kl.

Artiklen er mere end 30 dage gammel

LYT
Del
Link
kopieret!

Fem erhvervsfolk fra Assens cykler 350 kilometer mod nord for at samle ind til udsatte familier.

Fem erhvervsfolk fra Assens klikker sig torsdag i pedalerne for at cykle til Skagen til fordel for dårligt stillede børn i kommunen. De kalder sig Tour de Four.

“Det er en kæmpe lettelse for os, at vi ved, vi har økonomien i orden, og at vi kan lave de ting, vi gerne vil, med familierne”

— Jette Birk, formand, Red Barnet Assens

- Når man har muligheden, så skal man også gøre det. Vi har nogle muligheder og ressourcer, vi kan træke på gennem vores netværk, siger Ove Nygaard, som er en af de fem cykelryttere.

Det er femte år i træk, gruppen samler ind fra sadlen, og de håber i år at kunne nå et syvcifret beløb samlet.

- Vi har gennem de sidste fire år samlet 745.000 kroner sammen til dem, og vi har en drøm om at runde en million i år på det femte år, siger Ove Nygaard.

Gå tilbage Del
kl.
Opdateret: 4. jun. 2020 kl. 15:24
Fyn

DM i cykling kommer til Fyn

Henning Bagger / Ritzau Scanpix
Henning Bagger / Ritzau Scanpix

Cykelglade fynboer får glæden af DM i cykling i år, da det skal afholdes i Middelfart. Om tilskuere bliver tilladt er dog endnu uvist.


Danmarksmesterskaberne i cykling skal afvikles på Fyn. Det bekræfter Claus Rasmussen, der er formand for Cykling Odense, over for TV 2/Fyn.

- Det er virkelig fedt, at DM i cykling kommer til Fyn. Nu ser vi bare frem til en masse dage med planlægning, siger Claus Rasmussen.

Det store cykelløb kommer til at foregå over to dage i Middelfart, og det kommer til at erstatte det ellers normalt velbesøgte Fyn Rundt.

- Vi har ikke besluttet endnu, om vi vil kalde danmarksmesterskaberne for Fyn Rundt endnu, siger Claus Rasmussen og fortsætter:

- Vi mangler at få alle detaljerne på plads, men det er rigtig fedt, at danmarksmesterskaberne skal afholdes på Fyn.

Håber det kan afvikles i august

Den endelig dato for cykelløbet er heller ikke fastlagt, men Claus Rasmussen håber, at det kan blive afholdt i august.

“Det bliver spændende at se, hvor mange gange vi skal lave vores planer om”

— Claus Rasmussen, formand, Cykling Odense

- Hvis cykelløbet først kan afholdes i september, så er der en risiko for, at mange af de store stjerne ikke vil kunne deltage. Særligt på damesiden vil det være svært for ti ryttere, der kører for udenlandske hold, siger han.

Store cykelløb, som Tour de France, Vueltaen og Giro d'italia, er nemlig blevet rykket til efter sommeren, og derfor er der risiko for, at de mange løb vil kollidere med hinanden.

- Vi håber virkelig, at det kan afholdes i august, men alt afhænger af forsamlingsforbuddet. Vi kan jo også risikere, at der ikke må være tilskuere, og det kan være en svær opgave at løse på landevejen, hvor vi jo ikke kan forhindre folk i at møde op, siger Claus Rasmussen.

- Spændende at se, hvor mange gange vi skal lave planerne om

Claus Rasmussen håber desuden, at motionsløbet, der plejer at foregå under Fyn Rundt, stadig vil kunne afvikles.

- Vi håber meget, at det kan bibeholdes, men vi er jo stadig afhængige af mydighedernes udmeldinger. Vi sigter efter det, og så bliver det spændende at se, hvor mange gange vi skal lave vores planer om, siger han.

DM kommer til at foregå over to dage, og Claus Rasmussen regner med, at det vil centreres omkring Middelfart.

