For
Martin Davidsen

Der bliver ikke sat gang i de store handler i de sidste timer af januar-transfervinduet i Odense.

Ifølge sportsdirektør Troels Bech har Odense Boldklub allerede gjort det nødvendige tidligere på vinteren.

- Vi har gjort det, vi synes var nødvendigt i starten af vinduet. Og hvis der ikke sker noget helt ekstraordinært i de sidste timer, så tror jeg ikke, der sker mere, siger Troels Bech.

OB har i dette vindue hentet finske Anssi Suhonen til midtbanen, rykket talentet Lasse Legolas Andersen op fra akademiet og taget afsked med Elias Hansborg-Sørensen, der havde kontraktudløb.

Midterforsvarer ikke en realitet

Allerede i efteråret talte OB om ønsket om at hente en ny midterforsvarer - gerne venstrebenet - men den forstærkning er ikke kommet.

Ifølge Troels Bech har klubben haft dialoger og sonderinger, men uden at finde den rette løsning.

- Hvis der skulle komme en ind, skulle det være en, der løftede os markant. Ellers risikerer man at bremse egne unge spillere, og det ville vi ikke, forklarer han.

Han peger samtidig på, at flere unge forsvarsspillere har taget store skridt i deres udvikling, og at klubben derfor har valgt at give dem chancen.

Finne skal styrke konkurrencen

Den væsentligste tilgang i vinduet er Anssi Suhonen, som skal give ekstra kvalitet på midtbanen.

OB er gået over til at spille med fire midtbanespillere, og her manglede der ifølge Bech konkurrence på øverste niveau.

- Vi havde gode unge spillere, men på topniveau manglede vi noget. De unge skal spille, fordi de er de bedste - ikke fordi de er de eneste, siger han.

Suhonen beskrives som en løbestærk, presstærk og teknisk dygtig spiller, der passer godt ind i OB’s spillestil.

-Han er ikke den største, men han står godt fast og har hurtige fødder. Det vil overraske mange, hvor stærk han er i duellerne, vurderer sportsdirektøren.

Ingen salg i januar

OB lever i høj grad af at sælge spillere, men i dette vindue er der ikke blevet gennemført nogen større handler ud af klubben.

Der har blandt andet været rygter om interesse for midtbanespilleren Max Ejdum fra Brøndby IF, men ifølge Troels Bech har det ikke været aktuelt med et salg.

- Der skal ikke ske noget lige nu for Max. Han bliver bedre og bedre og er med til at skaffe point til OB, og så bliver han også mere værd, siger han.

Bech bekræfter samtidig, at der har været interesse for OB-spillere, men uden at ville gå i detaljer.

- Når vi får flere interessante spillere og spiller attraktiv fodbold, så kommer der også interesse. Sådan skal det være.

IND OG UD I OB

Vinterens transfervindue er åbent i Danmark fra 1. januar til 2. februar

Her er et overblik over OB's ændringer i førsteholdstruppen denne vinter.

Tilgange:
Lasse Legolas Andersen (eget akademi)
Anssi Suhonen (Hamburger SV)

Afgange:
Elias Hansborg-Sørensen (kontraktudløb)

Kontinuitet frem for mange handler

Selvom OB ikke har været aktiv på de sidste dage af vinduet, er Troels Bech overordnet tilfreds med situationen.

- Det kan forsvares. Vi har fået mange og gode spillere ind i sommer, og dem skal vi have til at falde på plads. Det gør ikke noget, at vi bruger lidt mere tid på det, siger han.

Sportsdirektøren understreger, at stabilitet er en vigtig del af strategien.

- Jeg vil hellere finde de rigtige end mange mulige. Det handler om ikke hele tiden at røre i gryden, siger Troels Bech.

Dermed ser det ud til, at OB lukker januars transfervindue med fokus på udvikling, stabilitet og tillid til både egne talenter og den eksisterende trup. Det til trods for, at OB’s transfervindue har været præget af en konstant strøm af tilbud og kontakter fra mange forskellige dele af verden - faktisk fra næsten alle kontinenter.

Gå tilbage Del
I dag kl.

