kl.
Tim Kildeborg Jensen/Ritzau Scanpix
Tim Kildeborg Jensen/Ritzau Scanpix

Artiklen er mere end 30 dage gammel

LYT
Del
Link
kopieret!

Fjernvarme Fyn vil investere milliarder i grøn omstilling, men det må ikke koste på varmeregningen.

Fjernvarme skal gerne blive klimaneutralt. Det er målet med en ny teknologi Fjernvarme Fyn er ved at udvikle sammen med finske Fortum. 

- Det er en stor opgave og en stor investering. Men det er en del af løsningen på de fremtidige udfordringer vi har med klimaet, siger Jan Strømvig, direktør ved Fjernvarme Fyn.

Og derfor har Fjernvarme Fyn indledt et partnerskab med den Fortum-koncernen, der allerede har haft succes med CO2-fangst i mindre skala. 

- Vi er måske nok det lille fjernvarmeselskab i det her samarbejde, men vi har brug for nogen, der har store muskler, potentiale, erfaringer og ressourcer til at kunne gå ind i sådanne projekter, siger Jan Strømvig. 

Projektet går ud på at fange og lagre CO2, men også konvertere det til bæredygtigt brændsel.

Gå tilbage Del
kl.
Fyn

Ny teknologi skal fange CO2: I fremtiden bliver fjernvarmen klimaneutral

Tim Kildeborg Jensen/Ritzau Scanpix
Tim Kildeborg Jensen/Ritzau Scanpix

480.000 ton C02 fanget, lagret og omdannet til ressourcer. Det er målet med den undersøgelse, som Fjernvarme Fyn og finske Fortum nu igangsætter for på sigt at gøre fjernvarmen klimaneutral.


I fremtiden bliver det meget grønnere at tænde for radiatoren, hvis du bor i Odense og Nyborg.

Det er i hvert fald ambitionen med et nyt samarbejde mellem Fjernvarme Fyn og den finske Fortum-koncern.

- Vi ser en mulighed for at levere klimaneutral fjernvarme til borgerne på Fyn og på samme tid bidrage markant til at nedbringe Danmarks samlede CO2-udledning. Derfor går vi og Fortum-koncernen nu forrest med en ambition om at hjælpe Odense Kommune med at blive klimaneutral i 2030 og yderligere bidrage til den nationale klimastrategi, siger Fjernvarme Fyns administrerende direktør, Jan Strømvig, i en pressemeddelelse.

De to selskaber vil i gang med at indfange CO2 og lagre det under jorden, så det på sigt kan blive en bæredygtig ressource. Håbet er, at den indfangede CO2 kan udnyttes i for eksempel genanvendt plastik eller som brændstof til transport og i industrien.

Et års undersøgelse

I første omgang indebærer det nye samarbejde en forundersøgelse, som forventes færdig inden årets udgang.

Her vil man undersøge, om det er muligt at indfange CO2 fra Fjernvarme Fyns anlæg i Odense og fra Fortums anlæg i Nyborg, der miljøbehandler farligt affald fra industrivirksomheder og forsyner nyborgenserne med fjernvarme.

“Vi tager her et stærkt skridt i retningen af et klimaneutralt Odense”

— Tim Vermund, klima- og miljørådmand, Odense Kommune

I Odense Kommune er man glade for det nye projekt, som borgmester Peter Rahbæk Juel (S) vurderer vil være med til, at kommunen når sit mål om at være klimaneutrale allerede i 2030.

- Teknologien omkring CO2-fangst, som vi nu udforsker nærmere, har potentiale også i et større klimaperspektiv, hvor kulstof og brint ikke alene kan blive til bæredygtigt brændsel, men hvor selve processen også bidrager til udvikling og grønne arbejdspladser. Uanset typen af teknologi er det allermest afgørende, at vi finder frem til de bedst mulige klimaløsninger for netop vores by, siger Peter Rahbæk Juel i pressemeddelelsen.