Hjælper udsatte efter coronakrise

Det er familieoplevelsesklubben i den lokale afdeling af Red Barnet i Assens, der modtager pengene. I de sidste fire år har cykelturen været med til at finansiere en række arrangementer som for eksempel biografture, juletræsfester og ture til Djurs Sommmerland.

- Det er en kæmpe lettelse for os, at vi ved, vi har økonomien i orden, og at vi kan lave de ting, vi gerne vil, med familierne. Det er en luksus og den skønner vi virkelig på, siger Jette Birk, som er formand for Red Barnets lokalforening i Assens Kommune.

I år bliver det til en noget længere tur for familierne fra Assens.

- I år har vi rigtig flottet os med en femdagestur til Bornholm. Egentlig fordi Red Barnet fylder 75 i år, men det har også vist sig, at der mere end nogensinde er brug for, at de familier, der har det svært, kan komme på sommerferie efter en periode, der har været specielt svær for dem, siger Jette Birk.

Gå tilbage Del
kl.
Fyn

1.500 fynboer på cykeltur - hver for sig

Mandag blev der cyklet på livet løs på hele Fyn på ægte corona-manér. Over 1.500 fynboer deltog i arrangementet "Fyn cykler sammen".


 Mandag blev der cyklet på livet løs, da mere end 1.500 fynboer satte sig i sadlen og cyklede sammen, men hver for sig.

Det er selvfølgelig på grund af corona, at cykelarrangementet blev afholdt på denne måde, hvor fynboer øen rundt kunne cykle sammen i et fællesskab, men med hvert deres start- og slutpunkt.

"Fyn cykler sammen" hedder arrangementet, som er et samarbejde på tværs af Fyn med blandt andre cykelklubber, Jysk Fynske Medier, Destination Fyn og DGI.

Både engagerede og hygge-cyklister

I Helnæs lød starten blandt andet for de fem herrer i "Tour de Four", inden de begav sig ud på deres rute, som lød på 60 kilometer.

- Så får vi noget god træning i benene og kan nyde den gode natur og luft. Vi har glædet os til i dag, siger Ove Nygaard, der er en del af cykelklubben "Tour de Four".

Rundt omkring på Fyn har lokale virksomheder opsat pitstops, hvor deltagerne kan samle energi til turen.  I alt er 30 lokale pitstops sat op.

Blandt andet på Gl. Brydegård ved Helnæs, hvor man stod klar med cykelbrunner til de første 150 ryttere.

- Der røg også et par bajere ned. Så jeg tænker, at det både er de engagerede cyklister, og også hygge-cyklisterne, der er med i dag, siger Caroline Møller Bohn, der er hotelchef på Gl. Brydegaard.

Fyn som cykelø

Arrangementet er blevet til for blandt andet at sætte fokus på Fyn som en cykelø.

- Nu vil vi gerne vise fynboerne og gøre dem bevidste om, at Fyn er en fantastisk cykelø, og at de bliver stolte af at bo her, siger Laura Raidla, der er chef for Bike Island Fyn.

Det officielle startskud lød fra Storms Pakhus i Odense, men rundt om på øen styrede deltagerne selv, hvor de ville starte. Blandt andet var der cykelklubben "Tour de Four" i Helnæs, og på Facebook kan man se tilbagemeldinger fra hele Fyn, hvor der er blevet cyklet helt op til 109 kilometer på  Sydfyn.

350 kilometer mod nord

Udover at ramme svage familier hårdt, har coronakrisen også kostet indsamlede kroner for organisationen.

- De sidste år har det været fantastiske beløb, der er indsamlet, men det har også været kombineret med et charity-event i foråret, som desværre er aflyst i år, siger Jette Birk.

Jeanette Torndahl Fournier
Jeanette Torndahl Fournier
Cykelrytterne blev sendt afsted med flag torsdag eftermiddag.

Dermed er der pres på de fem herrer, hvis de skal nå millionen, når de torsdag bevæger sig mod nord i det gode vejr.

