kl.

Artiklen er mere end 30 dage gammel

LYT
Del
Link
kopieret!

Frustrationen stiger hos de indespærrede beboere på Nielstrupvej syd for Odense, som ikke ved, om de kan komme i skole og på arbejde mandag.

- Jeg ved ikke rigtig, om de hænger fast.

Jannie Jessen venter på sin datter, som har sovet hos en veninde på den afspærrede del af Nielstrupvej i Ruerne syd for Odense. Hun kan ikke komme længere i bil, så datteren og veninden må ud over marken gennem mudderet.

- Det er dybt i dag. Jeg har været igennem, da der var 25 centimeter vand. Jeg tror der er 45 nu, og så drukner Suzukien, siger Jannie Jessen, som er VVS-installatør fra Odense.

Risikerer vand i motoren

I flere dage har omkring 60 beboere været spærret inde af oversvømmelser i begge ender af vejen. I den ene ende står der cirka en halv meter vand, og i den anden ende står der omkring 25 centimeter.

“Vi er jo fuldstændig låst inde herude”

— Susanne Vennerstrøm, beboer, Ruerne

- Vi er jo fuldstændig låst inde herude. Der er jo nogen, der ikke kan komme på arbejde i morgen, og vi andre har børn, der skal med skolebus, som måske heller ikke kan komme igennem. Lige nu er det bare rigtig træls, siger Susanne Vennerstrøm, som er en af de indespærrede beboere.

Gå tilbage Del
kl.
Fyn

Familier spærret inde - vej oversvømmet i begge ender

Martin Theil/Privat
Martin Theil/Privat

Kommune kan ikke hjælpe beboerne.


Beboere på Nielstrupvej i det sydlige Odense har i den grad mærket til vandmassernes hærgen på en meget våd lørdag i februar.

- Vi er lukket inde. Der er en kraftig oversvømmelse i begge ender af vejen, fortæller Susanne Hansen til TV 2.

Hun er sammen med de øvrige beboere træt af situationen. Og bekymret. Hvis uheldet virkelig er ude.

- Hvis der sker noget livsfarligt, kan en ambulance måske ikke komme ud, siger hun.

Biler er "druknet"

Der står en lille halv meter vand i den ene ende af vejen og lidt mindre i den anden. Nok vand til, at beboerne ved en tidligere oversvømmelser har set et par biler "drukne" i forsøget på at komme igennem.

- Vi har lørdag haft fat i Odense Kommune, men de siger, at de ikke kan gøre noget ved problemet, siger Susanne Hansen.

Odense Kommune bekræfter overfor TV 2, at man har været ude at besigtige konsekvenserne af de seneste regnskyl.

- Jeg forstår udmærket beboernes frustration, siger Peter Kildegaard, vagthavende ved Vejmyndigheden i Odense Kommune.

Dræn kan ikke suge nok

Han forklarer, at det er et underdimensioneret dræn under et nærliggende skinnelegeme, som ikke kan få vandet til at løbe væk. Og at det påhviler BaneDanmark at tage sig af problemet.

- Når der er tale om togskinner, har vi hverken hjemmel eller ekspertise til at gå ind og udbedre problemet. Fredag var vi ude med en spuler for at få "hul igennem", men mere har vi ikke kunnet gøre, siger Peter Kildegaard.

TV 2 har været i kontakt med Banedanmark, som oplyser at togdriften ikke er påvirket, men at man vil se nærmere på vandmasserne ved Nielstrupvej.

- Vi har en mand på vej derud, siger vagthavende fra Banedanmark til TV 2.

Mere regn på vej

De kommende dage ventes der endnu mere vand, lyder det fra TV 2 Vejret.

Søndag vil et større regnvejr løbe lige syd om Danmark, så her holder det stort set tørt det meste af dagen. I syd ventes der dog at falde mellem to og fem millimeter regn.

Herefter vender regnen tilbage på landsplan og det forventes, at der vil komme flere steder med oversvømmelser.

Mandag vil et hidsigt lavtryk nord for Skotland sende et større regnvejr ind over Danmark om aftenen.

Tirsdagen er med byger, og måske vil et nyt lavtryk ankomme onsdag.

