er han kendt og respekteret for sine trolde, der både skaber smil og eftertænksomhed. Ind til videre finder man trolde i 17 forskellige lande. Fra USA og Canada til Sydkorea og Australien for blot at nævne nogle få steder.

- Vi bruger jo kun en lille bitte del af verdens affald på at skabe disse trolde. Men over årene har jeg haft cirka 20.000 frivillige med til at bygge dem. Og sidste år regnede vi ud, at omkring 10 millioner mennesker har været og besøge dem. Det er store tal. Det kan da noget, mener kunstneren.

“- Det er nødvendigt at genbruge mere af vores affald.”

— Thomas Dambo

Rejsen frem mod den aktivistiske succes har været lang og fyldt med mange forskellige, kreative ideer. Da Thomas Dambo var i 20´erne og boede i fødebyen Odense, spillede han musik og blev siden rapper i gruppen Odense Assholes. Et legendarisk projekt hvor teksterne ofte provokerede med et glimt i øjet.

Første trolde skabt på festival

- Siden begyndte jeg at lave projekter med fuglekasser og bænke, hvor jeg arbejdede sammen med lokale frivillige. Ideen til troldene opstod på Skanderborg Festivalen. Her byggede jeg de to første, og det slog mig, at det måske var en måde at komme ud med mit budskab om, at vi har overforbrug i verden, og at det er nødvendigt at genbruge mere af vores affald, fortæller Thomas Dambo.

I Danmark er der efterhånden en del trolde på både Sjælland, i Jylland og på Fyn. På Fyn skal man lede efter trolden "Hans Hulehånd" i et skovområde på Stige Ø. En af de ting der kendetegner Thomas Damsbos trolde er, at man skal yde en indsats for at finde dem. Det skal nærmest være en leg at nå frem til dem.

Tror på at gøre en forskel

Thomas Dambos lyst til at skabe trolde er fortsat stor. Han ved - af gode grunde - ikke, om eventyret fortsætter, men han er klar til at løbe risikoen. For som han siger til slut:

- Det gør en forskel at gøre en forskel, selvfølgelig gør det det. Hvis ikke det gør det, kan vi lige så godt lægge os til at dø. Det tror jeg på. I hvert fald gør det mig glad, og det gør andre folk glade. Og selv om man så, hvis det viser sig, at det ikke gør en forskel, så gjorde det jo stadigvæk en forskel i at det skaber håb og at det gør folk glade. Så selv på det plan vil det gøre folk glade.

Troldenes magiske tal

Det tager 1.000 timer at bygge en enkelt trold.

I 2024 regner Thomas Dambo med at skabe i alt 25 nye trolde rundt i verden.

25 ansatte er med til planlægge og bygge genbrugs-kunstværkerne.

En trold koster mellem 300.000-800.000 kroner.

Trold nummer 100 hedder Månemor og bor i Hedehusene på Sjælland.

Det meste af materialerne til troldene kommer i form af foræringer af gammelt byggemateriale.

Arkiv/Morten Albek
Arkiv/Morten Albek
For
Peter Salomon
Peter Salomon

Birgitte Weinberger er lørdag kåret til årets fynbo af Fyens Stiftstidende.

Det oplyser mediet selv.

Den 47-årige, der ejer Café Biografen i Odense, vandt prisen foran forfatter og foredragsholder Anders W. Berthelsen og Karin Madsen fra Demensfællesskabet Fyn.

I alt var 57 personer indstillet til prisen som Årets Fynbo, herefter udvalgte en jury ti personer, som læserne af Fyens Stiftstidende efterfølgende har kunnet stemme på.

- Jeg må tilslutte mig troen på, at kunst og kultur kan gøre en forskel i en krisetid. I krisetider må vi stå sammen, konstaterer hun med et blik ud i verden, sagde Birgitte Weinberger i sin takke tale.

For
Daniel Glad

Høje parykker, et langbord fyldt med make-up og en røgsky af hårlak. Det var bare nogle af de ting, man mødte i backstagerummet på anden sal til dette års Nattens Connie i Odense. En konkurrence, som kvalificerer vinderen direkte til Danmark største dragkonkurrence, Nattens Dronning.


Mina Maria Brandt gæsteoptræder under navnet Juicy Lucy. Hun lagde den danske drag-verden ned, da hun som den første kvinde nogensinde løb med sejren til Nattens Dronning.


En sejr som kvinde i en konkurrence domineret af mænd kom altså ikke helt uden skæve blikke og kække kommentarer.


- Jeg er den første kvinde, der vinder Nattens Dronning, og så var der lige et par enkelte, der lige skulle sådan markere sig. Det er jo ikke kun mig, det rammer. Det er også alle de andre kvinder. Så ja, der har været nogle kommentarer, og det skal jeg lige vænne mig til, siger Mina Maria Brandt.

Daniel Glad
Daniel Glad

Hvad er "drag"?

Ifølge landsforeningen for bøsser, lesbiske, biseksuelle og transpersoner LGBT+ Danmark stammer ordet ‘drag’ fra engelsk og er en sammensætning af ordene ”dressing as girls”. Ordet blev skabt til at beskrive de mænd, som påtog sig rollerne som kvinder, dengang det kun var mænd, som måtte optræde i teater.