Det er han ikke alene om at synes.

- Vi tager her et stærkt skridt i retningen af et klimaneutralt Odense. Potentielt fjerner vi her 40 procent af vores CO2. Vores bekymrende børn og unge skal vide, at vi er i gang med konkrete og reelle løsninger, der ikke bare får betydning for Odense. Når vi går foran og viser, at vi kan lykkes, vil de erfaringer og resulter, vi skaber, gøre det lettere for andre lande at følge med, siger klima- og miljørådmand i Odense, Tim Vermund (S), i pressemeddelelsen.

480.000 ton CO2 i 2030

På trods af at Fjernvarme Fyn allerede i et stort omfang har udfaset kul, så har de to selskaber i Odense og Nyborg tilsammen en CO2-udledning på knap en million ton. Med den nye teknologi forventer man i Odense at kunne indfange godt 340.000 ton CO2, mens man i Nyborg forventer at indfange knap 140.000 ton inden 2030.

Hvis det lykkes, så svarer det til cirka tre procent af løsningen på den danske klimaudfordring.

Efter 2030 håber de to selskaber på, at det på sigt er muligt at fange helt op mod 900.000 ton CO2, som kan lagres eller omdannes til bæredygtige ressourcer. 

De cirka 200.000 borgere i Odense, der i dag modtager varme fra Fjernvarme Fyn, vil fortsat få fjernvarme. Det samme er tilfældet for fjernvarmekunderne i Nyborg. Den eneste forskel er, at hvis CO2’en fra forbrændigsprocessen indfanges, så vil fjernvarmen blive klimaneutral.

På sit anlæg i Oslo i Norge har det finske selskab Fortum allerede haft succes med CO2-fangst i mindre skala.

  

- Selve fangstanlægget, det er jo en milliardinvestering. Og hvis man også skal lave de avancerede og bæredygtige brændstoffer og materialer, så er det også milliarder vi snakker, siger Jan Strømvig.

Men på trods af de store investeringer mener Jan Strømvig ikke, at det vil komme til at gå ud over varmeregningen. 

- Det er helt klart ambitionen at vi skal blive ved med at have de faste, lave og attraktive, konkurrencedygtige fjernvarmepriser. Det er et virkelig højt sat mål for for Fjernvarme Fyn, siger Jan Strømvig

Finansiering

Der bliver bragt mange penge i spil over finansloven. I følge Jan Strømvig er der nævnt et beløb over 16 milliarder kroner til det her projekt. 

- Så er der i øjeblikket et arbejde i gang omkring en grøn skattereform, vi også forventer vil understøtte projekter som det her, siger Jan Strømvig

Sidst men ikke mindst regner Fjernvarme Fyn også med at kunne spare en del penge på de CO2-kvoter, de lige nu betaler for at køre virksomheden.

Første skridt i følge Jan Strømvig er dog at komme i mål uden stigende fjernvarmepriser og en CO2-neutral fjernvarme, men ...:

- Kunne vi nu lave en god forretning ud af det, så er det også noget, vi altid har blik for, siger Jan Strømvig.

Gå tilbage Del
kl.

SDU klar til at indfri statsministerens nytårsønske: Grønt flybrændstof på vej

Tim Kildeborg Jensen/Ritzau Scanpix (øverst) / Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix (nederst)
Tim Kildeborg Jensen/Ritzau Scanpix (øverst) / Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix (nederst)

På Syddansk Universitet udvikles grøn brændstof til fly. Planerne blev mandag præsenteret for klimaministeren.


- Vi skal gøre det grønt at flyve.

Sådan sagde statsminister Mette Frederiksen (S) i sin nytårstale.

Hun henviste til, at flytrafikken er skadeligt for vores klima og ytrede et ønske om, at Danmark kan være med til at løse det problem.

Og det kan vi. I hvert fald ifølge Henrik Wenzel, der er professor ved Institut for Grøn Teknologi på Syddansk Universitet i Odense.