Regn kan koste 40 milliarder

Problemerne på Nielstrupvej i Odense - og andre steder i landet denne lørdag - er et vink om de problemer, Danmark kan stå overfor, hvis tendensen med meget våde vintre fortsætter de kommende år.

TV 2 besøgte mandag skybrudstunnellen under Strandboulevarden. I øjeblikket er tunnellen cirka 250 meter lang, men når projektet er færdigt, skal den strække sig over cirka 1100 meter.

Ifølge en analyse fra fonden Realdania skal landets kommuner frem mod 2035 investere 40 milliarder kroner for at kunne håndtere de stigende regnmængder.

En anden af beboerne er landmanden Martin Theil Vichmann. Han er heller ikke meget for at køre gennem vandet.

- Vi kan godt, hvis vi skal, men der er ikke en forsikring, der dækker, hvis vi får vand i motoren. Så er det bare overstået, siger Martin Theil Vichmann.

En prop under banelegemet

Flere af de fangede beboere har været i kontakt med kommunen, men indtil videre er der stadig vand på vejen.

- Jeg har talt med kommunen tre gange i løbet af ugen, og i går ringede jeg til Vandcenter Syd. De mener, den hænger på Banedanmark, og kommunen siger, 'vi skal nok gøre noget', men der kommer bare mere vand, siger Martin Theil Vichmann.

Hos kommunen er det afdelingschefen for drift og anlæg, Henrik Littau-Jensen, der er ansvarlig for sagen.

- Det er en rigtig træls situation. Vi har været i gang med at kigge på det derude, og vi har fundet ud af, at der er en prop under banelegemet derude, og det skal vi have gjort noget ved, siger Henrik Littau-Jensen.

Gå tilbage Del
kl.
Fyn

Kamp mod vandmasserne:
  • Vi får mange henvendelser fra frustrerede borgere

Lars Sloth Jørgensen
Lars Sloth Jørgensen

Hos Vandcenter Syd mærker de, hvordan mange fynboer i Odense og på Nordfyn har problemer med vandet. Det sammen gælder flere andre steder på Fyn.


Februar tegner til at blive rekordvåd, og det kan mærkes mange steder på Fyn. Ikke mindst hos Vandcenter Syd i Odense, som har haft travlt i den seneste tid.

- Vi har fået rigtig mange henvendelser fra ulykkelige og frustrerede borgere. Det er jo et problem over det hele på grund af den ekstreme situation med alt det regn, vi har fået, siger Marianne Bjerrum Lai, som er chef for kunder og samfund hos Vandcenter Syd.

Henvendelserne drejer sig blandt andet om, at folk har store mængder vand på deres grunde og i haver, som de ikke ved, hvad de skal gøre ved.

90 centimeter vand i haven

En af dem, der er hårdt ramt af vandet, er Lars Sloth Jørgensen fra Søndersø. Han har haft vand stående i haven i omkring en uge, og han vurderer, der står mellem 80 og 90 centimeter.

- Det er ærgerligt, hvis det skal til at være sådan her fremover, siger Lars Sloth Jørgensen

“Jeg får jo aldrig nogensinde pumpet alt det vand væk”

— Lars Sloth Jørgensen, Haveejer

Den høje vandstand i hans have skyldes en gammel branddam, som ligger lige uden for Lars Sloth Jørgensens grund.

- Jeg havde tænkt mig at få fat i en pumpe, men jeg får jo aldrig nogensinde pumpet alt det vand væk, siger Lars Sloth Jørgensen, som dog har en anden plan klar:

- Jeg har tænkt mig, at jeg vil hæve jordvolden, så jeg ikke får det her problem igen, siger han.

Knap så tør sø

Et andet sted, der er hårdt ramt af regnen, er Tørresø på Nordfyn, som langt fra lever op til sit navn for tiden.

- Vi gør alt, hvad vi kan, men kloakkerne er fyldte, og jorden er mættet derude, (ved Tørresø og Hasmark red.) så vandet kan jo ikke sive ned, siger Marianne Bjerrum Lai.

- Tidligere på ugen havde vi tre slamsugere til at køre i pendulfart derude.

Hvis du har problemer med de store vandmasser, kan du finde gode råd på Vandcenter Syds hjemmeside.

