Artiklen er mere end 30 dage gammel
kopieret!
I fire måneder har Næsby Tennis haft en såkaldt "cykelbus". Med den vil de gøre noget godt for både dem selv og klimaet.
Det er ikke hvilken som helst bus, de yngste medlemmer i Næsby Tennis tager, når de skal til træning. Det er en såkaldt "cykelbus", som skal komme både passagererne og klimaet til gavn.
- Det er win-win fire gange. Det kan vi godt lide, siger Tomas Placatka, der er junioransvarlig i Næsby Tennis.
Bæredygtighed: 1.600 statslige ansatte samles centralt i Odense
Ti statslige institutioner samles i nyt byggeri centralt i Odense. Byggeriet vil have fokus på bæredygtighed.
Regeringen har besluttet, at der skal etableres et gigantisk knudepunkt for statslige institutioner i Odense.
De 31.000 kvadratmeter får plads til 1.600 arbejdspladser og skal ligge på Lerchesgade 35 ved siden af Storms Pakhus.
Beslutningen bliver mødt med glæde af Odenses borgmester.
“Det her er en fantastisk nyhed for hele Fyn”
- Det her er en fantastisk nyhed for hele Fyn. Det er lykkedes at samle rigtig mange statslige arbejdspladser i Odense, og nu kan medarbejderne se frem til endnu bedre forhold i en bæredygtig bygning med en meget attraktiv placering på Odense Havn, siger borgmester Peter Rahbæk Juel (S).
De ti institutioner de får adresse på Lerchesvej 35:
- Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering
- Familieretshuset (tidl. Statsforvaltningen)
- Skatteankestyrelsen
- Danmarks Frie Forskningsfond
- Skatteforvaltningen
- Socialstyrelsen
- Miljøstyrelsen
- Spillemyndigheden
- Studenterrådgivningen
- Studievalg Fyn og Danmark
Stordriftsfordele og bæredygtighed
De ti statslige institutioner har allerede i dag adresse i Odense, men når de bliver samlet på én fælles adresse giver det en række stordriftsfordele. Blandt andet vil de ti statslige organisationer kunne dele kantine, reception og mødefaciliteter.
Samtidig vil det blive muligt at opføre et helt nyt byggeri, hvor bæredygtigheden er i fokus.
I dag har Skat til huse på Lerchesvej 35, og før det nye kontorlandskab kan bygges, skal Skats nuværende bygninger rives ned. I følge regeringen er det både energimæssigt og samfundsøkonomisk mest fordelagtigt at bygge nyt.
- Jeg glæder mig over, at vi nu kan tage de første skridt i et spændende byggeri, som vil sætte en høj standard for fremtidens kontorarbejdspladser, og som samtidig vil medføre energibesparelser på op imod 85 procent i forhold til i dag, siger boligminister Kaare Dybvad Bek (S).
Mens det nye statlige kontorlandskab bliver opfør skal Skats medarbejdere flytte til nyt sted i Odense.
800 millioner
Byggeriet forventes at stå færdig i 2024, og prisen for byggeriet bliver 800 millioner kroner, som betales af staten.
- Det nye hovedkvarter for de statslige arbejdspladser vil være et oplagt sted at søge hen for både fynboer og pendlere fra Jylland og Sjælland, siger Peter Rahbæk Juel.
Kort sagt går konceptet ud på, at børnene bliver samlet op på forskellige stoppesteder og sammen cykler frem og tilbage fra klubben. Det glæder de unge tennisspillere, der må trampe i pedalerne.
- Jeg synes, det er helt vildt fedt, fordi vi lærer hinanden at kende på en anden måde end til træning, hvor det godt kan blive lidt seriøst. Men her kan vi fjolle rigtig meget og snakke sammen, siger Hedvig Placatka, der går til tennis og er Tomas Placatkas ene datter.
Langt til træning
Cykelbussen kørte for første gang for fire måneder siden. Den blev til, fordi træningen i vintersæsonen rykkede fra Næsby til Marienlyst, og på den måde blev det sværere at komme frem og tilbage.
- Det var sådan, at man altid regnede med sine forældres kørsel. Og det var ikke altid, man lige kunne nå det, fordi de er på arbejde, siger Caroline Lee, der er juniorspiller i Næsby Tennis.
Borgmester vil have lokal klimaplan
Odenseborgmesteren Peter Rahbæk Juel (S) vil lave en lokal klimaplan og har inviteret byrådets politiske partier til forhandling.
I sidste uge præsenterede regeringen efter langvarige forhandlinger en ny klimalov. Men selvom Odenses borgmester, Peter Rahbæk Juel (S), kalder det et ”fremragende stykke arbejde”, lægger han nu op til at fortsætte forhandlingerne i kommunen.
Der skriver fyens.dk.
