Artiklen er mere end 30 dage gammel
kopieret!
For hver dag dronerne er i luften, sparer de Sund & Bælt flere ugers arbejde.
Droner er i dag fast inventar på Storebæltsbroen, hvor de flyvende vidundere hjælper Sund & Bælt med vedligeholdelsen af den næsten 17 kilometer lange bro.
Med den rette vedligeholdelse kan dronerne vise sig at lægge tid til Storebæltsbroens levetid.
- Vi har lovet, at broen vil holde i mindst 100 år, men det er ikke umuligt, at den kan holde i 200 år, hvis vi vedligeholder den rigtig godt, siger Lars Fuhr Pedersen, som er teknisk direktør hos Sund & Bælt.
Dronerne bliver styret til at flyve rundt og tjekke broens tilstand ved at fotografere betonens overflade.
- Der er for eksempel forekomster af rust og nogle små revner på broen, som vi løbende holder øje med, siger Lars Fuhr Pedersen til TV 2.
Chatbot skal give bedre kundeservice på Storebælt
Fremover skal en såkaldt chatbot svare på dine spørgsmål, når du har brug for kundeservice hos Sund & Bælt.
Som en del af den digitale udvikling hos Sund & Bælt er de på vej med en ny, intelligent chatbot, kaldet BizzBot, som BroBizz har udviklet i samarbejde med Microsoft.
BizzBot skal hjælpe med kundeservicen, og chatbotten bliver den første dansktalende chatbot med en bred forretningsforståelse. Dermed skal robotten i højere grad være i stand til at hjælpe de kunder, som søger svar og hjælp på Sund & Bælts hjemmeside.
- Vores chatbot skal bidrage som et supplement til de andre selvbetjeningsløsninger, vi har. Det gode ved chatbotten er, at den kan være vågen 24 timer i døgnet, 365 dage om året, så kunderne kan få svar på deres spørgsmål også uden for vores åbningstid, siger Mette Tvernø Berthelsen, der er markedschef i Brobizz-selskabet.
Klar senest i næste uge
Hun fortæller, at de i starten af næste uge er klar til at lancere et pilotprojekt med chatbotten, som de så vil følge i en periode for at se, hvordan chatbotten klarer sin del af kundeserviceopgaven.
- Den skal udvikle sig sammen med os, fordi en chatbot bliver løbende klogere af at svare på de spørgsmål, som den får fra vores kunder, siger Mette Tvernø Berthelsen.
Robotter og data
Den teknologiske udvikling skal fremover ikke bare hjælpe Sund & Bælt med nummerpladegenkendelse og chatbotter. Også vedligeholdelsen af selve broen får nu digital assistance.
Det er både dyrt og kompliceret at inspicere og vedligeholde store anlæg som Storebæltsbroen. Sund & Bælt bruger hvert år 300 millioner kroner på drift, vedligeholdelse og geninvesteringer på Storebæltsbroen.
For at nedbringe det beløb er det ambitionen at indføre droner og robotter til inspektion og vedligehold af broen. Derfor har Sund & Bælt allieret sig med rådgivningsvirksomheden COWI, der skal hjælpe med droneflyvninger på Storebæltsbroen.
Her skal de blandt andet ved hjælp af billedgenkendelsesteknologi arbejde med vedligeholdelse af de 325.000 tons tunge ankerblokke.
Direktør spår om flere droner i broens fremtid
Virksomheden har stadig ikke tilladelse til at bruge dronerne ved broens pyloner, som strækker sig 250 meter over ankerblokkene og er broens højeste punkter.
Men de droner, Sund & Bælt har anskaffet sig indtil videre, er ifølge direktøren kun begyndelsen.
- Hvert år bliver dronerne mindre, får andet hardware, bedre kameraer og bedre positionering. Jeg vil skyde på, at det betyder flere droner og flere billeder i fremtiden, siger Lars Fuhr Pedersen til TV 2.
En god investering
Dronerne har vist sig at være en god forretning for den danske, statsejede virksomhed Sund & Bælt.
Lars Fuhr Pedersen fortæller, at dronen sparer de ansatte for at skulle kravle ud over kanten på den 65 meter høje ankerbukke, der strækker sig fra hav til bro, for at tjekke Storebæltsbroens stand.
En proces, som manuelt tager flere uger. Med dronerne, som kan fotografere op til 9000 billeder om dagen, kan arbejdet klares på en enkelt dag.
Korte videoer