- Der er højt humør i truppen, og vi glæder os. Vi har trænet hårdt op, selvom der har været coronakrise, siger Ove Nygaard.

Turen tilbagelægges i tre etaper, som tilsammen udgør en tur på omkring 350 kilometer.

- I dag cykler vi til Skanderborg, i morgen fortsætter vi til Dokkedal ved Limfjorden, og så lander vi i Skagen lørdag middag, siger Ove Nygaard.

For
Tophistorie
Instagram/viktoraxelsen
Instagram/viktoraxelsen

Den danske badmintonstjerne Viktor Axelsen har ikke været i aktion siden slutningen af oktober, hvor han tabte til Anders Antonsen i kvartfinalen ved French Open.


Siden har Axelsen kæmpet med de samme rygproblemer, der sidste forår tvang ham ud i en operation og et halvt års pause fra badmintonbanen.


Men selvom et comeback lige nu har lange udsigter, så er Axelsen ikke klar til at kaste håndklædet i ringen. På hans Instagram-profil har man i løbet af januar kunnet følge med i, hvordan han holder sin fysiske tilstand ved lige i Dubai. Samtidig har en video fra en swimmingpool vakt opsigt.


Her kan man se Axelsen gå igennem vandet som en del af sin træning, mens hans ryg bærer præg af en solid omgang behandling. Over for TV 2 Sport bekræfter Axelsen, at listen over forskellige behandlingsformer efterhånden er lang:

- Jeg har prøvet – og prøver fortsat – en masse forskellige behandlinger for at blive smertefri, men det er uvist, hvad situationen er, siger Axelsen med henvisning til et comeback.

Axelsen har efterhånden døjet med rygproblemer i mange år, men siden det for alvor blev kritisk op til OL 2024, har han både prøvet fysioterapeut, blokader, en operation, akupunktur, osteopat og senest en alternativ kinesisk behandling, der også er en form for akupunktur og massage.

Frit fald på ranglisten

Tidligere i januar kiggede TV 2 Sport nærmere på Viktor Axelsens ranglistesituation, der lige nu forværres uge for uge. Senest har Axelsen mistet sine point for sidste års sejr i India Open, hvilket har sendt danskeren helt ned som nummer 51 på den nyeste verdensrangliste.

Det betyder, at Axelsen ikke længere er selvskrevet i de største turneringer, men kigger man på tilmeldingerne til de næste World Tour-turneringer – Super 300-turneringen German Open og Super 1000-turneringen All England i marts – har Axelsen end ikke forsøgt at tilmelde sig.

Med andre ord er han altså ikke tæt på et comeback, som situationen ser ud lige nu, og 16. februar udløber fynboens protected ranking, som indtil nu har sikret ham muligheden for at komme ind i de største turneringer. Reglerne foreskriver, at en spiller ikke kan få beskyttet sin placering igen, før der er gået to år.

Hvad betyder 'protected ranking'?

Spillere i top-32 kan ansøge om at få låst deres placering på verdensranglisten, hvis skader eller andet forhindrer dem i at spille i mellem tre og 12 måneder. Den gælder maksimalt et halvt år efter comebacket.

I Viktor Axelsens tilfælde lå han nummer tre i verden, da hans ranglisteplacering blev låst 15. april 2025. Den udløber 16. februar.

I den periode kunne Axelsen tilmelde sig turneringer, som om han lå nummer tre i verden, selvom han reelt indtog en anden placering på ranglisten (i øjeblikket nummer 30).

På nuværende tidspunkt ønsker Viktor Axelsen dog ikke at forholde sig til sin ranglisteplacering og mulighederne, før han kender yderligere til sin situation.

TV 2 Sport har tidligere været i kontakt med det internationale badmintonforbund, BWF, for at spørge til, hvorvidt det er muligt at gradbøje reglerne for en dobbelt OL-guldvinder, hvis han på et tidspunkt ønsker at gøre comeback.