Som by er Odense forpligtet til at anstrenge sig, alt hvad den kan for at gå så langt fremme som muligt i den grønne forandring, som Danmark står overfor, mener Peter Rahbæk Juel
Derfor vil han gerne drøfte, om der er nogle steder, hvor det er muligt at gå længere som by.
- Vi skal ikke sidde og vente på, at andre kommer og løser tingene. Og så tror jeg også på, at byer og lokalsamfund har nøglen til at finde mange af løsningerne, for det er her ved os, borgerne bor, siger han til TV 2/Fyn.
Mange ting at tage fat på
Den nationale klimalov, der blev offentliggjort fredag, skal sikre, at Danmark når i mål med at reducere udledningen af drivhusgasser med 70 procent i 2030 sammenlignet med niveauet i 1990.
Men i Odense vil borgmesteren især gerne kigge på transportsektoren. Med en by i vækst, og dermed et stigende antal biler på vejene, er det nødvendigt at finde en bæredygtig måde at komme frem og tilbage på, mener han.
- Så der er masser af ting at tage fat på, men først og fremmest synes jeg, det er vigtigt, at vi kan få lavet en bred politisk aftale, så vi sender et signal til byen om, at det er noget, vi vil, og vi vil gøre det sammen med byen, siger Peter Rahbæk Juel.
Første skridt er taget
Odense Kommune er dog langt fra den første til at lave en kommunal klimaplan, og både i Aarhus og København er der allerede sat årstal på, hvornår de skal være CO2-neutrale.
Alligevel mener Odenseborgmesteren ikke, at kommunen er sent ude.
- Vi har ikke arbejdet systematisk med en aftale, men vi har taget en beslutning om at udfase kul, investere i vores kollektive trafik, plante ny skov, og vi har indført, at vi vil lave miljøcertificerede byggerier i kommunen, siger Peter Rahbæk Juel.
Men han mener stadig, der er plads til at lade sig inspirere af andre kommuner og byer i verden.
Og første skridt er taget: Borgmesteren har inviteret byrådets politiske partier til forhandling.
- Vi skal give hinanden håndslag på, at vi vil lave en bindende klimaaftale her i byen, hvor vi som minimum skal løfte de 70 procent, men også får sat vores egent ambitionsniveau, siger han.
Tomas Placatka mener også, at den fælles "bustur" er med til at styrke fællesskabet.
- De lærer at kende hinanden på en anden måde. De får nogle andre oplevelser, hvor de ikke bare står på tennisbanen og hamrer til en bold, siger han.
Sparer mange kilo CO2
Udover de sociale gevinster har cykelturen også en positiv indvirkning på klimaet. En miljøekspert har regnet ud for klubben, at cykelbussen sparer klubben 714 kilo CO2 på en sæson.
- Vores biler står i carporten. Vi tager vores cykler, for de sviner ikke, og vi kommer afsted og til træning, siger Tomas Placatka.
Han håber, at det bliver en ordning, der varer ved:
- Hvorfor ikke tage cyklen og komme til din aktivitet? Det giver mening.
Korte videoer
Tre mænd er blevet anholdt på en parkeringsplads ved Gasværksgade i Nyborg i en større politiaktion fredag eftermiddag og aften.
Mændene bliver sat i forbindelse med en sag om frihedsberøvelse af en mand i 50’erne, skrev Københavns Vestegns Politi i en pressemeddelelse fredag aften.
I forbindelse med politiaktionen var Fyns Politi massivt til stede på parkeringspladsen, hvor mændene blev ført væk i DNA-dragter.
Det berettede Nina Jensen, der overværede politiaktionen, og som er bosat på Slotsgade tæt på parkeringspladsen.
- Det eneste, jeg kan sige, er, at der holder en sort bil med åbne døre. Mænd er blevet ført væk i DNA-dragter, sagde Nina Jensen til TV 2 Fyn.
Ford fjernet
Nina Jensen oplyser videre, at der desuden var en hundepatrulje og en ambulance til stede på parkeringspladsen, der blev afspærret, mens politiaktionen pågik.
TV 2 Fyns reporter, der befandt sig på stedet, fortalte, at aktionen var færdig sent fredag eftermiddag, og at afspærringen blev taget ned igen.
- En kranbil fra Falck har desuden taget en sort Ford med, sagde TV 2 Fyns reporter, der forsøgte at få en kommentar fra Fyns Politis indsatsleder på stedet, der ikke ønskede at udtale sig.
Købehavns Vestegns Politi skrev i pressemeddelelsen, at de tre mænd ventes at blive fremstillet i grundlovsforhør i Retten i Glostrup lørdag med begæring om lukkede døre.
Politikredsen havde desuden ikke flere kommentarer til sagen, da den fortsat efterforskes.
TV 2 Fyn har forsøgt at få en kommentar fra Fyns Politi. Det har ikke været muligt.
kopieret!
Regeringen vil udvise udlændinge med en dom på mindst ét års fængsel.
Sådan lød det blandt andet fra Statsministeriet, da man fredag indkaldte til pressemøde om kriminelle udlændinge.