Driftsmeddelelse fra Vandcenter Syd

I sommerhusområdet fra Tørresø Strand til Hasmark Strand er der problemer med spildevandssystemet. På grund af den aktuelle situation, hvor vi har fået usædvanligt meget nedbør over en længere periode, er der kommet store mængder uvedkommende regn- og drænvand i kloaksystemet.  Det bevirker, at spildevandspumperne ikke kan følge med, hvilket giver afløbsproblemer hos ejendomme i området. VandCenter Syd og Nordfyns Kommune er i dialog med de berørte parter i området i forhold til at løse problemet. Indtil en permanent løsning er fundet, forsøger vi at pumpe vand væk ved hjælp af slamsugere og ekstra pumper.

Hvem har ansvaret?

Mandag vil Odense Kommune mødes internt for at drøfte sagen, og derudover vil de kontakte Banedanmark, men om beboerne kan komme på arbejde og i skole i morgen, kan afdelingschefen ikke fortælle.

- Hvis beredskabet ikke vurderer, det er en akut situation, så gør vi ikke noget ved det, og så er det klart, der kan være lidt udfordringer med at komme i skole og så videre.

Hvis skyld er det her?

- Vi skal have undersøgt, om det er nogle rørlagte ledninger, kommunen har, er det private rørlagte ledninger, eller er det nogle dræn ved nogle marker, som ikke kan trække det. Det ved vi ikke endnu, siger Henrik Littau-Jensen.

Gå tilbage Del
kl.
Fyn

Trods druknet korn: Fynsk landmand vil ikke klimaforsikres

En ny klimaforsikring skal hjælpe landmænd med oversvømmede marker, men fynske Johan Bebe vil ikke betale for sådan en. Han håber, foråret venter lige om hjørnet


Den sjaskvåde vinter har store konsekvenser på Fyn. Ikke mindst for de landmænd, som lige nu står med oversvømmede marker. Afgrøder står under vand, og det kan give landmændene store økonomiske tab.

Det har sat gang i et helt nyt forretningsområde: Landmænd kan tegne en såkaldt afgrødeforsikring, som kan forsikre dem mod konsekvenserne af ekstrem tørke eller regn.

En af dem, der er lige i målgruppen til sådan en forsikring, er Johan Bebe fra Sallinge. Han er dog ikke interesseret.

- Det tror jeg ikke umiddelbart. Jeg tænker, landbruget har været gode til at tage det ene år, som det kommer og så tage det næste år, siger Johan Bebe.

Fodder til 125 malkekøer

Vandet har ellers skabt vanskeligheder for den fynske landmand. 165 hektar korn skal sikre fodder til 125 malkekøer, og en tredjedel af jorden er i problemer på grund af de store mængder regn.

- Det er da ærgerligt at se, men det er den præmis, vi lever med. Det er risikoen ved at dyrke det her landbrug, siger Johan Bebe.

Forsikringsselskabet TopDanmark oplyser til TV 2/ Fyn, at de danske landmænd gennem de seneste seks måneder har tabt op mod én milliard kroner på ødelagte afgrøder. Havde de alle haft en afgrødeforsikring, havde den dækket dette tab med op mod 80 procent af et normalt års høst.

Håber på forår

Prisen på en forsikring for en gennemsnitslandmand ligger på 15.000 til 20.000 årligt, oplyser forsikringsselskabet. Det vil Johan Bebe ikke betale.

- Jeg tænker, den vil være for dyr. Det er kun forsikringsselskabet, der vinder på det. Jeg ser mange spørgsmålstegn i det, siger Johan Bebe.

Februar 2020 ser ud til at slå rekord i nedbør. Alligevel er Johan Bebe optimistisk.

- I landbruget er vi gode til at se lyset i den anden ende af sådan et regnvejr. Jeg tror på, det bliver forår om 14 dage, tre uger måske, siger Johan Bebe.

Se hele indslaget om klimaforsikringer herunder.

For
Tophistorie
Pernille Gram
Pernille Gram

En lejlighedsopgang i Korsløkkeparken i Odense blev natten til søndag udsat for en kraftig eksplosion. Trykket fra sprængningen var så voldsomt, at vinduer, mursten og tagplader blev blæst flere meter væk fra bygningen.