Den store deadline-dag: OB's transferplan er et opgør med fortidens synder

Emil Hjernø

Der er mange måder at angribe et transfervindue på, og man må sige, at OB’s tilgang denne vinter har været til den konservative side.


Én spiller er kommet til udefra i form af finske Anssi Suhonen, og det er ikke blevet til et eneste spillersalg. 


Dermed har OB været en af de mindst handlende klubber på det danske transfervindue, og der er ikke meget, som tyder på, at det vil ændre sig i løbet af de sidste timer frem mod deadline ved midnatstid.


Men det er der en særlig grund til.


OB-ANALYSE FRA MARTIN DAVIDSEN

Martin Davidsen er journalist og OB-reporter for TV 2 Fyn. Gennem mere end 15 år har han dækket OB og dansk fodbold for blandt andre Tipsbladet, Mediano, Jyllands-Posten og tyske Kicker. Han står desuden bag den populære fodboldpodcast "Stemmer fra Ådalen" og har skrevet flere bøger om fodbold med OB i centrum - senest bogen Fodboldprofessoren om Kim Brink.

Troels Bech og de tre K’er

Med Troels Bech ved roret som sportsdirektør har OB satset på de tre K’er: Kontinuitet, kultur og knowhow.

Efter den store oprydning i sommeren 2024 har OB med Troels Bech i spidsen egentlig haft som ambition at hente så få spillere som muligt. ”Hellere to rigtige end fem forkerte” har været mantraet, og fynboerne har forsøgt at være mere grundige – mere kloge, om man vil. Det handler dels om at passe på pengene, men i den grad også om kultur og kontinuitet.

I OB ønsker man at værne om kulturen, og man ønsker at spille et hold sammen, der kan dygtiggøre sig i fællesskab. Her er AGF en inspiration – Superligaens aktuelle tophold har mange spillere med stor anciennitet i klubben. AGF har seks spillere i truppen, der har over 100 Superliga-kampe for holdet på cv’et. OB har med Rasmus Falk én med over 100 kampe for klubben og én med 63 kampe i Bjørn Paulsen. Resten har spillet under 50 Superliga-kampe i den stribede trøje.

Derfor ønsker Troels Bech og kompagni ikke stor udskiftning i truppen. Der er brug for et fundament. Der er behov for kontinuitet.

IND OG UD I OB

Vinterens transfervindue er åbent i Danmark fra 1. januar til 2. februar

Her er et overblik over OB's ændringer i førsteholdstruppen denne vinter.

Tilgange:
Lasse Legolas Andersen (eget akademi)
Anssi Suhonen (Hamburger SV)

Afgange:
Elias Hansborg-Sørensen (kontraktudløb)

Et opgør med fortiden

Det er også et opgør med den transferpolitik, som OB havde under den foregående sportsdirektør Bjørn Wesstrøms ledelse. Svenske Wesstrøm troede i sit regime på, at man kunne skabe stærkere økonomi og i sidste ende stærkere fodboldhold ved konstant at skifte meget ud i truppen.

Bjørn Wesstrøm var transferansvarlig i fem transfervinduer og havde sammenlagt ansvar for 82 klubskifter, når man tæller køb, salg, lejeaftaler og kontraktudløb med. Det svarer i snit til 16 spillerhandler pr. transfervindue. Man sad til tider med en fornemmelse af, at hver træning skulle begynde med en navneleg.

Under Bjørn Wesstrøms ledelse var der godt gang i transferkarussellen i OB.

Som bekendt gav det langt fra sportslig succes for OB med Bjørn Wesstrøm ved roret – i sommeren inden nedrykningssæsonen hentede OB 11 nye spillere udefra. Det endte som bekendt med en nedrykning og et omklædningsrum, der var splittet til atomer, og hvor den dårlige stemning hang i væggene.

Sporene fra de mørke år skræmmer, og hvor Wesstrøm købte mange lottokuponer i håbet om at ramme en gevinst, forsøger Troels Bech og den nuværende scouting-afdeling at være mere forsigtig – og mere fornuftig.