- Specifikt for Viktor Axelsen kan vi ikke spekulere i, hvad vi hypotetisk kunne gøre uden at være fuldt ud klar over hans skadesituation, lød svaret.

For
Tophistorie
Alexander Aagaard
Alexander Aagaard

I skrivende stund har januar en middeltemperatur på 0,6 minusgrader. Med en måned der snart er slut, er der ikke meget, som rykker på den værdi, skriver TV 2 Vejret.

Dermed ender januar som den koldeste måned i otte år. Det er også første måned med en middeltemperatur under frysepunktet siden februar 2018.

Og det ser ikke umiddelbart ud til at ændre sig. Ifølge DMI er “vejrudsigten er "gået i hak”.

Et kraftigt og stabilt højtryk har etableret sig over det vestlige Rusland, og det fungerer som en effektiv stopklods for det klassiske vintervejr, som normalt passerer Danmark vestfra med mere mild og fugtig luft.

Fynske veteraner protesterer mod Trump-udtalelser

Lørdag har Danske Veteraner indkaldt til march fra Kastellet i København og...

Lørdag har Danske Veteraner indkaldt til march fra Kastellet i København og til den amerikanske ambassade fra klokken 13. Her vil man holde i alt fem minutters stilhed. Det gør de for at markere deres utilfredshed med Donald Trump og hans udtalelser.

Læs mere
For
For
Tophistorie
Fyn
Kasper Alfredo Knudsen
Kasper Alfredo Knudsen

Det bliver det socialdemokratiske byrådsmedlem i Nyborg Lone Smidt, der bliver ny formand for den fynske fagbevægelse FH Fyn.


Det står klart efter, at fristen for at stille op som kandidat udløb tidligere i denne uge.


Den konstituerede formand er eneste kandidat til posten.


- Det er korrekt, at jeg ved deadline er eneste kandidat til formandsposten i FH Fyn for den kommende toårige periode. I henhold til vedtægterne kan der ikke opstilles kandidater på selve repræsentantskabsmødet, oplyser Lone Smidt til TV 2 Fyn.

Hun var oprindelig næstformand, da FH-formand og tidligere byrådsmedlem i Odense, Helle Nielsen, i oktober 2025 blot 64 år gammel afgik ved døden.

Gå tilbage Del
kl.

Efter magtdeling over midten i Nyborg - går viceborgmester også efter fag-toppost?

Kasper Alfredo Knudsen
Kasper Alfredo Knudsen

Socialdemokratiets borgmesterkandidat Lone Smidt valgte at pege på Kenneth Muhs som borgmester på valgnatten.


Til gengæld blev partiet belønnet med tre udvalgsformandsposter, to næstformandsposter og en 1. viceborgmesterpost øremærket til Lone Smidt.


Og nu står Lone Smidt måske også til at til at få endnu en toppost - nemlig som formand for FH-Fyn - fagbevægelsens fælles talerør på Fyn.


S har ikke sat navne på

I øjeblikket er Lone Smidt, tidligere tillidsmand i Nyborg Kommune, næstformand i FH-Fyn.

Men hun er også konstitueret på formandsposten efter Helle Nielsens pludselige dødsfald.

Der er endnu ikke fastsat en dag for formandsvalget i FH-Fyn, og det vides ikke, om flere kandidater stiller op.

Mandag er der møde i forretningsudvalget, hvor emnet diskuteres. Men det ligger fast, at Lone Smidt før valget på et forretningsudvalgsmøde i FH-Fyn oplyste, at hun går efter formandsposten, hvis ikke hun blev borgmester.

Forretningsudvalgsmedlem Carsten Kringelum Duus kritiserede før kommunalvalget Lone Smidt for at spille på to heste - både på sin politiske karriere i Nyborg og formandsposten hos FH-Fyn.