Sidenhen er ordet drag blevet brugt til at beskrive den kunstart, som benytter kostumer og makeup til at parodiere stereotypiske forestillinger om køn. Sådan beskriver LGBT+ Danmark på deres hjemmeside.

Kan kvinder være drag queens?

Det korte svar er; ja, det kan kvinder godt, ifølge Mina. Det er bare typisk personer født som mænd, der gør det. Det er i hvert fald opfattelsen fra den brede befolkning – men virkeligheden er en lidt anden.

- Der er masser af kvinder, der laver drag. Du ved det bare ikke. Du kan jo ikke se forskel. Vi har alle sammen padding, og vi har korsetter og parykker på. I mange år har kvinder lavet drag, fortæller Mina Maria Brandt.

Daniel Glad
Daniel Glad
For
Instagram/viktoraxelsen
Instagram/viktoraxelsen

Den danske badmintonstjerne Viktor Axelsen har ikke været i aktion siden slutningen af oktober, hvor han tabte til Anders Antonsen i kvartfinalen ved French Open.


Siden har Axelsen kæmpet med de samme rygproblemer, der sidste forår tvang ham ud i en operation og et halvt års pause fra badmintonbanen.


Men selvom et comeback lige nu har lange udsigter, så er Axelsen ikke klar til at kaste håndklædet i ringen. På hans Instagram-profil har man i løbet af januar kunnet følge med i, hvordan han holder sin fysiske tilstand ved lige i Dubai. Samtidig har en video fra en swimmingpool vakt opsigt.


Her kan man se Axelsen gå igennem vandet som en del af sin træning, mens hans ryg bærer præg af en solid omgang behandling. Over for TV 2 Sport bekræfter Axelsen, at listen over forskellige behandlingsformer efterhånden er lang:

- Jeg har prøvet – og prøver fortsat – en masse forskellige behandlinger for at blive smertefri, men det er uvist, hvad situationen er, siger Axelsen med henvisning til et comeback.

Axelsen har efterhånden døjet med rygproblemer i mange år, men siden det for alvor blev kritisk op til OL 2024, har han både prøvet fysioterapeut, blokader, en operation, akupunktur, osteopat og senest en alternativ kinesisk behandling, der også er en form for akupunktur og massage.

Frit fald på ranglisten

Tidligere i januar kiggede TV 2 Sport nærmere på Viktor Axelsens ranglistesituation, der lige nu forværres uge for uge. Senest har Axelsen mistet sine point for sidste års sejr i India Open, hvilket har sendt danskeren helt ned som nummer 51 på den nyeste verdensrangliste.

Det betyder, at Axelsen ikke længere er selvskrevet i de største turneringer, men kigger man på tilmeldingerne til de næste World Tour-turneringer – Super 300-turneringen German Open og Super 1000-turneringen All England i marts – har Axelsen end ikke forsøgt at tilmelde sig.

Med andre ord er han altså ikke tæt på et comeback, som situationen ser ud lige nu, og 16. februar udløber fynboens protected ranking, som indtil nu har sikret ham muligheden for at komme ind i de største turneringer. Reglerne foreskriver, at en spiller ikke kan få beskyttet sin placering igen, før der er gået to år.

Hvad betyder 'protected ranking'?

Spillere i top-32 kan ansøge om at få låst deres placering på verdensranglisten, hvis skader eller andet forhindrer dem i at spille i mellem tre og 12 måneder. Den gælder maksimalt et halvt år efter comebacket.

I Viktor Axelsens tilfælde lå han nummer tre i verden, da hans ranglisteplacering blev låst 15. april 2025. Den udløber 16. februar.

I den periode kunne Axelsen tilmelde sig turneringer, som om han lå nummer tre i verden, selvom han reelt indtog en anden placering på ranglisten (i øjeblikket nummer 30).

På nuværende tidspunkt ønsker Viktor Axelsen dog ikke at forholde sig til sin ranglisteplacering og mulighederne, før han kender yderligere til sin situation.

TV 2 Sport har tidligere været i kontakt med det internationale badmintonforbund, BWF, for at spørge til, hvorvidt det er muligt at gradbøje reglerne for en dobbelt OL-guldvinder, hvis han på et tidspunkt ønsker at gøre comeback.

- Specifikt for Viktor Axelsen kan vi ikke spekulere i, hvad vi hypotetisk kunne gøre uden at være fuldt ud klar over hans skadesituation, lød svaret.

Få den fulde appoplevelse

Hent vores app og gå ikke glip af de vigtigste fynske nyheder

Dit digitale aftryk

Vi bruger cookies for at gøre din oplevelse bedre. Enkelte bruges til reklameformål. Vi klatter ikke med dine data, og du kan altid trække dit samtykke tilbage. Læs mere her.

Du kan altid ændre dine præferencer senere

Her kan du finde en oversigt over, hvilke cookies vi potentielt sætter.

Se flere detaljer om vores cookies her