Skal ramme plet

Den aktuelle strategi er dog ikke uden risici, for det stiller krav til grundigheden i rekrutteringen. OB skal helst ramme plet med nærmest alle tilgange for at kalkulen skal gå op. Der er ikke råd til mange fejlskud. Samtidig stiller det også krav til trænerteamet; de forhåndenværende søm skal helst kunne bruges rigtigt. Samtidig skal trænerteamet kunne udvikle og dygtiggøre de enkelte spillere; både de erfarne kræfter og de 13 unghingste med fortid på akademiet, der aktuelt er i og omkring førsteholdstruppen.

Med få timer tilbage af transfervinduet er det tvivlsomt, at OB kommer til at foretage sig mere - selvom man aldrig skal sige aldrig. Fynboerne har sonderet terrænet for en midterforsvarer, men samtidig er man opmærksom på, at unge folk som Yaya Bojang og Julius Askou har udviklet sig og er brugbare i Superligaen.

Endelig har der været en transferpoker i gang om Max Ejdum, der har været i Brøndbys søgelys, men ifølge TV 2 Fyns oplysninger bliver et salg næppe aktuelt denne vinter. Og det vil næsten være den ultimative transfertriumf for OB denne vinter, hvis det lykkes at bevare truppens profiler uden at sælge ud af arvesølvet.

Sommerlektier

Hvis der ikke sker mere i dette transfervindue i OB, kan man imidlertid også konkludere, at Troels Bech og kompagni udsætter nogle transfergøremål til sommerens mere aktive vindue.

Her vil OB næppe kunne undgå at kigge på forstærkninger til defensiven, ligesom et salg af Ejdum nok også bliver mere aktuelt. Og hvad med profiler som Arp og Ganaus? Kan man holde på dem, hvis de fortsætter udviklingen fra efteråret?

De spørgsmål blæser i vinden, men her og nu vil OB være tilfreds med status quo. Selvom forsvaret havde sine problemer i visse kampe i efteråret, tror man i OB på, at flere timer på træningsbanen vil øge niveauet. Den analyse kommer til at stå sin prøve i foråret.

For det tyder altså ikke på mere OB-aktivitet denne vinter. Også selvom alt i princippet kan ske på transfervinduets sidste dag.

- Hvis man har sådan en kreds af folk, man stoler på og har god kontakt med, så bevæger tilbuddene sig længere og længere ud i cirklerne af det, siger Bech med et glimt i øjet og tilføjer:

- Der er vel nærmest kun ét kontinent, vi ikke har fået spillere tilbudt fra lige nu - og det kan du godt regne ud. Det er Antarktis, så der er ikke ret mange, der spiller fodbold dernede.

Der skal således meget til, hvis OB skal overraske og hente en spiller i løbet af de sidste timer af transfervinduet.

- Hvis en af dem, vi har investeret tid og kræfter i, og som vi har prøvet at forhandle os i nærheden af, pludselig ændrer sig så meget, at det ligger inden for vores rammer, så kan det ske. Men det er rammer, vi er meget respektfulde omkring, for vi skal kunne drive fodbold i OB i lang tid - ikke bare fra vindue til vindue, siger Bech.

Den udtalelse underbygger det billede, Bech ellers har tegnet af en klub, der prioriterer økonomisk ansvarlighed og stabil trupopbygning frem for hurtige impulskøb i deadline-timernes sidste minutter.

For
Tophistorie
Pernille Gram
Pernille Gram

En lejlighedsopgang i Korsløkkeparken i Odense blev natten til søndag udsat for en kraftig eksplosion. Trykket fra sprængningen var så voldsomt, at vinduer, mursten og tagplader blev blæst flere meter væk fra bygningen.


TV 2 Fyn kan nu erfare, at det er medlemmer af banden Loyal to Familia i Odense, der står bag eksplosionen, som var rettet mod et tidligere medlem af banden NBV.


Den information viderebringer vi på baggrund af flere kilder i det kriminelle miljø og politiet.


NBV holder til på Nyborgvej - netop i samme område som eksplosionen skete.