Han mener hendes hovedfokus bør ligge et sted, nemlig på formandsjobbet, har han udtalt til DR Fyn.

Det er en udtalelse, han ikke ønsker at kommentere yderligere på inden mødet mandag.

Den tidligere formand, Helle Nielsen, sad dog i perioder i både Odense Byråd og som formand for FH-Fyn.

Intet svar

Lone Smidt har ikke svaret på TV 2’s spørgsmål om, hvorvidt hun fortsat ønsker at stille op til formandsposten i FH-Fyn.

Hidtil har Lone Smidt været formand for kultur- og fritidsudvalget i Nyborg, 2. viceborgmester og medlem af økonomiudvalget, ældreudvalget, beskæftigelses- og integrationsudvalget og skole og dagtilbudsudvalget.

Men udvalgsstrukturen ændres i den nye valgperiode fra 8 til 6 fagudvalg med hver 7 medlemmer - hvis man ser bort fra økonomiudvalget, der til gengæld vokser fra 7 til 9 medlemmer for, at alle partier er repræsenteret i den nye konstituering.

Der indføres samtidig honoraraflønning til alle næstformand med cirka 40.000 kroner om året.

Socialdemokratiets byrådsgruppe mødes først på søndag for at sætte navne på, hvilke seks socialdemokrater, der skal repræsentere partiet på de forskellige poster, og om forskudsopgørelsen skal laves helt om.

Formandsposten hos FH-Fyn aflønnes med 49.000 kroner om måneden. Det samme gør næstformandsposten.

Kritik af “dobbeltjob”

Både i forretningsudvalget og eksternt har der været debat om, hvorvidt Lone Smidt både kan passe jobbet som byrådsmedlem, 1. viceborgmester, ældre- og sundheds-udvalgsformand i Nyborg Kommune, som medlem af Sundhedsråd Fyn og formandsposten i FH Fyn.

I forbindelse med Lone Smidts kandidatur, siger Carsten Kringelum Duus, næstformand i Blik & Rør Kreds Sydjylland-Fyn og medlem af FH Fyns forretningsudvalg, at flere fagforeninger har været kritiske over for Lone Smidts “dobbeltjob”.

For os i Blik & Rør er det afgørende, at en ny FH-formand sætter lønmodtagerne allerførst og går helhjertet ind i tillidshvervet. Det er ingen hemmelighed, at der blandt flere i bevægelsen er en betydelig bekymring for, om Lone fuldt ud kan løfte opgaven som ny FH-formand, når hun samtidig sidder tungt i byrådet i Nyborg.

- Det er et arbejde, der i høj grad kræver tid og fokus – ikke mindst set i lyset af den økonomiske situation, Nyborg befinder sig i. Når alt dette er sagt, står Lone Smidt til at blive valgt som ny FH Fyn-formand. Hun skal have muligheden for at vise sit lederskab og naturligvis have den fulde opbakning – og det er jeg overbevist om, at hun vil få, siger Carsten Kringelum Duus.

Arkivfoto
Arkivfoto
Carsten Kringelum Duus.
Gå tilbage Del
kl.
Fyn

Datter til afdød FH-formand advarer: To så magtfulde job kan ingen varetage på én gang

Morten Albek
Morten Albek

Kan man både være 1. viceborgmester i Nyborg, formand for ældre- og sundhedsudvalget, næstformand i økonomiudvalget og byrådsmedlem samtidig med, at man har et fuldtidsjob som formand for de fynske fagforeningers hovedorganisation FH Fyn.


Nej, det mener Maria Lykke Nielsen-Løkkegaard ikke, man kan.


Hun tvivler på baggrund af hendes indsigt i, hvad formandskabet krævede af hendes mor.


Derfor reagerer hun nu på TV 2 Fyns omtale af Nyborgs socialdemokratiske borgmesterkandidat ved kommunalvalget, Lone Smidts, planer om at stille op som FH-formand.