TV 2 Fyn kan nu erfare, at det er medlemmer af banden Loyal to Familia i Odense, der står bag eksplosionen, som var rettet mod et tidligere medlem af banden NBV.


Den information viderebringer vi på baggrund af flere kilder i det kriminelle miljø og politiet.


NBV holder til på Nyborgvej - netop i samme område som eksplosionen skete.


Aktionen var endnu én i en lang række af hævnaktioner, som banderne har udført mod hinanden. Denne gang var hævnen udløst af en episode 27. januar på Rosengårdcentrets parkeringsplads.


Vild udvikling efter påkørsel

Eksplosionen menes ifølge politiet at kunne kobles sammen med en bevidst påkørsel med bil, der skete på Rosengårdcentrets parkeringsplads 27. januar.

Ifølge TV 2 Fyns kilder var der i den ene bil medlemmer af Loyal to Familia, og i den anden var det føromtalte tidligere NBV-medlem.

Mødet mellem bilerne var tilfældigt, men grundet gammelt nag endte det i en regulær biljagt. Den ene bil havarerede på parkeringspladsen, og det tidligere NBV-medlem flygtede fra rivalerne.

Local Eyes
Local Eyes

Allerede natten mellem 28. og 29. januar ville Loyal to Familia have ram på det tidligere bandemedlem, som lykkedes med at stikke af 27. januar.

Loyal to Familia har for alvor gjort indtog i Odense, efter at medlemmer af Vollsmose-banden 9hunna har ladet sig opsluge, og er ifølge TV 2 Fyns oplysninger den suverænt mest magtfulde bande i Odense i øjeblikket.

Hemmeligt retsmøde

Flere medier, blandt andet Fyens Stiftstidende, var mandag til stede ved et hemmeligt retsmøde i Retten i Odense, der ud fra journalnummeret at dømme handlede om en eksplosion. Pressen blev dog nægtet adgang til retsmødet.

Mandag eftermiddag har Fyns Politi ingen anholdte i forbindelse med eksplosionen. På mirakuløs vis er ingen kommet alvorligt til skade i forbindelse med episoden.

Fyns Politi har ikke ønsket at kommentere på de konkrete oplysninger i artiklen, men oplyser, at det arbejder med flere hypoteser - blandt andet bandekriminalitet.

For
Tophistorie
Fyn
Imago/Ritzau Scanpix
Imago/Ritzau Scanpix
LYT
Del
Link
kopieret!

For andet år i træk er Danmark europamester i 4000 meter holdforfølgelsesløb.


Efter at have sat verdensrekord i semifinalen mandag eftermiddag vandt den danske kvartet bestående af Frederik Rodenberg og fynboerne Lasse Normann Leth, Rasmus Lund og Tobias Aagaard finalen over Schweiz mandag aften.


Denne gang blev der imidlertid ikke tale om verdensrekord.


Danskerne kørte de fire kilometer på cykelbanen i tyrkiske Konya i tiden 3 minutter og 42,330 sekunder. Verdensrekorden, der blev sat tidligere på dagen, lød på 3 minutter og 39,977 sekunder.


Overlegen sejr

Det danske hold var favorit mod Schweiz, og der var da heller ikke tvivl om, hvor guldet skulle havne mandag aften.

Det danske hold skabte sig hurtigt et komfortabelt forspring og vandt finaleræset med næsten fem sekunder ned til Schweiz.

Foruden Lasse Normann Leth, Frederik Rodenberg, Rasmus Lund og Tobias Aagaard har Robin Skivild også været en del af 4000 meter-holdet i Konya. Han var således blandt de fire, der søndag kørte kvalifikationsheat.

Til semifinalen blev han skiftet ud med Tobias Aagaard, som søndag brugte kræfterne på at vinde guld i udskilningsløbet. Og Aagaard fik altså genvalg i finalen.

I går kl.
Tophistorie
Marlene Sørensen
Marlene Sørensen

En eksplosionsbrand har natten til søndag fundet sted på en adresse i det sydøstlige Odense.


Det skriver Fyns Politi på meddelelsestjenesten Politi Update.


Branden brød ud klokken 02.29 på Korsløkkevej i Odense SØ, og politiet kunne hurtigt konstatere, at ingen er kommet til skade.