Aktionen var endnu én i en lang række af hævnaktioner, som banderne har udført mod hinanden. Denne gang var hævnen udløst af en episode 27. januar på Rosengårdcentrets parkeringsplads.


Vild udvikling efter påkørsel

Eksplosionen menes ifølge politiet at kunne kobles sammen med en bevidst påkørsel med bil, der skete på Rosengårdcentrets parkeringsplads 27. januar.

Ifølge TV 2 Fyns kilder var der i den ene bil medlemmer af Loyal to Familia, og i den anden var det føromtalte tidligere NBV-medlem.

Mødet mellem bilerne var tilfældigt, men grundet gammelt nag endte det i en regulær biljagt. Den ene bil havarerede på parkeringspladsen, og det tidligere NBV-medlem flygtede fra rivalerne.

Local Eyes
Local Eyes

Allerede natten mellem 28. og 29. januar ville Loyal to Familia have ram på det tidligere bandemedlem, som lykkedes med at stikke af 27. januar.

Loyal to Familia har for alvor gjort indtog i Odense, efter at medlemmer af Vollsmose-banden 9hunna har ladet sig opsluge, og er ifølge TV 2 Fyns oplysninger den suverænt mest magtfulde bande i Odense i øjeblikket.

Hemmeligt retsmøde

Flere medier, blandt andet Fyens Stiftstidende, var mandag til stede ved et hemmeligt retsmøde i Retten i Odense, der ud fra journalnummeret at dømme handlede om en eksplosion. Pressen blev dog nægtet adgang til retsmødet.

Mandag eftermiddag har Fyns Politi ingen anholdte i forbindelse med eksplosionen. På mirakuløs vis er ingen kommet alvorligt til skade i forbindelse med episoden.

Fyns Politi har ikke ønsket at kommentere på de konkrete oplysninger i artiklen, men oplyser, at det arbejder med flere hypoteser - blandt andet bandekriminalitet.

For
Tophistorie
Fyn
Imago/Ritzau Scanpix
Imago/Ritzau Scanpix
LYT
Del
Link
kopieret!

For andet år i træk er Danmark europamester i 4000 meter holdforfølgelsesløb.


Efter at have sat verdensrekord i semifinalen mandag eftermiddag vandt den danske kvartet bestående af Frederik Rodenberg og fynboerne Lasse Normann Leth, Rasmus Lund og Tobias Aagaard finalen over Schweiz mandag aften.


Denne gang blev der imidlertid ikke tale om verdensrekord.


Danskerne kørte de fire kilometer på cykelbanen i tyrkiske Konya i tiden 3 minutter og 42,330 sekunder. Verdensrekorden, der blev sat tidligere på dagen, lød på 3 minutter og 39,977 sekunder.


Overlegen sejr

Det danske hold var favorit mod Schweiz, og der var da heller ikke tvivl om, hvor guldet skulle havne mandag aften.

Det danske hold skabte sig hurtigt et komfortabelt forspring og vandt finaleræset med næsten fem sekunder ned til Schweiz.

Foruden Lasse Normann Leth, Frederik Rodenberg, Rasmus Lund og Tobias Aagaard har Robin Skivild også været en del af 4000 meter-holdet i Konya. Han var således blandt de fire, der søndag kørte kvalifikationsheat.

Til semifinalen blev han skiftet ud med Tobias Aagaard, som søndag brugte kræfterne på at vinde guld i udskilningsløbet. Og Aagaard fik altså genvalg i finalen.

I går kl.
Tophistorie
Marlene Sørensen
Marlene Sørensen

En eksplosionsbrand har natten til søndag fundet sted på en adresse i det sydøstlige Odense.


Det skriver Fyns Politi på meddelelsestjenesten Politi Update.


Branden brød ud klokken 02.29 på Korsløkkevej i Odense SØ, og politiet kunne hurtigt konstatere, at ingen er kommet til skade.


Det kan du læse mere om her.


Du kan få alle deltaljer om historien herunder.