Maria Lykke Nielsen-Løkkegaard er datter af netop afdøde FH-formand Helle Nielsen, og så har hun i øvrigt været suppleant til Nyborg Byråd for Socialdemokratiet.


Ville ikke have tunge poster

Hendes mor, Helle Nielsen, sad ikke i byrådet, mens hun fra 2020 til 2025 var FH-formand, men tidligere, mens hun var LO-formand, havde hun en enkelt udvalgspost, og det var som ulønnet menigt medlem eller ulønnet næstformand i ældre- og handicapudvalget, viser en gennemgang af udvalgsoversigten fra 2014-2020 på Odense Kommune hjemmeside.

Hun sad også som kommunal repræsentant i bevillingsnævnet og Fonden for Syddanske Forskerparker.

- Min mor var meget bevidst om, at det var jobbet som først LO-formand og siden FH-formand, der havde hendes hoved-fokus, og hun var opmærksom på ikke påtage sig for tunge politiske poster samtidig, siger Maria Lykke Nielsen-Løkkegaard.

Det er især Lone Smidts poster som 1. viceborgmester og ikke mindst formandsposten i et nyt sammenlagt ældre- og sundhedsudvalg, hun synes er en udfordring.

Det nye sammenlagte ældre- og sundhedsudvalg har et sammenlagt budget på over 700 millioner kroner - altså næsten trekvart milliard kroner.

Hvis man ser på de vederlagsdækkede byrådsmøder og udvalg, Lone Smidt kommer til at skulle passe, så har der alene i år indtil nu været afholdt 12 byrådsmøder, 19 økonomiudvalgsmøder, og 12 ældreudvalgsmøder.

Dertil kommer som nævnt en post som 1. viceborgmester.

Om FH Fyn

Fagbevægelsens Hovedorganisation blev stiftet i december 2020 med 60.000 lønmodtagere, der gik sammen i en ny organisation, FH-sektion Fyn.

FH-Fyn består af de tidligere LO Fyn, LO Vestfyn og FTF Region Syddanmark, der var fordelt på seks fynske kommuner.

- Jeg mener ikke, at man kan passe to så magtfulde, vigtige og krævende stillinger på samme tid, uanset hvem man, er eller hvilket stof, man er gjort af. Jeg synes, man skylder både FH Fyns medlemmer og borgerne i Nyborg Kommune mere, og jeg håber, at vedkommende, der bliver valgt som FH-formand vil være 110 procent dedikeret til fagbevægelsen, for det har Fagbevægelsen brug for. Men begge steder er der brug for en stærk indsats - i fagbevægelsen ikke mindst på grund af faldende medlemstal, siger Maria Lykke Nielsen-Løkkegaard.

Pegede på Venstre-borgmester

Hun undrer sig i øvrigt over, at Lone Smidt som eventuelt ny formand samtidig i Nyborg har peget på en Venstre-borgmester, når der var alternativer, og Socialdemokratiet gik til valg på at få en ny borgmester.

I FH’s forretningsudvalg har Blik og Rør repræsentant Carsten Kringelum Duus, der stillede op til byrådet for Socialdemokratiet i Odense, tidligere gjort opmærksom på, at Lone Smidt kan have en udfordring med både at passe en politisk karriere og et fuldtids formandsjob for fagbevægelsen.

I Lone Smidts nyborgensiske bagland siger formanden for 3F Østfyn, Tonny Fejerskov, der er medlem af FH’s bestyrelse, at han vil tage en samtale med Lone Smidt.

Men at han også har tiltro til, at Lone Smidt selv kan vurdere, om hun kan klare begge dele, da hun er næstformand - og i øjeblikket konstitueret formand for FH Fyn.

Ved hvad det kræver

Forretningsudvalgsmedlem Nina Skov Lauridsen, der er formand for FOA i Odense, vil ikke offentligt kommentere på drøftelser i forretningsudvalget, men mener også, at Lone Smidt som næstformand selv har en fornemmelse af, hvad jobbet kræver.