Instituttet arbejder på en CO2-neutral type brændstof, og mandag præsenterede de arbejdet for klima-, energi- og forsyningsminister, Dan Jørgensen (S). Faktisk er de så langt med forskningen, at de nu kan tage de indledende øvelser frem mod en produktion, fortæller Henrik Wenzel.

Fra CO2 til brændstof til ingen CO2

Brændstoffet, der laves fra CO2 og brint, vil være CO2-neutralt ved indenrigsflyvninger, som også er de flyvninger statsministeren havde fokus på i sin nytårstale. 

Professor Henrik Wenzel forklarer, at udenrigsflyvningerne ikke kan gøres CO2-neutrale, fordi der udover CO2-udledningen ved brændstof - som vil blive fjernet - også udledes CO2 på grund af de flystriber, der dannes efter flyet. Disse flystriber vil den grønne brændstof ikke fjerne, men dog mindske, så CO2-niveauet på flyvninger til udlandet vil falde.

Flyene ved indenrigsflyvninger flyver i så lavt et luftlag, at flystriber ikke dannes.

Hvad er flystriber?

Flystriber indeholder vanddamp og forbrændingsprodukter, som dannes i flymotorers udstødning. De dannes typisk imellem 8 og 13 kilometers højde.


Kilde: DMI

Dyrere at være grønnere

Det vil koste penge at gøre flyvninger mere grønne - både for udviklerne, flyselskaberne og passagererne.

- Hvis man skal gøre det grønt og bæredygtigt, så kan det også være noget, der kommer til at afspejle sig i flybilletten, siger klima-, energi- og forsyningsminister, Dan Jørgensen.

Det forventes, at flybilletterne vil blive mellem 20-25 procent dyrere. Professor Henrik Wenzel lægger dog vægt på at billetpriserne de seneste år har været faldende, og at vi derfor vil ende med en pris, vi tidligere har betalt for at komme ud og flyve.

- Vi kan altså flyve grønt på sådan noget brændstof og flyve billigere, end vi gjorde i 2013, siger han.

Samtidig fortæller professor Henrik Wenzel, at han forventer, at selve brændstoffet vil komme til at koste det dobbelte af det fossile brændstof - i begyndelsen af produktion måske tre gange så dyrt.

Minister Dan Jørgensen var begejstret for forskningen og fortæller, at der allerede er sat penge af til udvikling af brændstoffet. Samtidig mener Henrik Wenzel, at regeringens italesættelse af grøn flytrafik har forsikret investorerne nødvendigt.

På trods af udsigterne til større regninger, har Dan Jørgensen en forventning til fremtiden:

- Vi håber, at brændstoffet på sigt kan blive konkurrencedygtigt. At det på sigt faktisk kan blive billigere, end det er at flyve i dag, siger ministeren.

-  Det kan lyde helt som science fiction, men i virkeligheden er det bare science. Vi ved godt, hvordan man gør. Nu skal det op i skala og ned i pris.

Mikkel Skov Svendsen
Mikkel Skov Svendsen
Minister Dan Jørgensen sad på forreste række til præsentationen af det grønne flybrændstof.

Klar til at imødekomme efterspørgsel fra 2025

Henrik Wenzel forventer, at danskerne kan sætte sig i et indenrigsfly med grønt brændstof i 2025. På linje med statsministerens forventninger om at give danskerne mulighed for at flyve grønt i Danmark senest i 2025.

Professor Henrik Wenzel kalder efterspørgslen for brændstoffet internationalt gigantisk.

- Når sådan noget som det her kommer på banen, så er det sælgers marked i nogle årtier frem. Der vil være virkelig stor efterspørgsel efter det, siger han.

Statsminister Mette Frederiksen ønsker, at indenrigsflyvning i Danmark skal være fuldstændig grønt senest i 2030.