Det kan du læse mere om her.


Du kan få alle deltaljer om historien herunder.


Liveblog
Få seneste nyt: Anklager weekendnarkomaner efter eksplosion: - I er medskyldige

For
Genrebillede / Local Eyes
Genrebillede / Local Eyes

En beboer i Tranekær på Langeland var ude for lidt af en skræmmende oplevelse natten til søndag.

Tre indbrudstyve var nemlig brudt ind i vedkommendes hjem på Østergade, hvor de havde stjålet stole og forsøgt at stjæle lamper.

Det skriver Fyns Politi i sin døgnrapport.

Politikredsen skriver videre, at beboeren overraskede de tre gerningspersoner, der flygtede fra stedet.

Indbrudstyvene var brudt ind i hjemmet via et opbrudt vindue.

Episoden fandt sted klokken klokken 00.55.

TV 2 Danmark
TV 2 Danmark

Bilister, som skal krydse Svendborgsundbroen, bør være ekstra opmærksomme lige nu.

På grund af den kraftige blæst advarer Vejdirektoratet nemlig bilister på strækningen, fremgår det af direktoratets trafikkort.

Advarslen gælder i begge retninger, og direktoratet tilføjer, at blæsten forventes at aftage i løbet af denne uge.

Svendborgsundbroen er ikke den eneste fynske bro, som er påvirket af den kraftige blæst.

Mandag blev der nemlig udstedt forbud mod at krydse Storebæltsbroen med både lette og tunge påhængshængskøretøjer.

Gå tilbage Del
For

Kraftig blæst udløser udvidet forbud på Storebæltsbroen

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix
Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Opdateret klokken 18.42

Forbuddet er blevet nedgraderet, så det nu gælder lette påhængskøretøjer på under 750 kilo.

Bilister, der skal en tur fra Fyn til Sjælland eller omvendt, bør være ekstra opmærksomme.

Den kraftige blæst har nemlig udløst et forbud mod at passere Storebæltsbroen med både lette og tunge påhængshængskøretøjer, skriver Storebaelt.dk.

- På Storebælt advares der imod kraftig blæst, der kan påvirke kørslen. Påhængskøretøjer med vægt under 2,5 ton forbudt, lyder det.

Forbuddet gælder i begge retninger, og det forventes ophævet klokken 17.

For
Camilla Feldt Andersen
Camilla Feldt Andersen

I dag er hun en af Danmarks mest læste og anerkendte forfattere for børn og unge med over 100 bogudgivelser. Men det tog mange år før Josefine Ottesen følte sig som en rigtig forfatter.


- Jeg skulle i hvert fald ikke skrive store bøger og stensikkert ikke serier.


Men hun tog fejl. Også i dén grad.


Da hun fyldte 12 år, fik hun nemlig af sin mor en bog med blanke sider. Først studsede hun, men bogen blev afgørende for hende:


- Jeg kunne vågne om morgenen og være vildt sur på min mor. Kort efter blev jeg så ked af det og ville sidde på skødet. Det var som om, nogen skiftede stemning på mig med en remote, og jeg forstod intet.


- Men hvis jeg fik lavet det til ord og skrevet det ned i bogen, fik jeg det bedre, fortæller Josefine Ottesen i TV 2 Fyns podcast- og portrætprogram 'Vendepunktet med Signe Ryge'.


Hør hele interviewet der, hvor du normalt hører podcasts

Privatfoto
Privatfoto
Josefine Ottesen, cirka 12 år gammel.

Netop den erfaring blev afgørende for Josefine Ottesen, og for den måde hun håndterede sit liv på:

- Når der var noget, som jeg ikke forstod eller var bange for, så skrev jeg det ned og gjorde det til en fortælling. Så kunne jeg se på det udefra, og bedre forstå hvad der foregik i mig selv. Det fik kollossal betydning for mig op gennem puberteten.

At bruge ord og fortællinger som et middel til at få det bedre fortsatte ind i voksenlivet for den knap 70-årige forfatter:

- Det er stadig det, jeg skriver ud fra. Hvis jeg bliver bekymret eller provokeret eller bange, så skriver jeg. At formulere mig sprogligt har været - og er stadig - helt afgørende for at forstå mig selv og forstå, hvorfor jeg reagerer, som jeg gør.