- Jeg ønsker ikke at gå i pressen med min holdning. Men Lone Smidt har siddet som næstformand og har selv indsigt i, hvad jobbet kræver, siger Nina Skov Lauridsen.

Hovedpersonen selv, Lone Smidt, skriver i et skriftligt svar, at hun er hamrende stolt af de forhandlinger hun indgik med Venstre.

Kasper Alfredo Knudsen
Kasper Alfredo Knudsen
Lone Smidt er stolt over konstitueringen. Foto: Kasper Alfredo Knudsen.

- Det blev det stærkeste resultat jeg kunne ønske mig næstefter borgmester posten. Vi skal ikke glemme at det nye byråd er med blåt flertal, og S nu står med tre formandsposter, to næstformandsposter og en viceborgmesterpost. Foruden de 11 fagudvalgspladser så sætter det et stærkt socialdemokratisk afsæt for de næste fire år. Det var et meget pragmatisk forhandlingsrum med Venstre, skriver Lone Smidt.

Går ned i udvalgsposter

Hun understreger, at hun nu går ned i udvalgsposter, som er fordelt til politiske partifæller.

- Jeg forsætter som næstformand i økonomiudvalget og ser frem til min nye formandsplads i sundhed og ældre - et område jeg kender særdeles godt. Jeg er opdraget i fagbevægelsen - jeg har de sidste fire år som næstformand i FH Fyn navigeret samtidig med at være byrådsvalgt - og det er lykkedes alene ved at have flid og forståelse for at arbejdet godt kan forene sig med et borgerligt ombud, skriver hun.

Jobbet som formand for FH Fyn indebærer en månedsløn på 49.000 kroner. Næstformanden aflønnes på samme niveau.

FH Fyn har bestyrelsesmøde mandag, og formandsvalget forventes afgjort på et repræsentantskabsmøde i 1. kvartal af 2026.

Ser frem til drøftelser

Lone Smidt mener godt, hun kan overkomme både den politiske karriere og formandsjobbet i FH Fyn.

- Jeg er bekendt med den kritik, der er rejst, men jeg ville ikke have påtaget mig begge roller, hvis jeg ikke havde tillid til, at jeg kan varetage dem forsvarligt og med det nødvendige arbejdstempo, siger hun og uddyber:

- Efter repræsentantskabsmødet 18. februar ser jeg meget frem til sammen med forretningsudvalget og bestyrelsen at drøfte opgaverne politisk og administrativt i FH sektion Fyn og samle os om vores kerneopgaver med fokus på lønmodtagernes løn og arbejdsvilkår, oplyser hun i et skriftligt svar til TV 2 Fyn.

For
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Nye tal, som Cepos har trukket for DR Nyheder, viser, at 32.000 personer, som har en årsløn under 300.000 kroner – svarende til en månedsløn under 25.000 kroner – ikke modtager en fødevarecheck.

Det skyldes, at de pågældende lavtlønnede personer på arbejdsmarkedet ikke har børn under 18 år, som er en betingelse for at få fødevarechecken.

Det er urimeligt, lyder det fra fagforeningen HK.

- Vi er også nødt til at se på nogle andre løsninger for de lavtlønnede medarbejdere, som altså ikke får del i fødevarechecken. Det kunne for eksempel være ved at øge jobfradraget, siger Mads Samsing, forbundsformand for HK.

Over to millioner danskere står til at modtage en fødevarecheck.

Få den fulde appoplevelse

Hent vores app og gå ikke glip af de vigtigste fynske nyheder

Dit digitale aftryk

Vi bruger cookies for at gøre din oplevelse bedre. Enkelte bruges til reklameformål. Vi klatter ikke med dine data, og du kan altid trække dit samtykke tilbage. Læs mere her.

Du kan altid ændre dine præferencer senere

Her kan du finde en oversigt over, hvilke cookies vi potentielt sætter.

Se flere detaljer om vores cookies her