Liveblog
Få seneste nyt: Anklager weekendnarkomaner efter eksplosion: - I er medskyldige

For
Genrebillede / Local Eyes
Genrebillede / Local Eyes

En beboer i Tranekær på Langeland var ude for lidt af en skræmmende oplevelse natten til søndag.

Tre indbrudstyve var nemlig brudt ind i vedkommendes hjem på Østergade, hvor de havde stjålet stole og forsøgt at stjæle lamper.

Det skriver Fyns Politi i sin døgnrapport.

Politikredsen skriver videre, at beboeren overraskede de tre gerningspersoner, der flygtede fra stedet.

Indbrudstyvene var brudt ind i hjemmet via et opbrudt vindue.

Episoden fandt sted klokken klokken 00.55.

TV 2 Danmark
TV 2 Danmark

Bilister, som skal krydse Svendborgsundbroen, bør være ekstra opmærksomme lige nu.

På grund af den kraftige blæst advarer Vejdirektoratet nemlig bilister på strækningen, fremgår det af direktoratets trafikkort.

Advarslen gælder i begge retninger, og direktoratet tilføjer, at blæsten forventes at aftage i løbet af denne uge.

Svendborgsundbroen er ikke den eneste fynske bro, som er påvirket af den kraftige blæst.

Mandag blev der nemlig udstedt forbud mod at krydse Storebæltsbroen med både lette og tunge påhængshængskøretøjer.

Gå tilbage Del
For

Kraftig blæst udløser udvidet forbud på Storebæltsbroen

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix
Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Opdateret klokken 18.42

Forbuddet er blevet nedgraderet, så det nu gælder lette påhængskøretøjer på under 750 kilo.

Bilister, der skal en tur fra Fyn til Sjælland eller omvendt, bør være ekstra opmærksomme.

Den kraftige blæst har nemlig udløst et forbud mod at passere Storebæltsbroen med både lette og tunge påhængshængskøretøjer, skriver Storebaelt.dk.

- På Storebælt advares der imod kraftig blæst, der kan påvirke kørslen. Påhængskøretøjer med vægt under 2,5 ton forbudt, lyder det.

Forbuddet gælder i begge retninger, og det forventes ophævet klokken 17.

For
Camilla Feldt Andersen
Camilla Feldt Andersen

I dag er hun en af Danmarks mest læste og anerkendte forfattere for børn og unge med over 100 bogudgivelser. Men det tog mange år før Josefine Ottesen følte sig som en rigtig forfatter.


- Jeg skulle i hvert fald ikke skrive store bøger og stensikkert ikke serier.


Men hun tog fejl. Også i dén grad.


Da hun fyldte 12 år, fik hun nemlig af sin mor en bog med blanke sider. Først studsede hun, men bogen blev afgørende for hende:


- Jeg kunne vågne om morgenen og være vildt sur på min mor. Kort efter blev jeg så ked af det og ville sidde på skødet. Det var som om, nogen skiftede stemning på mig med en remote, og jeg forstod intet.


- Men hvis jeg fik lavet det til ord og skrevet det ned i bogen, fik jeg det bedre, fortæller Josefine Ottesen i TV 2 Fyns podcast- og portrætprogram 'Vendepunktet med Signe Ryge'.


Hør hele interviewet der, hvor du normalt hører podcasts

Privatfoto
Privatfoto
Josefine Ottesen, cirka 12 år gammel.

Netop den erfaring blev afgørende for Josefine Ottesen, og for den måde hun håndterede sit liv på:

- Når der var noget, som jeg ikke forstod eller var bange for, så skrev jeg det ned og gjorde det til en fortælling. Så kunne jeg se på det udefra, og bedre forstå hvad der foregik i mig selv. Det fik kollossal betydning for mig op gennem puberteten.

At bruge ord og fortællinger som et middel til at få det bedre fortsatte ind i voksenlivet for den knap 70-årige forfatter:

- Det er stadig det, jeg skriver ud fra. Hvis jeg bliver bekymret eller provokeret eller bange, så skriver jeg. At formulere mig sprogligt har været - og er stadig - helt afgørende for at forstå mig selv og forstå, hvorfor jeg reagerer, som jeg gør.