For
Tophistorie
Ida Alstrup

Nu starter kampen mod ulovlig helårsbeboelse, overbebyggelse, kriminalitet og socialt snyd i kolonihaver i Odense Kommune.


Det første offer: Biskorup Haveforening.


Men det stopper ikke der. Kolonihaverne i Odense Kommune har længe været en verserende sag, og efter budgetforhandlingerne i fjor er der nu afsat ni millioner kroner i perioden 2026 til 2028 for at komme problemerne til livs.


Og det er en god start mener formand for By- og Kulturudvalget Lars Christian Lilleholt (V).


- Hovedsageligt skal der løses de udfordringer, der er med overbebyggelse, helårsbeboelse, kriminalitet og socialt snyd. Vi har ikke alle redskaberne endnu, men det arbejder vi på, og så arbejder vi på, at folketinget skal hjælpe os i kampen.

Og udfordringer har der været nok af. TV 2 Fyn har tidligere kunne berette om masseslagsmål i Biskorup Haveforening, et kolonihavehus, der blev gennemhullet af 15 skud samme sted og en 4,4 kilo tung dynamitbombe, der blev opbevaret i en af haverne.

Og listen af eksempler stopper ikke der, mange andre kolonihaveforeninger rundt omkring i kommunen har oplevet lignende ting.

Hjælp fra folketinget

For føromtalte “kolonihavernes fjende nummer ét” Claus Skjoldborg (S) er de penge, som er blevet afsat, også en god start, men mere hjælp skal til, hvis rødderne for alvor skal rives op.

- Det er vigtigt, fordi der skal ryddes gevaldigt op i de her kolonihaver. Det er en start, men det er slet ikke nok penge. Vi må forhåbentligt kunne finde nogle flere penge til næste budgetforlig.

Samtidigt håber Claus Skjoldborg også på hjælp fra Christiansborg.

- Håbet er, at regeringen kommer med ny lovgivning på området, så det bliver nemmere at bevise, at folk ikke bor der fast, og at vi samtidigt får beføjelser til at smide dem ud, hvis de gør, siger han.

By-, Land- og Kirkeministeriet proklamerede, at arbejdet mod problemerne i kolonihaver skulle begynde i midten af november sidste år.

For
Tophistorie
Fyns Politi
Fyns Politi

1.328 gange har Fyns Politi haft bødeblokken fremme, i forbindelse med at de har fanget bilister i at overtræde loven på Fyn.

Det oplyser ordensmagten i et opslag på Facebook, hvor det skriver, at trafikken er kommet “skidt fra start i 2026”.

Kigger man på fordelingen af bøder er det særligt et problem, at folk bruger deres mobiltelefon, mens de kører bil. Det har politiet slået ned på intet mindre end 195 gang i januar måned - som ikke er ovre endnu.

Lederen af færdselsafdeling hos Fyns Politi ser med bekymring over de mange sager på bare en enkelt måned, fremgår det af opslaget.

Politiet afslutter opslaget med en bøn til alle trafikanter om at følge reglerne “for alles sikkerheds skyld”.

Sådan fordeler bøderne sig

  • 55 for at køre påvirket af euforiserende stoffer.

  • 195 for at bruge håndholdt mobiltelefon under kørsel.

  • 59 for manglende brug af sikkerhedssele.

  • 52 for at køre uden førerret.

  • 30 for at køre over for rødt lys.

For
Tophistorie
Christoffer Laubel
Christoffer Laubel

Efter seks retsdage og 22 vidneafhøringer er straffesagen mod den tidligere direktør for spillestedet Kansas City Thomas Aarup nær sin afslutning.


Fredag skal anklager og forsvarer fremlægge procedure, hvilket betyder, at de over for dommeren og de to lægdommere, skal argumentere for, hvorfor Thomas Aarup skal dømmes for bedrageri og dokumentfalskneri eller hvorfor han skal frikendes.


Thomas Aarup har fra start nægtet sig skyldig, og hævder, at det var it-problemer, der skyld i, at Odense Kommune modtog forkerte oplysninger alderen på de flere hundrede medlemmer af Kansas City.