Læserne har åbenbart også haft brug for for de mange fortællinger fra Josefines hånd. Siden 2011 har hun ligget fast på top-ti listen over modtagere af bibliotekspenge. I flere af årene på en andenplads, kun overgået af Bjarne Reuter.

Kvoten brugt op

Josefine Ottesen voksede op i et hjem, hvor både moderen og søsteren var forfattere. Derfor styrede hun ikke selv den vej:

- Jeg troede, at kvoten for forfattere i min familie var brugt op.

Hun brugte i stedet de første tyve år af sit voksne liv på at arbejde som skuespiller og instruktør med sin anden store passion: teater, især for børn. Det var givende, men også hårde år, hvor der altid skulle søges penge til næste projekt, og hvor alle deltagere var medbestemmende. Det var krævende for en type som Josefine Ottesen, der trives bedst med selv at stå ved roret og bestemme det hele.

Parallelt med teaterarbejdet fortsatte Josefine Ottesen da også med at skrive. I 1983 debuterede hun med  "Prinsesse Morgenrøde og Lindormen": En bog, der blev til af omveje, fordi en redaktør tilfældigvis læste historien og ønskede at udgive den, men det blev et nej tak fra Josefine Ottesen.

- Den skulle ikke udgives. Jeg skulle ikke være forfatter. Tænk, hvis det var den eneste historie, jeg havde i mig! Det ville være for fladt.

Privatfoto
Privatfoto
Josefine Ottesens mor, Thea Bank Jensen, som fik stor indflydelse på sin datters forfatterskab.

Hul på ballonen

Men ud kom eventyret, og så var der gået hul på ballonen, der viste sig at være propfyldt af historier. Både de korte, men senere også de lange og ikke mindst serier for børn og unge. Det store gennembrud blev “Eventyret om fjeren og rosen”, som hun i 1987 modtog Kulturministeriets Forfatterpris for.

- Da jeg hørte det, var min reaktion: Hvorfor det, jeg er jo ikke forfatter! Det var ikke det billede, jeg havde af mig selv.

I dag hersker der ingen tvivl om, at Josefine Ottesen er forfatter. Heller ikke for hende selv. Og historierne ruller fortsat ud af hende. Lige nu er hun for eksempel i gang med et omfattende researcharbejde til en ny serie, “Gudernes guld”, der foregår ved Gudme og Lundborg på Fyn hen over adskillige århundreder.

TV 2 FYN PLAY | SERIER

Vendepunktet med Signe Ryge

Signe Ryge inviterer interessante Fynboer i studiet til en samtale om vendepunkter i deres liv.

En skelsættende fødselsdag

Den 4. februar 2026 sker der noget ganske særligt. Josefine Ottesen har fødselsdag, og hun fylder 70 år. Den runde dag er ikke bare en fødselsdag som alle andre.

- Den er skelsættende for mig, og der skal ske nogle store forandringer.

For eksempel har Josefine Ottesen af praktiske grunde solgt sit elskede skrivehus på Nordlangeland, hvor hun har skrevet metervis af bøger. Hun har også solgt hele sit digitale forfatterskab til forlaget Saga efter selv at stået for udgivelserne i alle årene.

Desuden sælger hun det forsamlingshus i Svendborg, som hun købte i 2017 og sammen med en stor flok entusiaster fra det sydfynske har bygget et kulturelt medborgerhus op omkring. Men nu kommer nye tider.

- Jeg mærker, at der er en udløbsdato, og jeg vil have færre bolde i luften. Jeg vil fokusere på det vigtigste: min familie og at skrive. For jeg kan ikke lave noget halvt.

Få den fulde appoplevelse

Hent vores app og gå ikke glip af de vigtigste fynske nyheder

Dit digitale aftryk

Vi bruger cookies for at gøre din oplevelse bedre. Enkelte bruges til reklameformål. Vi klatter ikke med dine data, og du kan altid trække dit samtykke tilbage. Læs mere her.

Du kan altid ændre dine præferencer senere

Her kan du finde en oversigt over, hvilke cookies vi potentielt sætter.

Se flere detaljer om vores cookies her