Læserne har åbenbart også haft brug for for de mange fortællinger fra Josefines hånd. Siden 2011 har hun ligget fast på top-ti listen over modtagere af bibliotekspenge. I flere af årene på en andenplads, kun overgået af Bjarne Reuter.

Kvoten brugt op

Josefine Ottesen voksede op i et hjem, hvor både moderen og søsteren var forfattere. Derfor styrede hun ikke selv den vej:

- Jeg troede, at kvoten for forfattere i min familie var brugt op.

Hun brugte i stedet de første tyve år af sit voksne liv på at arbejde som skuespiller og instruktør med sin anden store passion: teater, især for børn. Det var givende, men også hårde år, hvor der altid skulle søges penge til næste projekt, og hvor alle deltagere var medbestemmende. Det var krævende for en type som Josefine Ottesen, der trives bedst med selv at stå ved roret og bestemme det hele.

Parallelt med teaterarbejdet fortsatte Josefine Ottesen da også med at skrive. I 1983 debuterede hun med  "Prinsesse Morgenrøde og Lindormen": En bog, der blev til af omveje, fordi en redaktør tilfældigvis læste historien og ønskede at udgive den, men det blev et nej tak fra Josefine Ottesen.

- Den skulle ikke udgives. Jeg skulle ikke være forfatter. Tænk, hvis det var den eneste historie, jeg havde i mig! Det ville være for fladt.

Privatfoto
Privatfoto
Josefine Ottesens mor, Thea Bank Jensen, som fik stor indflydelse på sin datters forfatterskab.

Hul på ballonen

Men ud kom eventyret, og så var der gået hul på ballonen, der viste sig at være propfyldt af historier. Både de korte, men senere også de lange og ikke mindst serier for børn og unge. Det store gennembrud blev “Eventyret om fjeren og rosen”, som hun i 1987 modtog Kulturministeriets Forfatterpris for.

- Da jeg hørte det, var min reaktion: Hvorfor det, jeg er jo ikke forfatter! Det var ikke det billede, jeg havde af mig selv.

I dag hersker der ingen tvivl om, at Josefine Ottesen er forfatter. Heller ikke for hende selv. Og historierne ruller fortsat ud af hende. Lige nu er hun for eksempel i gang med et omfattende researcharbejde til en ny serie, “Gudernes guld”, der foregår ved Gudme og Lundborg på Fyn hen over adskillige århundreder.

TV 2 FYN PLAY | SERIER

Vendepunktet med Signe Ryge

Signe Ryge inviterer interessante Fynboer i studiet til en samtale om vendepunkter i deres liv.

En skelsættende fødselsdag

Den 4. februar 2026 sker der noget ganske særligt. Josefine Ottesen har fødselsdag, og hun fylder 70 år. Den runde dag er ikke bare en fødselsdag som alle andre.

- Den er skelsættende for mig, og der skal ske nogle store forandringer.

For eksempel har Josefine Ottesen af praktiske grunde solgt sit elskede skrivehus på Nordlangeland, hvor hun har skrevet metervis af bøger. Hun har også solgt hele sit digitale forfatterskab til forlaget Saga efter selv at stået for udgivelserne i alle årene.

Desuden sælger hun det forsamlingshus i Svendborg, som hun købte i 2017 og sammen med en stor flok entusiaster fra det sydfynske har bygget et kulturelt medborgerhus op omkring. Men nu kommer nye tider.

- Jeg mærker, at der er en udløbsdato, og jeg vil have færre bolde i luften. Jeg vil fokusere på det vigtigste: min familie og at skrive. For jeg kan ikke lave noget halvt.

Få den fulde appoplevelse

Hent vores app og gå ikke glip af de vigtigste fynske nyheder

Dit digitale aftryk

Vi bruger cookies for at gøre din oplevelse bedre. Enkelte bruges til reklameformål. Vi klatter ikke med dine data, og du kan altid trække dit samtykke tilbage. Læs mere her.

Du kan altid ændre dine præferencer senere

Her kan du finde en oversigt over, hvilke cookies vi potentielt sætter.

Se flere detaljer om vores cookies her