Anklageren mener, at Thomas Aarup manipulerede tallene, så hovedparten af medlemmerne fremstod som under 30 år, hvilket gav betydeligt højere tilskud fra folkeoplysningsmidlerne. Virkeligheden var dog, at hovedparten af medlemmerne var over 30 år, og derfor modtog Kansas City uberettiget omkring 6-7 millioner kroner for meget i støtte over en årrække.


Liveblog
Anklager kræver tre års fængsel til direktør

For
Peter Salomon
Peter Salomon

I næste uge skal Friluftsbadets videre skæbne til debat i By- og Kulturudvalget, når udvalgsmedlemmerne skal tage stilling til, om badet skal lukkes permanent.

Det fremgår af dagsordenen for udvalgets møde 4. februar.

Odense Friluftsbad, der er fra 1933, er ved at være udtjent og en renovering af badet i dets nuværende form anslås at koste 77 millioner kroner i 2022-priser.

Samtidig har der de forgangne år været færre og færre gæster. Således var der i 2017 17.333, mens det tal er faldet til 9.148 sidste år. Der har dog været en lille opblomstring i antallet af besøgende de sidste to år.

Forvaltningen anbefaler, at friluftsbadet ikke genåbner i 2026, og at friluftsbadet nedlægges permanent. 

For
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Dyrevelfærdsenheden hos Fyns Politi rykkede for nyligt ud til en kvægbesætning, der var så udmagrede, at 41 kreaturer måtte aflives.

Det oplyser de i en pressemeddelelse.

Det får nu Fyns Politi til at opfordre ejere af dyrehold til at sikre, at udegående dyr har læ, ly og tørt leje samt adgang til foder og vand.

Derudover er det vigtigt med de kolde temperaturer, der er i øjeblikket, at kontrollere, at alle dyr har tilpas pelslag samt er i godt huld.

Fyns Politi understreger, at det er ejerens forpligtelse at tilse udegående dyr en gang i døgnet for at kontrollere, at alle dyr trives – hele året rundt.

I januar har Fyns Politi fået 17 anmeldelser om forhold vedrørende udegående dyr.

For
Fyn
TV 2

Statsministeriet indkaldte fredag til pressemøde om kriminelle udlændinge.


Til stede ved pressemødet var statsminister Mette Frederiksen, forsvarsminister Troels Lund Poulsen, udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen og udlændinge- og integrationsminister Rasmus Stoklund.


Blandt andet skal flere kriminelle udlændinge udvises. Er man idømt mindst et års ubetinget fængsel for alvorlig kriminalitet som for eksempel grov vold og voldtægt, skal man som klart udgangspunkt udvises.


Der skal også genåbnes en ambassade i Syrien med udpegning af en udsendelsesambassadør, og så skal der flere penge i hånden til afviste asylansøgere og flygtninge og familiesammenførte, der har fået deres opholdstilladelse inddraget og som udrejser frivilligt til Syrien eller Afghanistan i resten af 2026.


Allerede før præsentationen er udvisningsreformen blevet heftigt omdiskuteret, særligt i forbindelse med, at udvisning af udlændinge kan komme i karambolage med Den Europæiske Menneskerettighedskonventions artikel 8, som sikrer retten til privat- og familieliv.


Liveblog
Regeringen vil udvise alle udlændinge efter dom på mindst et års fængsel

Få den fulde appoplevelse

Hent vores app og gå ikke glip af de vigtigste fynske nyheder

Dit digitale aftryk

Vi bruger cookies for at gøre din oplevelse bedre. Enkelte bruges til reklameformål. Vi klatter ikke med dine data, og du kan altid trække dit samtykke tilbage. Læs mere her.

Du kan altid ændre dine præferencer senere

Her kan du finde en oversigt over, hvilke cookies vi potentielt sætter.

Se flere detaljer om vores cookies her