Og ifølge retsreporter hos TV 2 Fyn Peter Frausing så er det et klart signal, der kommer fra regeringen.
- De sender et klart signal til kriminelle udlændinge, som vi også gang på gang har set i Odense, om, at det er ikke acceptabel adfærd, fortæller han.
Regeringen vil udvise alle udlændinge efter dom på mindst et års fængsel
Statsministeriet indkaldte fredag til pressemøde om kriminelle udlændinge.
Til stede ved pressemødet var statsminister Mette Frederiksen, forsvarsminister Troels Lund Poulsen, udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen og udlændinge- og integrationsminister Rasmus Stoklund.
Blandt andet skal flere kriminelle udlændinge udvises. Er man idømt mindst et års ubetinget fængsel for alvorlig kriminalitet som for eksempel grov vold og voldtægt, skal man som klart udgangspunkt udvises.
Der skal også genåbnes en ambassade i Syrien med udpegning af en udsendelsesambassadør, og så skal der flere penge i hånden til afviste asylansøgere og flygtninge og familiesammenførte, der har fået deres opholdstilladelse inddraget og som udrejser frivilligt til Syrien eller Afghanistan i resten af 2026.
Allerede før præsentationen er udvisningsreformen blevet heftigt omdiskuteret, særligt i forbindelse med, at udvisning af udlændinge kan komme i karambolage med Den Europæiske Menneskerettighedskonventions artikel 8, som sikrer retten til privat- og familieliv.
Får konsekvenser
Ifølge Peter Frausing, der har befundet sig tæt på mange retssager, har man tydeligt kunnet mærke, at de kriminelle udlændinge, han har kendt til, har været ret overbeviste om, at de ikke kunne blive sendt ud af landet.
- Indtil nu har de måske taget det mere “laissez faire”, når de har siddet i retten, selvom de har risikeret fængselsstraf, fortæller han videre.
Spørgsmålet er så, om den opfattelse kommer til at ændre sig på baggrund af dagens pressemøde.
- De bliver jo sandsynligvis udvist nu efter en dom på mere end et års fængsel. Men det næste spørgsmål, der rejses, det er jo så, om Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol rent faktisk, når de her klagesager sandsynligvis kommer om nogle år, kan nikke genkendende til, at det er den fortolkning, vi skal have, afrunder Peter Frausing.
Siden torsdag har det været forbudt at krydse Storebæltsbroen med lette påhængskøretøjer, men nu er forbuddet blevet udvidet, så det gælder alle påhængskøretøjer på under 2.500 kilo.
Det skriver Storebaelt.dk.
- På Storebælt advares der imod kraftig blæst, der kan påvirke kørslen. Påhængskøretøjer med vægt under 2,5 ton forbudt, lyder det.
Forbuddet gælder i begge retninger, og det forventes ophævet lørdag klokken 10.
Danmarks håndboldherrer spiller i skrivende stund EM-semifinale mod Island i Herning, men det er uden odenseanske Kaja Gulbæk på lægterne.
Den 58-årige kvinde er nemlig blevet snydt af en billethaj, der har franarret hende 2.750 kroner, skriver DR.
- Jeg føler mig snydt, og jeg føler mig dum. Men mest af alt er jeg ærgerlig over, at jeg ikke kommer over og ser den kamp fredag aften. Det er trist, siger hun.
Torsdag faldt hun over en på Facebook, der udgav sig for sælge billetter. Hun overførte penge til en lettisk bank, men så aldrig de to billetter.
Herefter prøvede Kaja Gulbæks islandske kæreste at skrive til selvsamme person, der forsøgte at lave nummeret på ham, men uden held.
Fredag åbnede SwopShop i hjertet af Odense med et modeshow fyldt med genbrug, upcyclet og repareret tøj.
Og der var da også helt fyldt i butikken i Kongensgade, hvor der var hyret DJ til at sætte gang i festen.
Hele weekenden kan alle gratis bytte deres brugte tøj til ”nyt” og være en del af et fællesskab, der sætter fokus på genbrug, kreativitet og et mindre CO2-aftryk.
Her foregår det
Adresse:
Kongensgade 26, 5000 Odense C
Åbningstider:
Fredag 30.1. kl. 15.00 - 19.00 (modeshow kl. 16.30)
Lørdag 31.1. kl. 10.00 - 16.00
Søndag 1.2. kl. 10.00 - 15.00
Få den fulde appoplevelse
Hent vores app og gå ikke glip af de vigtigste fynske nyheder
Dit digitale aftryk
Vi bruger cookies for at gøre din oplevelse bedre. Enkelte bruges til reklameformål. Vi klatter ikke med dine data, og du kan altid trække dit samtykke tilbage. Læs mere her.
Du kan altid ændre dine præferencer senere
Her kan du finde en oversigt over, hvilke cookies vi potentielt sætter.
Se flere detaljer om vores cookies her